Ocenená drevostavba na Orave ctí lokálnu stavebnú tradíciu a krásne súznie s prírodnou krajinou
V menej osídlenej oblasti oravského regiónu bez priameho susedstva sa vyníma trojpodlažná drevostavba, čiastočne zapustená do svahovitého terénu. Moderné architektonické stvárnenie objektu spája s lokálnou tradíciou konštrukčné a materiálové riešenie. Na realizácii projektu oceneného titulom „Drevostavba roka 2022” sa podieľal bratislavský ateliér coolstock.
Vopred jasne sformulovaný názor, ako by mala stavba v obkolesení prírodných krás pôsobiť, uľahčil tvorivému tímu hľadať vhodné východiská.
Kľúčové bolo súčasne zohľadniť výhľady na neďaleké kopce a rozľahlé lúky a prepojiť interiér s exteriérom.
Terénne podmienky predurčili podlažia
Jednotlivé podlažia sú výškovo nasadené na úroveň priľahlého terénu. Do objektu sa vstupuje z cestnej komunikácie cez vydláždený medzipriestor. Dolné podlažie pozostáva zo suterénu s garážou a technických priestorov. Druhé podlažie, myslené ako prízemie, kopíruje terénnu terasu v strednej časti pozemku a tretie, najvyššie podlažie, naopak sklon svahu.
Drevostavba s podlažnou plochou 294 metrov štvorcových získala klinovitý pôdorysný tvar. Architekti prepracovali štíhly obdĺžnik, ktorý je orientovaný kolmo na vrstevnice svahu. Jednu z jeho dlhších strán od tejto osi odklonili a nasmerovali na juh, aby vytvorili átrium v ťažisku dispozície a predĺžili funkčnosť tejto zóny plaveckým bazénom.
Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.
Dominantné drevo a strecha bez škridiel
Výraz architektúre dodáva masívne drevo, použité ako konštrukčný a obkladový materiál. Na účely drevostavby boli použité ako obvodové steny nad terénom CLT panely (hrúbky 100 mm), ktoré tvoria štandardne nosnú konštrukciu tohto druhu stavieb a sú v interiéri obvykle vizuálne priznané. Vnútorné steny tvorí drevená stĺpiková konštrukcia.
Pod úrovňou terénu je objekt realizovaný ako tradičná murovaná stavba z keramických tehál a monolitických oceľobetónových konštrukcií. Fasáda budovy sa vyznačuje dreveným zvislým a úzkym latkovým opláštením zo sibírskeho smrekovca s prevetrávaním cez medzery. S výnimkou omietnutej murovanej podnože objektu.
Charakter stavby završuje plechová strecha, ktorá sklonom reaguje na svahovitosť parcely. Výber materiálu zámerne reflektuje typ strešnej krytiny rozšírenej v danej oblasti regiónu.
Dizajnové doplnky zútulňujú átrium
Prvé podlažie sa otvára v hornej časti do ulice cez štvorcové okno umiestnené vpravo. Po ľavej strane sa viac ako dvoch tretín nachádza terasa s krytým posedením. Úroveň ulice s átriom prepája široké exteriérové schodisko z liateho betónu.
Dôrazná časť okenných otvorov vrátane francúzskych balkónov je orientovaná do átria. Ochranu pred slnkom a prehrievaním interiéru zabezpečuje vonkajšie tienenie s polohovateľnými žalúziami.
V zázemí pri bazéne je situovaná mnohomiestna lavica v tvare polkruhu vytvorená na mieru. Miesto dotvára malé ohnisko na pozadí s výsadbou niekoľkých kríkov. Átrium s terasou „za domom” prepája úzke schodisko, ktoré po obvode lemuje stavbu.
Bezprostredné okolie objektu akcentujú tmavozelené prvky v jednotnom minimalistickom dizajne: kovová pergola na prvom podlaží, odkladací stolík, veľkorozmerné kvetináče a lavica.
Záhradu režíruje príroda, interiér technika
Úprava záhrady je z veľkej časti ponechaná na prírodný kolobeh. Pozemok pokrýva divoká tráva s lúčnymi rastlinami, prítomných je aj niekoľko ovocných stromov. Na úrovni átria je terénna terasa kosená a slúži na voľný pohyb.
Technické zariadenie stavby pozostáva z tepelného čerpadla vzduch-voda s výkonom 15 kW a doplnkového zdroja tepla vo forme elektrického kotla s výkonom 18 kW. O komfort počas chladných mesiacov dbá podlahové teplovodné vykurovanie.
Tepelné čerpadlo sa počas leta využíva na ohrev bazénovej vody. Ohrev teplej úžitkovej vody v objekte zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch-voda s výkonom 1,3 kW. Súčasť výbavy drevostavby tvorí aj riadené vetranie s rekuperáciou tepla s entalpickým výmenníkom vzduchu. Postarané je aj o nočné prirodzené vetranie a chladenie pomocou rekuperačnej jednotky.
Drevostavba na Orave
Architekti: Ing. arch. Katalin Karsay, Ing. arch. Radoslava Lesná, Ing. arch. Igor Salcer, ArtD., Ing. arch. Lukáš Šíp, PhD., Ing. arch. Viktória Tejová
Lokalita: región Orava
Zastavaná plocha: 312 m2
Podlažná plocha: 294 m2
Návrh: 2018 – 2020
Realizácia: 2020 – 2022
Ocenenie: Drevostavba roku 2022
Text: Katarína Mácová
Foto: Nora & Jakub Čaprnka