Zdroj: Matúš Nedecký

Zdravé a ekonomicky výhodné bývanie v Borinke? Jednopodlažná drevostavba so zelenou strechou a átriom

24. 07. 2023
Zdieľať

Pasívny rodinný dom vďaka pôdorysu v tvare písmena U chráni súkromie domácich aj vonku. Medzi ramenami ukrýva átrium chránené z troch strán.

Architekt Daniel Kubiš a projektant Martin Plošický sa dlhodobo zameriavajú na ekologickú a trvalo udržateľnú výstavbu. Ich špecialitou sú stavby s využitím konštrukcií z dreva, jeho kombinácií a CLT panelov.

Pasívny štandard s modernými technológiami a s minimalizovaním uhlíkovej stopy je samozrejmosťou. Jeden z takýchto domov pribudol prednedávnom v Borinke neďaleko Bratislavy.

Pohľad z vtáčej perspektívy na drevostavbu v Borinke

Aj keď máte pozemok obklopený okolitými stavbami, existujú riešenia, ktoré zabezpečia dostatok súkromia. Napríklad tvar pôdorysu. Zdroj: Matúš Nedecký

„Účko“ s dostatkom súkromia

Na prvý pohľad nenápadná jednopodlažná stavba je určená pre dvojčlennú rodinku. Okrem funkčného členenia bol pre majiteľov dôležitý kontakt medzi interiérom a exteriérom a aj dostatok súkromia, a to nielen vnútri.

Existuje niekoľko trikov, ako dosiahnuť intimitu aj v oblasti medzi susednými pozemkami, a jedným z overených riešení je hra s pôdorysom domu. Buď súkromie dosiahnete vytvorením členitého pôdorysu s rôznymi zákutiami, alebo hmoty stavby uložíte do tvaru písmena L či U – ako v tomto prípade.

Svetlý obklad zo sibírskeho smrekovca a čierna kovová fasáda

Svetlý obklad zo sibírskeho smrekovca zvýrazňuje čierna kovová fasáda. Zdroj: Matúš Nedecký

Všetko sa točí okolo zeleného átria

Architekti rozčlenili stavbu do troch ramien, ktoré zvierajú príjemné zelené átrium. Funguje ako centrum celého domu a obytné zóny sa okolo neho obtáčajú. Vďaka tomuto riešeniu sa vonkajšie nádvorie s bujnou zeleňou dostáva cez presklenia priamo do interiéru.

Vykonzolovaná terasa je druhým charakteristickým prvkom modernej realizácie. Obkolesuje celý rodinný dom, ktorý architekti zdvihli do výšky oproti pozemku. Vzniká tak dojem, že stavba levituje nad zemou, čím je jej hmota opticky výrazne odľahčená.

Latkové tienenie drevostavby v Borinke

Dôležitým kontrastom pri tejto realizácii je hra svetla a tieňa, ktorú vytvára latkové tienenie. Zdroj: Matúš Nedecký

Rôzne zákutia a výrezy

Dialóg medzi interiérom a vonkajším prostredím podporujú viaceré menšie výrezy v inak celistvom pôdoryse. Aj v týchto výrezoch rastie intenzívna vegetácia.

„Vďaka tomuto riešeniu vznikajú rôzne zákutia, oplývajúce vždy inou mierou intimity a dosiahnutia súkromia. Bývanie je tak pestré, ozvláštnené celou škálou zaujímavých priehľadov. Okrem toho výrezy do pôdorysu zabezpečujú aj optimálne presvetlenie priestoru,“ spresňuje Daniel Kubiš.

Denná zóna prepojená s átriom - Drevostavba s átriom v Borinke

Celá denná zóna drevostavby je opticky prepojená s átriom a so zeleňou v ňom. Zdroj: Matúš Nedecký

Tri ramená – každé s inou funkciou

Dispozične dom tvoria tri celky: denná časť, nočná časť a technické zázemie. Denná časť s kuchyňou a obývačkou je orientovaná do átria, zároveň ju z dvoch a čiastočne i z tretej strany obklopuje terasa.

V ramene oproti hlavnej obytnej zóne našla svoje miesto pracovňa. Tá síce s átriom zdieľa jednu stenu, ale bez presklenia, aby bol zachovaný dostatočný pokoj pri práci. Nočnú časť architekti nasmerovali do záhrady s výhľadom na hrad Pajštún. Okrem spálne zahŕňa aj veľkorysú kúpeľňu a šatník.

Menšia knižnica v spálni - Drevostavba s átriom v Borinke

Domáci si vytvorili menšiu knižnicu aj v spálni. Podobný kus nábytku nájdete v obývačke. Zdroj: Matúš Nedecký

Tretiu časť domu, ktorá spája protiľahlé ramená, vypĺňa technické zázemie s priestrannou garážou, skladom, šatníkom a práčovňou. Pozdĺž tohto ramena vedie od vchodu až k pracovni chodba lemovaná presklením s výhľadom na átrium.

Viac fotografií z interiéru nájdete v galérii.

CLT panely a drevovlákno

Z konštrukčného hľadiska je novostavba v Borinke z CLT panelov izolovaných prírodným materiálom – drevovláknom. Pohľadové drevené steny autori projektu doplnili plochami s hlinenou omietkou.

Jednou z dôležitých tém architektonického návrhu bol kontrast farieb i materiálov. Svetlý obklad zo sibírskeho smrekovca zvýrazňuje čierna kovová fasáda. Čierna je aj garážová brána, hliníkové oplechovanie okien, lemovanie terasy.

Ďalším dôležitým kontrastom pri tejto realizácii je hra svetla a tieňa, ktorú vytvára latkové tienenie.

Zelená strecha a vysadené nádvorie - stred celej dispozície drevostavby v Borinke

Pohľad na dom zvrchu ukazuje zelenú strechu a vysadené nádvorie – stred celej dispozície. Zdroj: Matúš Nedecký

Zelená strecha so sukulentmi

K energetickej úspore a príjemnému pocitu v interiéri prispieva aj zelená vegetačná strecha s vysadenými sukulentnými rastlinami a stepnými trávami. Zeleň v záhrade pôsobí prirodzene, akoby tam rástla vždy. Záhradní architekti vybrali na tento účel rastliny z miestnej flóry.

Prečítajte si tiež
Úspornú drevostavbu pretkáva červené lano. Má zelenú strechu a efektívne vykurovanie

„Súvislá stredne vysoká výsadba rastlín doplnená o lokálne akcenty stromov tvorí pomyselnú podstavu odľahčenej hmoty domu,“ poukazujú na zaujímavé detaily tvorcovia rodinného domu.

Drevodom s átriom

Nehnuteľnosť: jednopodlažný rodinný dom s centrálne umiestneným zeleným nádvorím
Kto tu býva: dynamický manželský pár s dospelými deťmi

Autori: KubisArchitekti, s. r. o., Ing. arch. Daniel Kubiš, Ing. Martin Plošický
Interiér: Ing. arch. Lucia Vlasáková, Ing. arch. Barbora Luptáková
Záhrada: Bc. Martin Malachovský, Ing. Zuzana Demovičová

Lokalita: Borinka
Veľkosť pozemku spolu: 1 614,00 m²
Zastavaná plocha: 257,55 m²
Spevnená plocha spolu: 257,36 m²
Obstavaný objem: 1 210,49 m3
Koeficient zastavanosti: 0,16
Index spevnených plôch: 0,16
Koeficient zelene: 0,68
Projekt: 2020 – 2021
Realizácia: 2021 – 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matúš Nedecký
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Návšteva
Tagy: átrium drevostavba jednopodlažné domy pasívne domy zelené strechy
Zdieľať článok

Diskusia