Zdroj: Miro Pochyba

K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

30. 04. 2021
Zdieľať

Stavebný zámer rodinných domov rešpektuje pôvodné dospelé stromy, ktoré sú súčasťou kvalitnej architektúry. Pozrite sa, ako dobre sa dajú využiť na relax v záhrade.

Pozemok s modernou novostavbou neďaleko hlavného mesta má, čo sa lokality týka, hneď niekoľko výhod. Akoby kameňom dohodil sa rozprestiera prírodná rezervácia lužného lesa. To znamená, že stavebný ruch sa v budúcnosti tomuto miestu nielen vyhne, ale že priame okolie opticky poskytuje krásnu a divokú kulisu dospelých stromov. A dva z nich sa nachádzajú aj priamo na pozemku. Plusom je tiež relatívne vysoká hladina podzemnej vody, ktorá je výdatným zdrojom pre automatickú zálievku.

Prečítajte si tiež
Bujná zeleň a zákutie s vodným prvkom vytvorili v malej záhrade chýbajúce súkromie (VIDEO)
Terasa s posedením

Súkromie na strešnej terase pomáhajú dotvárať rastliny vysadené do kvetináčov po jej obvode. Rozkvitajú priebežne podľa ročných období. Obľúbené kvety pani domácej sú bielo kvitnúce hortenzie. Zdroj: Miro Pochyba

Zapadá do okolia

V dome žije mladá rodina s tromi deťmi a psom. Pani domáca spomína: „Priali sme si divokejšiu záhradu, ktorá bude korešpondovať s okolitými lužnými lesmi. Preto sme sa chceli vyhnúť ihličnanom a zvlášť tujam, ktoré sem vôbec nepatria. Záhradných architektov Andreu Prievalskú a Ondreja Klučára z ateliéru Zelený design nám poradili architekti, ktorým dôverujeme. Pozreli sme sa na internete na ich realizácie a bolo rozhodnuté. Pozvali sme ich v priebehu dokončovania prác v interiéri domu, aby sme si čo najskôr po presťahovaní mohli plnohodnotne užívať aj záhradu.“

terasa pri dome a gabiónový plot

Oplotenie má v tejto záhrade niekoľko podôb. Z bočnej strany sú to gabiony a drôtený plot, na ktorý sa bude popínať pavinič a vždyzelený brečtan. Zo strany záhrady sú to betónové tvárnice, ktoré časom celkom zakryje pavinič. Zdroj: Miro Pochyba

Záhradný architekt Ondrej Klučár spomína: „S majiteľmi sme si porozumeli. Koncept, čo by malo byť v záhrade a ako by mala vyzerať, bol jasný hneď od začiatku. Už prvý návrh sme až na niekoľko menších zmien rozpracovali do podrobnejšieho projektu.“ Pani domáca dopĺňa: „Nie sme typy, ktoré by trávili hrabaním sa v záhrade dlhé hodiny, no radi v nej trávime čas.“

Prečítajte si tiež
Za dva mesiace si v dedinke pod Tatrami zrealizovali záhradu snov

To zohľadnil ateliér aj v návrhu. Nájdete tu ucelené plochy trávnika a záhonov, ktoré sú jednoduchšie na údržbu a tvarovo aj proporčne zodpovedajú architektúre domu. Vo výsadbe dominujú menej náročné kry, trvalky a bambusy.

Mám veľmi rada hortenzie a pivónie a vôbec biele kvety. Moju obľúbenú bielu sme doplnili o jednu doplnkovú farbu. Páči sa mi, že záhrada mení svoju podobu podľa ročných období a nikdy nepôsobí prázdno.

Väčšia časť záhrady je orientovaná na juhozápad, rovnako ako obývačka a kuchyňa. Tie sú s ňou prepojené drevenými terasami. Tá pri kuchyni je doplnená o stôl s lavicami, kde pri dobrom počasí rodina, prípadne aj hostia stolujú.

Hojdačka v záhrade

Záhrade dominujú dva dospelé topole, ktoré sú ponechané na pozemku z pôvodného porastu. Domáci ich využili na zavesenie hojdacej siete alebo na upevnenie popruhu na chôdzu či akrobaciu, takzvaný slackline. Momentálne, po jednoduchej inštalácii trámu úväzom z jutových lán bez poškodenia stromu, slúži ako nosník pre dve závesné hojdačky. Zdroj: Miro Pochyba

Terasa pri obývačke sa využíva na relax. Nadväzuje na ňu trvalkový záhon doplnený o okrasnú čerešňu a jabloň s drobnými červenými plodmi. Cezeň vedie až za dom, k úložisku dreva do kozuba, chodník z betónových nášľapných dosiek. V úzkom priechode medzi domom a gabionovým plotom sa darí bambusom, papradinám a tieňomilným okrasným trávam.

Prečítajte si tiež
Novostavba v Marianke prekvapuje átriom i úrodnou záhradkou na streche

Centrálnu plochu záhrady orientovanú na juhozápad tvorí pobytový trávnik vhodný na detské hry. Týmto smerom sú orientované i obe terasy, tá z kuchyne sa využíva aj na stolovanie. V ploche trávnika je vysadená mandľa, ktorá skoro na jar nádherne kvitne a koncom leta prináša plody. Okrem nej sú v záhrade ešte vysadené hruška a jabloň. Zeleň po obvode záhrady, ktorá tvorí vegetačnú clonu od susedov, tvorí kombinácia bambusov a vyšších krov, muchovníkov. Porast dopĺňajú okrasné trávy, pod muchovníkmi je kombinácia trvaliek a pôdneho pokryvu. 

Aj napriek menšej výmere záhrady sme sa do nej snažili zakomponovať všetky požiadavky od atraktívneho vzhľadu cez možnosti relaxu vrátane aktivít na trávniku a hojdačkách až po úžitkovú plochu. 

Záhradní architekti

Profil

Záhrada v obci neďaleko hlavného mesta s rozlohou 360  m2 

Záhradní architekti 

Ing. Andrea Prievalská a Ing. Ondrej Klučár, www.zelenydesign.sk

Text: Monika Kráľová, upravila Katarína Barošová

Foto: Miro pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: hortenzie okrasná záhrada okrasné dreviny záhrada záhradné sedenie
Zdieľať článok

Diskusia