Odhalené tehly, betón aj oceľové konštrukcie. Vidiecky dom vytvára po rekonštrukcii materiálové napätie, výsledok je však harmonický
Pôvodné stavby majú svoju silnú charizmu bez ohľadu na krajinu, v ktorej vznikli. Vždy prezrádzajú mnoho o spôsobe života niekdajších obyvateľov a o zvykoch, ktoré v tú dobu panovali. Podobne je to i v prípade vidieckeho domu v Belgicku. Patrilo k nemu viacero hospodárskych objektov, tie však boli už v zlom stave a nedali sa zachrániť. Hlavný dom je dnes úspešne zrekonštruovaný a rozšírený, napriek tomu nestratil pôvodné čaro.
Nielen investor, ale aj architekti si želali čo najviac zachovať kúzlo a typický vzhľad domčeka charakteristického pre belgické vidiecke prostredie. Na to však, aby vyhovoval súčasným potrebám domácich, bola nevyhnutná dostavba, ktorá zväčšila obytný priestor.
Architekti preto navrhli dispozíciu pôvodného domu rozšíriť novou prístavbou tak, aby získala tvar písmena L. Prístavba sa od pôvodného domu odlišuje nielen orientáciou, ktorá zvyšuje zážitok z bývania užším spojením s okolitou krajinou, ale aj materiálovo. Je vyrobená z pohľadového betónu odhaleného zvnútra aj zvonku.
Na starom dome zostali pôvodné fasády a typické detaily
Pôvodná stavba sa dnes teší z citlivej rekonštrukcie. Fasády existujúceho domu zostali z veľkej časti zachované, v niektorých miestach ich bolo potrebné upraviť tak, aby vyhovovali novej dispozícii. Priečne múry v interiéri sú dôležité, pretože nesú medziposchodie a strešnú konštrukciu. Autori prestavby ponechali typické konštrukčné prvky v interiéri viditeľné, čo umocňuje atmosféru.
Otvorený priestor môžete predeliť posuvnými dverami
Spojenie dvoch krídel tvaru L – starého a nového – vytvára priestorové napätie. Vďaka posuvným dverám na prízemí ľahko zmeníte charakter priestoru podľa potreby. Medzi jednotlivými obytnými zónami tak ľahko upravíte atmosféru a spôsob, akým miestnosti navzájom komunikujú. Po otvorení vzniká priestranný a prekvapivo živý priestor. Pristavená časť je jednopodlažná.
Estetika, ktorá je nositeľom života v domácnosti
Použité materiály odkazujú na vidiecky charakter stavby, dávajú mu nezvyčajnú útulnosť a súčasne ponechávajú priestor, aby sa interiér mohol rozvinúť podľa potrieb a nárokov domácich.
„Prístavba chce byť jednoduchým a pokojným objemom, ktorý sa snaží tvoriť s pôvodnou stavbou jeden celok. Aby sme zachovali túto pokojnú atmosféru, brána z uličnej strany domu je opatrená lícovou tehlou. Dom tak po premene vytvára určitú estetiku a krásu, ktorá nefunguje len sama pre seba, ale je nositeľom života v domácnosti,“ vysvetľujú autori stavby z ateliéru JDMA. Červenú tehlu si môžete všimnúť aj na fasáde garáže.
Odhalené tehly, betón, čierne oceľové konštrukcie
V interiéri dominuje čierna farba v kombinácii s odhalenými tehlami a oceľovými konštrukciami natretými rovnako na čierno. Podlaha je zo svetlého dreva a strop betónový. Po čiernom oceľovom schodisku sa dostanete do nočnej zóny v pôvodnom podkroví. Betón v kombinácii s čiernymi detailmi má hlavné slovo aj v kúpeľniach.
Rural Living Home
architektonický ateliér: JDMA
interiérový a krajinný dizajn: Joost De Meuter)
lokalita: Merchtem, Belgicko
plocha: 326 m2
realizácia: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Anton De Vis