Zdroj: Miro Pochyba

S láskou k mestu, s obdivom k betónu. Elegantný trojizbák v širšom centre Bratislavy

12. 09. 2022
Zdieľať

Ako a kde by mohli bývať tí, ktorí si chcú naplno užívať mestský život? Presne takto a presne tu. Pôsobivý byt, ktorý sme navštívili v centre Bratislavy, by však pokojne mohol byť aj súčasťou ktorejkoľvek svetovej metropoly.

Na začiatku bola ideálna lokalita, ktorú si mladí manželia vyhliadli. „Veľmi sa nám tu páči,“ hovoria. „Radi chodíme ‚von‘, je to pre nás taký relax po práci a odtiaľto je to do centra príjemná prechádzka, ktorú si teraz môžeme užívať po celý rok. Pritom to tu nie je rušné miesto, je tu relatívny pokoj. Navyše to máme len kúsok na námestie so zeleňou, kde sa vybehá aj náš psík,“ vymenúvajú prednosti polohy v širšom centre mesta.

Prečítajte si tiež
Historický byt v centre Bratislavy pretkaný modernými technológiami. Rekonštrukcia, z ktorej sa teší päťčlenná rodina

I keď si na svoj vysnívaný byt museli počkať dlhšie, nakoniec sa im podarilo nájsť presne to, čo hľadali – 110 m2 s pôsobivým mestským výhľadom. „Kúpili sme zrejme posledný holobyt v asi desať rokov starej bytovke,“ pochvaľuje si dvojica svorne pôvodný stav, ktorý by zrejme nenadchol každého. Pre nich to však bolo „to pravé orechové“. Alebo skôr „to pravé betónové“.

Problémom bytu bola pomerne veľká hĺbka priestoru s oknami len na jednej strane. Preto je napríklad na pracovni sklenená stena, vďaka čomu sa denné svetlo dostáva aj do centra dispozície.

Majitelia

Keď úspešne zvládli prvý krok – kúpu, čakal čerstvých majiteľov holobytu druhý, nemenej dôležitý – vykresať z neurčitého priestoru bývanie podľa ich predstáv. Predstavy mali pomerne jasné, no v tom, ako ich premeniť na realitu, úplne jasno nemali.

čiernobiely moderný bratislavský rozľahlý byt s betónom

Betónové stropy sú v nadštandardnej výške 3,1 m. „Rozhodne sme chceli túto výšku priestoru zachovať,“ upozorňujú majitelia. Viaceré prvky vrátane závesov museli byť preto šité špeciálnemu priestoru na mieru. Zdroj: Miro Pochyba

Na odporúčanie kamarátov preto oslovili Martinu a Michala Pulmanovcov, manželskú dvojicu architektov z ateliéru NOØ architekti. „Bola to výborná investícia v zmysle pomeru ceny a odvedenej práce,“ pochvaľujú si majitelia. „Sami by sme si napríklad nevedeli predstaviť takúto dispozíciu.

čiernobiely moderný bratislavský rozľahlý byt s betónom

Majitelia chceli čistý minimalistický interiér. Zdroj: Miro Pochyba

Vôbec sme netušili, ktoré priečky sa môžu odstrániť a čo to urobí s priestorom, veľa sme nevedeli ani o technických riešeniach, ktoré súvisia s rozvodmi,“ vysvetľujú. „Susedia majú rovnaký byt, ale s dispozíciou, akú pôvodne navrhol developer. Je omnoho tmavší a pôsobí úplne iným dojmom,“ dodávajú.

Máme túto lokalitu radi. Páči sa nám aj typicky mestský výhľad, aj budova rozhlasu. Tú máme v pracovni dokonca aj na obraze — podľa nás je perfektným doplnkom k tomuto bytu.

Majitelia

Majitelia chceli aj čistý minimalistický interiér. A na ten je potrebný dostatok uzavretých odkladacích priestorov. Veľká časť z nich je začlenená do čierneho bloku pri vstupe do bytu, ktorý okrem kuchynských skriniek obsahuje aj komoru za kuchyňou, hosťovskú toaletu a skrine pri vstupných dverách. Dvere a dvierka bez úchytiek pritom vytvárajú plochu, ktorá evokuje stenu s elegantným obkladom z tmavého dreva.

Prečítajte si tiež
Bratislavský mezonet vznikol ako nadstavba domu z polovice minulého storočia. Definuje ho jednoduchosť priestorov, čistota a geometria

Ďalšie miesto na odkladanie vzniklo v šatníku, ktorý odčlenili z priestrannej spálne. „S Michalom sme vytvorili perfektný tím,“ pochvaľujú si majitelia spoluprácu s architektom. „Do interiéru zapracoval veľa našich požiadaviek a nápadov – napríklad nápojovú chladničku v kuchynskom ostrove, ale aj ďalšie praktické prvky – tak, aby nám zariadenie presne vyhovovalo. A zároveň nás usmerňoval v tom, čo je realizovateľné a čo nie. Vo výsledku je tak všetko perfektne premyslené, praktické a zároveň pekné.“

Kuchynský ostrov s barovým pultom je náš splnený sen — posadá si tu celá spoločnosť, varíme a rozprávame sa… Pri dobrom jedle sa tu dobre sedí, takže ľuďom sa od nás ťažko odchádza.

Majitelia

Na základe premysleného návrhu sa pustili do rekonštrukcie, ktorú od prvej obhliadky až po nasťahovanie do nového stihli za neuveriteľných 6 mesiacov. Okrem priečok sa pritom odstraňovali aj všetky povrchové úpravy až na pôvodný betón, ktorý potom na stenách opieskovali do finálnej podoby. Samozrejme, so zmenou dispozície súviseli aj nové priečky, rozvody a podlahy.

čiernobiely moderný bratislavský rozľahlý byt s betónom

Centrum bytu prešlo pri kompletnej rekonštrukcii najväčšou zmenou. Mohol by tu vzniknúť naozaj veľký otvorený denný priestor, no majitelia chceli zachovať samostatnú pracovňu. „Byt tak dokážeme lepšie využívať,“ vysvetľujú. Vďaka premyslenému riešeniu však ostal celok vzdušný, i keď je priestor rozdelený. Zdroj: Miro Pochyba

Väčšinu zariadenia vyrobila na mieru stolárska firma Mate Wørks podľa návrhu architektov, zvyšok si majitelia vyberali sami podľa vlastného vkusu. Ich favoritom bola pritom farebná kombinácia rôznych odtieňov sivej – od čiernej až po bielu. Na odporúčanie architektov však pridali aj zopár kúskov zo svetlého dreva, čím sa pôsobenie priestoru trochu zjemnilo.

čiernobiely moderný bratislavský rozľahlý byt s betónom

Obraz na zemi nie je provizórium. „Jeho definitívne miesto je na zemi – bolo by škoda prekryť ním stenu, ktorá obsahuje rôzne štruktúry a je sama osebe pekná. Navyše takto môžeme ľahko meniť nielen kompozície doplnkov, ale aj umiestnenie obrazov.“ Zdroj: Miro Pochyba

„Michalovi sme vždy poslali fotku a on sa len smial, že znova čierna alebo sivá. Chcel do priestoru vniesť viac farieb a živších nábytkových prvkov, ale nám vyhovuje takýto jednoduchší. Na oživenie nám stačia doplnky, ktoré sa prípadne dajú obmieňať. Niekto možno vníma náš byt ako chladný, ale my sa tu cítime výborne. Je presne podľa našich predstáv,“ uzatvára domáci pár.

čiernobiely moderný bratislavský rozľahlý byt s betónom

Výhodou televízora Samsung frame bolo, že sa po betónových stenách nemuselo ťahať množstvo káblov. A keďže vypnutý vyzerá ako obraz, nebije zbytočne do očí. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Trojizbový byt v širšom centre Bratislavy s rozlohou 107 m2 a s lodžiou s plochou 3 m2

KTO TU BÝVA

Mladí manželia, ktorí majú radi život v meste a pracujú v oblasti marketingu a európskych projektov. Členom domácnosti je aj francúzsky buldoček Tyson.

AUTORI INTERIÉRU

INFLOW a NOØ architekti – Petra Hlavatá, Michal Pulman, Martina Pulmanová www.inflow.sk, www.noo.sk

Text: Erika Kuhnová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón byty v Bratislave čierna industriálny štýl moderné bývanie rekonštrukcia bytu trojizbové byty zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia