Zdroj: MÖBELIX

Čierna nikdy nevyjde z módy! Ako ju však používať s mierou, aby vášmu domovu dodala ten správny akcent?

09. 09. 2022
Zdieľať

Vďaka ikonám ako Coco Chanel vieme, že čierna nikdy nevyjde z módy, a platí to aj v interiéri. Táto výrazná farba dokáže byť dramatická, tajomná a elegantná. Ako ju však použiť s mierou, aby váš domov získal ten správny osviežujúci akcent?

Kontrasty

Predsieň či vstupná chodba sú dopravnou tepnou vášho domu. Spravte na svojich návštevníkov nezabudnuteľný prvý dojem! Ako? Stavte na minimalistické doplnky a originálny dizajn. Výrazný rám zrkadla, čierne svietidlá či netradičný vešiak vytvoria s bielymi stenami úžasný kontrast a zaujmú na prvý pohľad.

Čiernobiela predsieň

Zdroj: ALQUIMIA DECO

V ráme

Čierne rámy okien a dverí sú mimoriadne horúcim trendom. Čoraz častejšie sa objavujú v kúpeľniach ako sprchovacie zásteny, ale aj v podobe subtílnych rámov presklených dverí, ktoré oddeľujú jednotlivé miestnosti v interiéri.

Prečítajte si tiež
Sú záclony a závesy nemoderné? Interiéroví dizajnéri radia, ako si vybrať a čo použiť namiesto nich

Úplne nový vzhľad však získate aj výmenou kľučiek na dverách
alebo úchytiek na nábytku. Oblé, hranaté, matné, elegantné či industriálne – výrazné kovanie zmení aj celkom obyčajné dvere na nepoznanie!

Štýlová izba so sklenenými dverami a modrou tapetou

Zdroj: DAVID LOVATTI

V nežnom zátiší

Zátišie s čiernymi prvkami je nadčasové a klasické, vytvára hru protikladov, pričom necháva vyznieť ostatné farby. Dobre vyzerajú čierne svietniky, čierne zarámované fotografie či plagáty, zaujímavo bude pôsobiť aj tmavá kameninová váza. Či už do nej vložíte jednoduché sušené kvety alebo zelenú olivovú ratolesť, touto kombináciou zaručene pritiahnete pozornosť.

Zátišie na komode

Zdroj: POTTERY BARN

Neobyčajne obyčajná

Nemáte v obľube veľké police? Nič to. Prázdnu stenu osvieži aj celkom malá jednoduchá polička. Môžete si na ňu vystaviť obľúbené šálky, koreničky či malý mažiarik a v kuchyni tak získate praktického pomocníka, s ktorým budete mať tie najpoužívanejšie veci stále poruke. Nástenná polica Riley, kov, 50 × 3 cm, 39,99 €, westwingnow.sk

Malá polička na mramorovej stene v kuchyni

Zdroj: Westwingnow

Príťažlivá

Čierna dokáže podčiarknuť detaily a miestnosť vďaka nej pôsobí výraznejšie a dynamickejšie. V správnom pomere sa stáva pomyselnou čerešničkou na torte.

Prečítajte si tiež
Päť dizajnových prvkov v interiéri, ktoré nikdy nevyjdú z módy

Jednou z najpopulárnejších moderných farebných schém je kombinácia čiernej s bielou. Ak nechcete, aby pôsobila príliš stroho, zútulnite ju pomocou jemnejších odtieňov (napr. béžová, sivá) prírodných materiálov (napr. drevo, koža).

Dizajnová vidiecka veľká kuchyňa

Zdroj: HOUSE OF JADE INTERIORS

Geometrická

Čierna v obývačke zaujme v podobe menšieho solitérneho nábytku, tienidiel na svietidlách, vankúšov s čierno-bielym dizajnom či vo forme geometrického vzoru na koberci. V prípade textílií sa snažte, aby si zvolené vzory navzájom nekonkurovali. Či už to bude botanický alebo geometrický dizajn alebo siahnete po minimalistických siluetách, vytvorte z nich dvojicu a obklopte ich vankúšmi a dekami v neutrálnych odtieňoch.

Obývačka v béžovej s prírodnými doplnkami

Zdroj: COVET HOUSE

NÁŠ TIP

Čiernu odporúčame kombinovať vo väčšej miere s neutrálnymi odtieňmi, tmavé doplnky použite vždy len ako akcent.

V siluetách

Pridanie čiernej alebo tmavších odtieňov výborne vyzerá v spálni. Ide o intímnu miestnosť, kde táto farba navodí správnu náladu na relax a priestor vizuálne zatraktívni.

Moderný budoár v kúpeľni

Zdroj: IKEA

Pokojný dámsky budoár v sivých a zemitých tónoch necháva vyniknúť oblé línie na zrkadle, stoličke, svietidlách a dekoráciách. Vytvárajú dojem jemnej skice precízneho umelca, z ktorého vyžaruje elegancia a pokoj.

Text: Katarína Paukeje

Foto: isifa/Shutterstock, ALQUIMIA DECO, DAVID LOVATTI, Westwingnow, HOUSE OF JADE INTERIORS, IKEA, COVET HOUSE, MÖBELIX

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: čierna farby v interiéri inšpirácie do bytu interiérové trendy
Zdieľať článok

Diskusia