Pracujete kvôli pandémii z domu? Takéto bývanie by sa vám určite páčilo
Oblasť, v ktorej stojí zaujímavý lesný dom, majú obyvatelia mesta Montreal veľmi v obľube. Ponúka prírodné krásy v relatívnej blízkosti k mestskému životu. V súčasnosti je táto oblasť rajom pre tých, ktorí pracujú kvôli pandémii z domu.
Po dome tu zatúžil aj pár, ktorý už dlho uvažoval o bývaní v prírode. Výsledkom je chata či chalupa, ktorá má vzdať hold živému lesu. Zvnútra i zvonku dominuje drevo v rôznych formách, nájdete tu dokonca aj „predčasne zostarnutý“ obklad.
Negatíva pozemku potlačil výstup na trojmetrovú skalu
Napriek krásnemu prostrediu mal pozemok viaceré negatíva – nie práve optimálnu orientáciu, množstvo skalných výbežkov, nejednotné topografické charakteristiky. Architektka Natalie Dionne so svojim tímom to však zobrala z opačného konca. Počas dôkladnej prechádzky na mieste činu ich zaujal zvlášť nepraktický skalný útvar, ktorý stál blízko pri priepasti. Práve ten bol inšpiráciou pre lokalizáciu domu.
Všetkým, ktorí stáli na vrchole 3 m vysokej skaly, bolo jasné, že na to, aby čo najlepšie využili dostupné svetlo a výhľady, musia byť obytné priestory umiestnené paralelne s hrebeňom – bolo ich treba zdvihnúť do výšky, na túto úroveň.
Ako je riešená dispozícia?
Srdcom projektu je hlavné poschodie, ktoré je ukotvené na jednom konci – na vrchole základne. Vznáša sa nad skalným rázštepom a na severe vyčnieva vďaka rozsiahlej vonkajšej čiastočne krytej terase smerom k machom pokrytému zrázu.
Z vonkajšieho posedenia určeného na relaxáciu vojdete do atmosférických vnútorných priestorov kuchyne, jedálne, obývacej izby. Na južnom konci sa nachádza dvojlôžková spálňa. Schodisko a predsieň nadväzujú na hlavnú vstupnú halu na prízemí. Vedľa nej nájdeme poschodovú miestnosť pre 10 hostí.
Priestor pre prirodzené svetlo – presklenia a priesvitné zábradlia
Presklenia zo všetkých strán (dokonca aj zábradlia na terase a v interiéri sú priesvitné) dovoľujú prirodzenému svetlu prenikať skrz-naskrz. Východný pohľad ponúka nádherný výhľad kvôli dramatickému sklonu terénu – priepasti.
Z fasády na hlavnom poschodí vyčnieva niekoľko výklenkov, ktoré poskytujú ďalší priestor kuchyni, jedálenskému kútu a hlavnej kúpeľni. Ideálne miesto na meditáciu nájdete aj na západnej strane lesného domu. Je ním starostlivo navrhnutá kúpeľňa s vaňou vloženou do preskleného rohového výklenku.
Materiál č. 1 je drevo, céder urobili starším
V dome s rozlohou 215 m², ktorý sa usiluje o symbiózu s okolitým prostredím, je všade prítomné drevo. Exponovaná strešná konštrukcia je vyrobená z technického dreva – čierneho smreku. Detaily konštrukčných prvkov podporujú pravidelný raster strechy.
Fasády pokryté bielym cédrom boli predbežne ošetrené produktom urýchľujúcim proces starnutia, teda prechod do sivastej farby. Dôvodom bolo, aby splývali s krajinou („ako chameleón opaľujúci sa na skale“) a minimalizácia údržby v budúcnosti.
V interiér nájdeme masívny javor (kuchynské ostrovy), ruskú preglejku, leštené betónové podlahy, sadrové steny a okná z prírodného hliníka. Svetlé materiály kontrastujú s tmavým lesom, pohľadový betón dokonale splýva so skalami za oknami.
Forest House I
Architektonický ateliér: Natalie Dionne Architecture
Autori: Natalie Dionne, Corinne Deleers, Rosemarie Faille-Faubert a Martin Laneuville
Lokalita: Bolton-Est, Eastern Townships, QC, Kanada
Plocha: dom 215 m2, terasy 60 m2
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Raphaël Thibodeau
Zdroj: v2com