Zdroj: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Premeniť starý veterný mlyn na rodinné bývanie nebolo ľahké. Ako architekti vyriešili náročnú dispozíciu a udržanie formy, aby naďalej zapadal do vidieckej krajiny?

28. 11. 2022
Zdieľať

Poľskí architekti Michał Kucharski a Tomasz Padło v rámci medzinárodnej súťaže „Súčasný dom 2014 – dedinský dom“ predstavili projekt rekonštrukcie veterného mlyna. Vtedy ešte netušili, že o niekoľko rokov sa ich projekt stane podkladom na rekonštrukciu starého veterného mlyna v Lubline. Ich dielo si totiž všimol majiteľ takejto stavby a na jeho počudovanie súťažný návrh zhŕňal úpravy, ktoré potrebovala aj jeho nehnuteľnosť.

Vzor, ktorý dal základ rekonštrukcie starého lublinského dreveného mlyna, bol taktiež prispôsobený požiadavkám zákazníkov, ako aj technickým a miestnym podmienkam. Rovnako aj pri rekonštrukcii v Lubline architekti kládli dôraz na to, aby mlyn stále zapadal do vidieckej krajiny. Dôležité bolo udržať formu aj preto, že je charakteristickým a silným prvkom tradičnej architektúry poľského vidieka. Veterné mlyny sa tam, rovnako ako u nás, v minulosti používali na mletie obilia pomocou veternej energie.

Prečítajte si tiež
Dôstojná novostavba v Opatovej vytvorila spolu so starým mlynom a zastrešeným parkovacím stojiskom vkusnú usadlosť

Najťažšie bolo vytvoriť funkčnú a pohodlnú dispozíciu

Cieľom rekonštrukcie nebolo len zachovať pamiatku, ktorá dotvára kolorit poľského vidieka, ale tiež prispôsobiť mlyn na moderný spôsob bývania. Spolu s novou rezidenčnou funkciou dostal starý mlyn druhý život a moderný vzhľad. Zároveň si zachoval svoj pôvodný výraz a formu.

Náročnejšou výzvou pre architektov bolo začleniť do tejto podoby funkčný program bývania. Mlyn je vzhľadom na svoj účel postavený ako vertikálna stavba s pôdorysom s vonkajšími rozmermi 6,5 × 6,5 metra.

Pohľad na dom z ulice - Dom Veterný mlyn v Lubline, Poľsko

Dôležité bolo udržať formu aj preto, že je charakteristickým a silným prvkom tradičnej architektúry poľského vidieka. Zdroj: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Riešenie našli v rozmiestnení izieb na troch nadzemných podlažiach a ďalšom medziposchodí. Obytný priestor zväčšili ešte o suterén, kde sa nachádza garáž, technická miestnosť a priestranný salónik pre hostí. Železobetónovú konštrukciu podlažia pod zemou pokryli zeminou. Zároveň podopiera mlyn. Na vrchu rozšírenej časti suterénu navrhli vonkajšiu terasu.

Tri podlažia, medziposchodie s pracovňou a výhľadom na polia

Na prízemí sa nachádza hlavný obytný priestor s kuchyňou a čitáreň, ktorá sa vďaka veľkorozmernému preskleniu otvára do záhrady. Ďalšie skryté okno umožňuje výhľad na vstupný priestor. Na ďalších dvoch nadzemných podlažiach sú spálne s vlastnými kúpeľňami. K najvyššiemu poschodiu patrí medziposchodie s pracovným priestorom s nádherným výhľadom na okolité polia.

Veľmi pôsobivým prvkom interiéru je historické koleso, ktoré autori rekonštrukcie vsadili do otvoru medzi hornými poschodiami. Na prízemí nájdete aj pôvodný kozlík z rozobratého veterného mlyna.

Podlažia - Dom Veterný mlyn v Lubline, Poľsko

Na ďalších dvoch nadzemných podlažiach sú spálne s vlastnými kúpeľňami. Zdroj: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Nová štruktúra s reštaurovanými pôvodnými prvkami

Samozrejme, zmenou funkcie si budova vyžiadala úplne novú štruktúru. Staré a opätovne použiteľné prvky boli vyčistené a obnovené. Suterén má železobetónové podlahy, steny i strop. Na prízemí stoja štyri nové stĺpy, ktoré podopierajú horné poschodia budovy. Na fasádach mlyna si môžete všimnúť staré trámy z mlyna, vďaka čomu v interiéri vznikli hrazdené steny. Mlyn prikrýva sedlová strecha s dreveným krovom a drevenými šindľami.

Prízemie - Dom Veterný mlyn v Lubline, Poľsko

Na prízemí nájdete aj pôvodný kozlík z rozobratého veterného mlyna. Zdroj: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Súhra troch materiálov: drevo, železobetón a sklo

Povrchová úprava budovy kombinuje staré a nové, historické a moderné prvky. Materiálový koncept je založený na súhre troch materiálov. Najdôležitejšie je drevo – fasáda zužitkúva staré drevené konštrukčné dosky, nové drevené dosky boli čiastočne zuhoľnatené.

Na niektorých miestach vstupuje do hry ďalší dôležitý materiál – železobetón, ktorý podporuje stavbu.

Poschodia s oknami - Dom Veterný mlyn v Lubline, Poľsko

K najvyššiemu poschodiu patrí medziposchodie s pracovným priestorom s nádherným výhľadom na okolité polia. Zdroj: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Posledným významným materiálom je sklo. Najviac ho nájdete na prízemí, v podzemnej časti a na medziposchodí. Otvára interiér smerom k okolitej prírode. Do horných častí budovy architekti osadili vysoké vertikálne okná.

Dom Veterný mlyn

základná idea: Michał Kucharski, Tomasz Padło
koncepčný projekt: Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski
stavebné a projektové práce: Michał Kucharski, o4architekci – Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska
technická podpora: Arkadiusz Szałyga
mechanická inštalácia: Kozmik Projekt
lokalita: región Lublin, Poľsko
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia domu starý mlyn tradičné domy vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia