Zdroj: Aitor Estévez

Bývanie na vidieku s atmosférou, ktorá vás dostane! Takto by mala vyzerať pocta vidieckym domom

14. 07. 2022
Zdieľať

Masia je názov klasických vidieckych stavieb, ktoré sú po mnoho rokov rozšírené vo východnom Španielsku a južnom Francúzsku. Zvyčajne tvoria súčasť rodinných fariem a sú vzdialené od iných usadlostí. Ich dizajn a vnútorná organizácia boli vždy logické a praktické – šité na mieru obyvateľov. Výsledkom tohto prístupu je, že každá masia mala vlastný charakter a osobnosť. Jednu z týchto stavieb nedávno rekonštruoval architekt Pepe Gascón a výsledok je fascinujúci.

Kameň, keramika, valená klenba

Väčšina masií mala na prízemí typickú valenú klenbu, ktorá chránila drevené trámy pred poškodením spôsobeným vlhkosťou. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Po konštrukčnej stránke vynikali bohatým využitím kameňa a keramiky. Stavba, ktorá bola predmetom rekonštrukcie, sa nachádza v srdci regiónu Baix Empordà a je obklopená poľami využívanými na poľnohospodárstvo.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný vidiecky dom sa otvára a zatvára svetlu i pohľadom

Pôvodnú podobu ničili rozšírenia

Keď si architekt prezrel predmet rekonštrukcie, zistil, že farmársky dom má spoločný múr s ďalšou väčšou stavbou, s ktorou kedysi tvoril jeden celok. Okrem toho, masia prešla v 80. rokoch rozšírením, ktoré malo ďaleko od tradičnej podoby.

Vidiecky kamenný dom s moderným svetlým útulným interiérom

Klenby a štruktúra stien tvoria jedinečný interiér. Zdroj: Aitor Estévez

Prvým krokom architekta bolo preto znovuzískanie podstaty masie, zachovanie a vylepšenie niekoľkých pôvodných prvkov (hlavne na prízemí) a zároveň zlepšenie vzhľadu prístavby. Tak, aby zapadala do pôvodného štýlu vidieckeho domu.

Vidiecky kamenný dom s moderným svetlým útulným interiérom

Chodba. Zdroj: Aitor Estévez

Nové okná, znížené prízemie

Aby architekt dosiahol vyššie spomenuté ciele, navrhol znížiť úroveň prízemia, vďaka tomu sa dom otvoril aj na pozemok vzadu. Keramické klenby boli odstránené a rozbité – dnes sú z nich pôsobivé podlahové dosky. Nasledovalo omietnutie klenbových stropov a vytvorenie nových otvorov v múroch. Tie zachovávajú vertikálny štýl a na strane orientovanej do ulice vďaka nim vznikol dvor v anglickom štýle. Architekt výrazne zmenšil množstvo sivého kameňa, ktorý bol použitý pri dávnejších rekonštrukciách, pretože nie je typický pre túto oblasť.

Prečítajte si tiež
Plnohodnotné bývanie v ruinách historickej stavby docielili vložením obytného boxu

Kamenné ostenia, keramické obklady, lampáše a fontány

Mnohé prvky z pôvodnej masie prešli rekultiváciou. Kamenné ostenia a preklady, ručne vyrábané keramické obklady, dvere, umývadlá, drezy, ploty, lampáše, fontány a pôvodný nábytok sa objavujú v celom projekte. Posilňujú identitu vidieckeho domu v prostredí okrových farieb, hrubých textúr a materiálov.

Vidiecky kamenný dom s moderným svetlým útulným interiérom

Jednotlivé miestnosti sú zariadené vkusne a útulne. Zdroj: Aitor Estévez

Všestranný milovník nadčasovosti

Pepe Gascón má dar pozorovať a analyzovať a tiež bohaté vedomosti z mnohých konferencií a výstav. Keď k tomu pridáte skúsenosti s prakticky všetkými druhmi realizácii, je veľký predpoklad, že jeho práce zaujmú. A to nielen všestrannosťou a hrou s mnohými štýlmi.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia statku odhalila pôvodné miestnosti a zbavila ich nánosov nekonečných úprav

Pepe je tiež milovníkom nadčasovosti. Napriek množstvu rôznych realizovaných projektov, každý ďalší projekt vníma ako novú výzvu. Jeho práce boli publikované a vystavené v mnohých krajinách sveta.

Vidiecky kamenný dom s moderným svetlým útulným interiérom

Na strane orientovanej do ulice vznikol dvor v anglickom štýle. Zdroj: Aitor Estévez

Can Freixes House

architektonický ateliér: Pepe Gascón Arquitectura

hlavný architekt: Pepe Gascón

interiérový dizajn: Josep Curanta

svetelný dizajn: Ca.2l

lokalita: Mont-ras, Španielsko

plocha: 275 m2

realizácia: 2021

zariadenie: Hansgrohe, Villeroy & Boch, Foc Factory, Grifería Rovira, Rajoleria Llensa

Sabína Zavarská

Foto: Aitor Estévez

Kategória: Návšteva
Tagy: farmársky dom kameň klenba obluky rekonštrukcia trámy útulný vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia