Zdroj: Fotes

Moderná víkendová usadlosť nadviazala na tradičnú ľudovú architektúru

14. 07. 2021
Zdieľať

V juhočeskej obci Smrčná pribudla novostavba na spôsob tradičnej ľudovej architektúry, aká je v týchto končinách zaužívaná. Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař sa nechali inšpirovať minulosťou lokality a rodinný dom poskladali z troch hmôt, ktoré v konečnom dôsledku vytvorili jeden veľmi kompaktný celok.

Postaviť rodinný dom z viacerých neraz samostatných celkov má oproti samostatným mohutným budovám mnohé výhody. V prvom rade je to rozhodne prijateľnejšia voľba do dedinského prostredia na pomedzí prírodného parku Česká Kanada – čo je tento prípad. Tak, ako sa stavalo pred mnohými desiatkami rokov, i dnes sú na pozemku funkčne oddelené celky.

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

Kedysi k samostatnému obytnému domu v rámci vidieckych usadlostí prináležala hospodárska budova, stajne, či iné pre život na dedine nevyhnutné stavby. Moderná usadlosť pozostáva z troch celkov – v jednej časti, ktorá sa dá označiť ako hospodárska, je garáž a ubytovanie pre hostí, v druhej samotný rodinný dom a tretiu tvorí altánok.

Domčeky s jazierkom a záhradou

Smerom k altánku sa otvára štyrmi veľkorozmernými preskleniami, na ktoré nadväzuje menšia vonkajšia terasa. Zdroj: Fotes

Kamenný múr a tri vyčnievajúce štíty

Všetky tri samostatné domčeky architekti umiestnili kolmo na kamenný múr, ktorý lemuje pozemok od ulice. Majú rovnaké vizuálne riešenie – bielu omietku a sedlové strechy, ktoré svojimi štítmi vytŕčajú ponad múr. Kamenný pás múru prerušujú len vstupné brány do objektov.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom medzi jahodami v Kanaši

Dva z týchto troch domčekov sú objemovo rovnako veľké – základný rodinný dom a hospodárska časť, teda garáž, nad ktorou je priestor pre hostí. Medzi nimi je vydláždený dvor, ktorý slúži pre parkovanie automobilových veteránov.

Domčeky s jazierkom a záhradou

Smerom ďalej od stavieb sa záhrada mení na rozľahlú lúku. Zdroj: Fotes

Pohodlné bývanie pre štvorčlennú rodinu

Hlavný rodinný dom s juhovýchodnou orientáciou stojí medzi garážou a altánkom a ponúka priestranné bývanie pre štvorčlennú rodinu. Smerom k altánku sa otvára štyrmi veľkorozmernými preskleniami, na ktoré nadväzuje menšia vonkajšia terasa. Väčšiu nebolo treba, pretože túto funkciu zastrešuje altánok, pôsobiaci ako najmenší domček z trojice. Je v ňom vonkajšia kuchyňa s krytým posedením.

Prečítajte si tiež
Pôvabná usadlosť pre rodičov: Celý život v paneláku, teraz sa im splnil sen!

Pracovňa ukrytá za knižnicou

Triezvo riešenému interiéru hlavného obytného celku dominuje drevo v kombinácii s bielou a odtieňmi sivej. Na prízemí je kuchyňa s jedálňou a obývačkou, zhruba uprostred priestoru sa na boku otvárajú schody na horné podlažie. Za tmavou knižnicou pri gauči sa skrýva ešte jedna miestnosť slúžiaca ako pracovňa, samostatná spálňa s vlastnou toaletou je za kuchynskou linkou. Na poschodí nájdete ďalšie dve izby a hygienické zázemie.

Kuchyňa s jedálňou a presklenou časťou na terasu

Triezvo riešenému interiéru hlavného obytného celku dominuje drevo v kombinácii s bielou a odtieňmi sivej. Zdroj: Fotes

Kompozícii kontrastujú moderné materiály a detaily

K tradičnej kompozícii vidieckej usadlosti kontrastujú strohé moderné materiály i detaily. Fasáda je z nabielo omietnutých keramických tvárnic. Bielej smelo kontruje antracitový odtieň strešných škridiel, okenných rámov a garážových brán. Smerom ďalej od stavieb sa záhrada mení na rozľahlú lúku.

Jedáleň s dreveným stolom a svietidlom

Jedáleň. Zdroj: Fotes

Usadlosť v južných Čechách

architektonický ateliér: Stempel & Tesař architekti

autori: prof. Ing. arch. Ján Stempel, Ing. arch. Jan Jakub Tesař

spolupráca: Ing. arch. Ondřej Moravec, Ing. Jaroslav Šaroun

lokalita: Smrčná, ČR

pozemok: 32 839 m2

zastavaná plocha: 304 m2

úžitková plocha: 397 m2

projekt: 2014 – 2017

realizácia: 2017 – 2020

Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Kategória: Návšteva
Tagy: interiérový dizajn moderná architektúra multifunkčné zariadenie novostavby rodinný dom tradičné domy usadlosť
Zdieľať článok

Diskusia