Prestavba starej stodoly na moderný dom prepojený s bývaním rodičov
Dedinka Auersthal uprostred rakúskych viníc sa pýši úhľadným vzhľadom svojich vinohradov i malebnosťou svojich uličiek. Na jednej z hlavných ulíc sa donedávna nachádzala pôvodná stodola, vtlačená medzi susediace domy. Vďaka citlivému prístupu majiteľov sa jej podarilo vdýchnuť nový život, a zároveň zachovať jedinečný ráz pôvodnej poľnohospodárskej stavby.
Majitelia a zároveň priaznivci kvalitnej architektúry – rodina Döllinger-Tsao – sa spojili s architektom Martinom Rűhrnschopfom, ktorý má bohaté skúsenosti s podobnými projektmi. V jeho práci je čitateľný citlivý prístup k prírode a silné ekologické vnímanie prostredia. Nebolo tomu inak ani v prípade prestavby starej stodoly na dom, ktorý harmonicky zapadá do rázovitej oblasti, zostáva prepojený s rodičovským domom a zároveň ponúka všetky výdobytky moderného bývania.
Základné princípy domu: jednoducho – nadčasovo – živo
Zo strany ulice zostal zachovaný dôležitý prvok stavby: veľké vráta. Architekt ich reinterpretoval do súčasnej podoby. Hlavný vchod do domu je teraz chránený drevenými posuvnými dverami, ktoré môžu byť podľa potreby zatvorené alebo otvorené.
Objekt sa veľkými presklenými dverami otvára do záhrady, pričom harmonicky prepája interiér s vonkajším prostredím. Výhodou je, že susedné budovy poskytujú ochranu pred vetrom, hlukom, ale aj zvedavými očami.
Na prízemí sa nachádza priestranná obývacia, kuchynská a jedálenská časť so šatníkom a toaletou. Vďaka podlahe z voskovaného betónu sa podarilo dosiahnuť jednoliaty vzhľad. Schody vedú na medziposchodie, kde sa nachádza galéria, spálňa rodičov a kúpeľňa. Najvyššie poschodie je riešené ako otvorený priestor, ktorý slúži dcére majiteľov na hranie, spanie a odpočinok. Dcéra si tu môže vychutnať výhľad na kopcovitý región Weinviertel z balkónu, ktorý je integrovaný priamo do strechy. Strešný balkón VELUX CABRIO® sa v priebehu pár sekúnd premení tak, aby majiteľ mal pocit, že stojí na streche.
Zdravé bývanie vďaka dennému svetlu
Jedným z cieľov rekonštrukcie bolo priviesť do domu dostatočné množstvo denného svetla aj počas oblačného počasia. To je v regióne bežné, najmä na jeseň a v zime sa tu totiž často vyskytujú hmly. Prívod denného svetla zabezpečujú okrem veľkoformátových fasádnych okien aj dobre orientované strešné okná VELUX. Vďaka zámernému využitiu tzv. zenitového svetla (svetla dopadajúceho zhora) sú presvetlené aj najvzdialenejšie časti prízemia. Ide o jeden z najvýznamnejších faktorov, ktorý umocňuje otvorený a priateľský dojem z celého objektu.
Moderné technológie pre dostatok čerstvého vzduchu
Podmienkou majiteľov bolo umiestniť fasádne a strešné okná tak, aby pri ich otvorení dochádzalo k efektívnemu vetraniu. Podarilo sa docieliť vetranie prostredníctvom tzv. komínového efektu, ktorý poskytuje maximálny užívateľský komfort pri minimálnych energetických stratách. Architekt aj investori však boli otvorení aj rôznym inovatívnym riešeniam. Preto sa rozhodli pre automatizované a diaľkovo ovládané strešné okná VELUX INTEGRA®. Aby nedochádzalo k teplotným stratám počas vykurovacej sezóny, v interiéri sú rozmiestnené CO2 senzory, ktoré monitorujú úroveň oxidu uhličitého. V závislosti od jeho hladiny dávajú oknám pokyn na vyvetranie priestoru. Počas leta sú snímače vypnuté a vetranie sa automaticky nastaví na jeden z predvolených programov – otvorenie okien nastáva o 7.30 hod. a o 22.00 hod.
Spojením denného svetla a prísunu čerstvého vzduchu sa darí v bývalej stodole vytvárať zdravé a príjemné vnútorné prostredie bez ohľadu na ročné obdobie.