Rekonštrukcia „naslepo“: Dom ešte nebol ich a už mali plán novej dispozície
Keď sa architekt zúčastňuje na projekte od nuly – či už od kúpy pozemku alebo pri rekonštrukciách od výberu nehnuteľnosti, dosiahne zvyčajne lepšie výsledky, pretože vie, s čím môže počítať. Podobne to bolo aj v prípade rekonštrukcie staršieho domu v Prahe.
Architektku Markétu Zdebskú oslovila klientka už pred kúpou objektu, a tak na prvú prehliadku šli spoločne. Čo z nej vyplynulo a akých zmien sa stavba dočkala?
Okrem toho, že stav domu nebol najlepší, objavili sa aj ďalšie
negatíva – pomerne vysoká obstarávacia cena a neboli k nemu žiadne podklady. Napriek tomu už za necelé dva týždne bolo rozhodnuté. Klientka poprosila architektku, aby svoj návrh dala na papier a nakreslila dispozíciu. Začalo tak čarovanie doslova len na základe spomienok z prehliadky a katastrálnej mapy.
Presun schodiska zobytnil apsidu
Najdôležitejšou zmenou v interiéri bola zmena polohy schodiska. Pôvodne bolo vložené do apsidy – polkruhovitej časti stavby. Autorka premeny presunula schody z tohto charizmatického priestoru do stredu domu, vďaka čomu sa apsida stala obývateľnou, a to na všetkých troch podlažiach.
Z prvého nadzemného podlažia sa dnes dá vyjsť priamo do záhrady. Apsida sa touto premenou stala neoddeliteľnou súčasťou obytnej plochy. Na prízemí funguje ako budoár v najtesnejšom kontakte so záhradou, o poschodie vyššie ukrýva priestrannú kúpeľňu, na ktorú vo vnútri dispozície nebolo miesto, a na najvyššom podlaží sa v oblúkovitej časti domu nachádza izbička pre vnuka. Kontakt interiéru so záhradou podporili aj nové francúzske okná v základnom tele domu.
Prízemie spoločenské, horné podlažia nezávislé
Prízemie domu je riešené ako otvorené s funkciou kuchyne, jedálne a obývačky a s výstupom na dvorček. Dvorček vymedzuje tehlová dlažba na priepustnom podloží a oblúkové stupne pohľadovo obložené tehlovými blokmi s kúskom zábradlia. Pôsobí ako z rozprávky o Alici v krajine zázrakov. Zvyšné dve podlažia fungujú prakticky nezávisle, i preto má schodisko dve ramená.
Architektka šikovne zužitkovala aj priestor pod a nad priamymi ramenami schodiska – sú tu na striedačku umiestnené úložné priestory a menšie kúpeľne/WC. Dom je čiastočne podpivničený. Suterén okrem skladových a pivničných priestorov obsahuje aj všetky technológie, vrátane domového vysávača.
Ako upravili fasádu z ulice?
Kompletná obnova vyžadovala tiež úpravu uličnej fasády. „V archíve sme našli stopu po nariadení odstrániť odpadávajúce štuky. Ich podoba sa nezachovala a nám zostala na krku, toho času už tiež odpadávajúca, brizolitová omietka s bordó pruhom. Kompletne sme zachovali figúru pôvodných okenných otvorov, ktoré sme vyplnili prvotriednymi špaletovými oknami. Rozlúčili sme sa s luxfermi nad vstupom z doby socialistickej prestavby a vložili sme sem kompaktný objekt vstupných dverí a krídlo s nadsvetlíkom s remeselným detailom,“ vysvetľuje detaily Markéta Zdebská.
Betónová dlažba, dubové parkety, stierka i mozaika
Zaujímavé je materiálové riešenie interiéru. Vo vstupe si všimnete ornamentálnu betónovú dlažbu, v obytných častiach sú podlahy drevené – dubové parkety v klasickom stromčekovom vzore. Steny kúpeľní sú pokryté bielou mozaikou, umývadlo v hlavnej kúpeľni je integrované s kamenným vzorom. Ďalším materiálom je PUR stierka v sivom odtieni. Interiérové dvere sú navrhnuté a vyrobené na mieru, podobne, ako okná s historickým kovaním z lešteného niklu.
Projekt RK 17
Architektonický ateliér: BY architects
Autor: Markéta Zdebská
Spolupráca: Marek Žáček, Jana Horecká
Lokalita: Praha
Pozemok: 93 m2
Zastavaná plocha: 57 m2
Úžitková plocha: 120 m2
Projekt: 2016
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská