Zdroj: domztehly.sk

Rodinný dom im zničil výbuch v obci, nový postavili za pol roka

29. 04. 2021
Zdieľať

Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak.

Príčinou explózie, ktorá v septembri roku 2018 otriasla malou obcou, bola neodborná manipulácia s takzvanými zložami pre tajnú výrobu zábavnej pyrotechniky. Výbuch zničil vyše päťdesiat domov v okolí, tri objekty v tesnom susedstve boli zničené natoľko, že museli byť zbúrané. Jedným z nich bol aj dvojpodlažný rodinný dom z 80. rokov, v ktorom žili manželia kedysi aj s deťmi. Kým došlo k zmienenému nešťastiu, plánovali jeho čiastočnú rekonštrukciu.

Dom pred explóziou

Dom pred explóziou Zdroj: domztehly.sk

Keď dom opustili naše dospelé deti, začal byť pre nás dvoch príliš veľký. Uvažovali sme, že by sme na prízemí, ktoré z väčšej časti zaberalo technické zázemie, vybudovali garsónku a štvorizbový byt na poschodí ponechali pre deti s rodinami, keď prídu na návštevu. Kým sme však stačili zámer uskutočniť, prišla explózia,“ opisuje majiteľka.

Dom po explózii

Dom po explózii Zdroj: domztehly.sk

Na tragickú udalosť nespomína rada, s manželom vyviazli bez zranení skutočne len súhrou šťastných náhod, navyše jej explózia vzala domov, ku ktorému mala silné citové puto – dom stavali jej rodičia dlhé roky a sama v ňom strávila mnoho šťastných rokov s nimi aj s vlastnou rodinou.

Začiatok kompletnej rekonštrukcie po explózii domu.

Začiatok kompletnej rekonštrukcie po explózii domu. Zdroj: domztehly.sk

Dnes už sa však dokáže na nešťastie pozerať aj z druhej strany a spomína okrem iného na neoceniteľnú pomoc blízkych, priateľov, známych, ale aj cudzích ľudí, ktorí ich podporovali materiálne či finančne. „Vďaka“ nešťastiu majú dnes s manželom tiež nový, moderný domov, ktorý je ideálny tak veľkosťou, ako aj svojimi vlastnosťami.

Stavba nového domu

Stavba nového domu. Zdroj: domztehly.sk

Pomoc rodiny

Znie to až neuveriteľne, ale manželia sa do nového domu nasťahovali už za necelých šesť mesiacov od pohromy. Projekt od Ing. arch. Venduly Cimala zo spoločnosti Progessproject mali v ruke už v novembri, v júni nasledujúceho roka sa sťahovali. V návrhu neboli potrebné žiadne úpravy, hneď na začiatku presne zodpovedal potrebám aj prianiam oboch z páru. Dôvod bol prozaický – všetky požiadavky investorov detailne sformuloval ich zať, staviteľ David Musil, a spolu s architektkou projekt vytvorili.

Nový rodinný dom po rekonštrukcii

Nový rodinný dom po rekonštrukcii. Zdroj: domztehly.sk

„Neboli sme vystavení žiadnemu zložitému rozhodovaniu, vyberaniu typu domu či stavebných materiálov a technológií. David Musil nás a náš spôsob života veľmi dobre pozná, bol tak schopný zásadné veci rozhodovať za nás a my sme nemali dôvod návrhy nijako rozporovať,“ vraví investorka.

Nová terasa pri dome

Nová terasa pri dome. Zdroj: domztehly.sk

Priestor a pohodlie

A aké požiadavky investorov boli pre projekt dôležité? „Pretože majiteľom už všetky tri deti vyleteli z hniezda, zámerom bolo vytvoriť na jestvujúcich základoch iba jednopodlažný dom s dispozíciou 4 + kk, ktorý by spĺňal požiadavky manželov na veľký obytný priestor, aby sa celá rodina mohla schádzať pri stole a zároveň každý pár mal vlastnú miestnosť pre svoje súkromie. Dom je koncipovaný tak, aby spĺňal parametre nízkoenergetického štandardu. Bol volený kompaktný a jednoduchý tvar s kvalitnou dispozíciou a účelovou kompozíciou okenných otvorov,“ opisuje základnú charakteristiku David Musil.

prízemný rodinný dom s garážou

Zdroj: domztehly.sk

Viac si o dome môžete prečítať na webe domztehly.sk.

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia rodinný dom tehlové domy
Zdieľať článok

Diskusia