Zdroj: Karpiel Steindel Architektura

S mizivou šancou na záchranu sa farma nakoniec premenila na moderné bývanie

27. 05. 2020
Zdieľať

Na severných svahoch poľského mesta Wieliczka, iba 17 km od hlavného námestia v Krakove, sa nachádza farma, ktorá bola pôvodne majetkom benediktínskeho opátstva. V tejto oblasti žijú obyvatelia Krakova, ktorí chceli byť mimo veľkomesta, a pritom s ním mať neustále kontakt.

Keď investori objavili historickú farmu, bola už riadne poznačená časom a šance na záchranu nevyzerali veľmi nádejne. Projekt oživenia starých budov vytvorili dvaja architekti Jan Karpiel a Marcin Steindel zo štúdia Karpiel Steindel Architektura.

zrekonštruovaná farma vo Wieliczke

Karpiel Steindel Architektura

Ich úlohou bolo zobytniť dve voľne stojace budovy z 19. storočia, v ktorých boli pôvodne stajne. V 70. rokoch 20. storočia pribudol k pôvodnej stavbe aj chliev. Keďže ide o historický objekt, architekti museli dodržiavať niektoré obmedzenia. V rámci nich sa mal nový projekt rozvíjať iba na základe pôvodného historického umiestnenia budov.

zrekonštruovaná farma vo Wieliczke

Karpiel Steindel Architektura

Stavby zachránilo pátranie po minulosti

Súčasťou premeny na moderné bývanie bolo aj pátranie po dávnej minulosti stavby. Investorom sa podarilo skontaktovať s potomkami majiteľov farmy, zohnali rakúske mapy a archívne fotografie. Až na ich základe došlo k rozhodnutiu zachrániť túto pamiatku pred úplným zničením a zabudnutím.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Objekt bývalej stodoly vhodný na bývanie a prácu
Nový dom pri starej stodole: Keď sú dôležité hodnoty a nie trendy

Hoci pôvodne architekti uvažovali o odstránení pristaveného chlievu, nakoniec sa rozhodli inak. Premenili ho na moderný objekt s veľkými presklenými oknami s výhľadom do parku, na staré duby a nádhernú panorámu Krakova v údolí. Týmto zároveň vyriešili množstvo problémov súvisiacich s tvorbou nových funkcií vo vnútri pôvodných stajní. Takto sa tiež dostalo prirodzené svetlo do interiéru v jednej zo stajní, čo by bol inak problém.

interiér zrekonštruovanej poľskej farmy

Karpiel Steindel Architektura

Staré a nové sa jasne odlišuje

Autori projektu schválne vytvorili kontrast medzi pôvodným a moderným, starým a novým. Rozdelenie na historické a súčasné malo zostať čitateľné. Nové časti projektu majú fasádu z prirodzene hrdzavejúceho materiálu Corten, ktorý sa dnes považuje za materiál budúcnosti. Ladí s farbou sedlových striech na starých budovách. Tie majú typickú bielu fasádu spestrenú oblúkmi nad oknami a dverami.

interiér zrekonštruovanej poľskej farmy

Karpiel Steindel Architektura

Ocenený a chránený zákonom

Vďaka dôslednému prístupu investora a poctivej práce architektov v pamiatkovo chránenej rezervácii nesie oživená farma bielo-modré označenie nápisom: „Táto pamiatka je chránená zákonom“. Jedinečné svedectvo o boji za ochranu dedičstva, kultúry a identity regiónu, aké by sme radi videli častejšie určite aj u nás.

Projekt bol ocenený medzinárodnou porotou v súťaži European Property Awards 2018-2019.

zrekonštruovaná farma vo Wieliczke

Karpiel Steindel Architektura

Znovuzrodenie farmy Chorowice

Architektonické štúdio: Karpiel Steindel Architektura
Architekti: Jan Karpiel, Marcin Steindel
Lokalita: Chorowice, Poľsko
Projekt: 2016
Realizácia: 2017
Pozemok: 12 568 m2
Zastavaná plocha: 586 m2
Úžitková plocha: 479 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.agencjalemoniada.pl, Karpiel Steindel Architektura

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia farmy rekonštrukcia statku
Zdieľať článok

Diskusia