On je mimoriadne zručný, ona má zasa veľký cit pre dizajn a zariaďovanie. Výsledkom ich spoločných talentov je tento sympatický, slnkom zaliaty domček, ktorý obývajú v trojici s malým synom a v ktorom panuje mimoriadne prívetivá atmosféra. Nakuknite s nami dnu.
„S manželom sme mali už od čias nášho randenia predstavu o spoločnom budúcom dome. Keďže existovali projekty, ktoré presne spĺňali naše požiadavky, rozhodli sme sa jeden z nich kúpiť. Ten, ktorý sa najviac podobal práve nášmu vysnívanému domčeku.
Sami by sme ho lepšie nenaplánovali a ušetrené peniaze, ktoré by sme za projekt zaplatili architektovi, sme radšej investovali do zariadenia. A podobné to bolo aj s pozemkom. Najskôr sme hľadali vhodné parcely v okolí Žiliny, ale buď neboli majetkovo celkom vysporiadané, alebo nám nevyhovovali rozlohou či privysokou cenou.
Dom je krásne presvetlený aj vďaka tomu, že majitelia vymenili pôvodné klasické okná za presklenia až po zem. Dobrý nápad. Zdroj: Miro Pochyba
A tak sme napokon ,zakotvili‘ vzadu na rodičovskej záhrade v žilinskej okrajovej časti Zástranie,“ vracia sa na začiatky príbehu spoločného bývania sympatická domáca pani. Do debaty sa zapája aj jej manžel, ktorý vysvetľuje, len tak mimochodom, že vlastne takmer celý dom si postavili svojpomocne.
Kuchyňu ako jedinú miestnosť v dome nám pomohol navrhnúť architekt a mal naozaj dobré a praktické nápady, ktoré sme ocenili.
Majitelia
Po víkendoch, popri práci, s pomocou rodiny a kamarátov. Základy a hrubú stavbu zvládli celkom sami. Príbuzný, povolaním murár, im založil prvý rad tehál a zvyšok domurovali svojpomocne. Okná a strechu urobili partie remeselníkov, ale elektrinu aj vodu „zmajstroval“ takisto pán domáci s kamarátom.
A výsledky jeho zručnosti a nadania vidno aj na zariadení a doplnkoch vnútri domu, ale o tom na ďalších stranách. Stavba domu trvala približne rok a pol. Keď sa mladý pár konečne nasťahoval, bola kompletne dokončená len kuchyňa a kúpeľňa. Ale to im vlastne na úvod celkom stačilo. Ostatné izby zariaďovali postupne, a kým do rodiny pribudol tretí člen, všetko sa stihlo.
Súčasťou kuchynskej linky v tvare písmena U je široký polostrov s množstvom ukladacieho priestoru z oboch strán. Všetky skrinky a zásuvky sa otvárajú systémom push-up. Pohľad na kuchyňu z obývačky nekazí ani digestor, ktorý je zabudovaný v strope. Zdroj: Miro Pochyba
Majka si pozerala inšpirácie na internete, vedela, čo ju oslovuje, ale nemala striktne vyhranený štýl, ktorým interiér zariadi. Páčili sa jej prírodné materiály, svetlé farby a najmä drevo. A toho je tu teda dosť – udáva priestoru atmosféru a jeho pridanou hodnotou je i ručné opracovanie domácim pánom.
Obaja s Tomášom máme radi, keď do domácnosti pribudne aj niečo naše, vlastné, odlišné. Skrátka, kúsok z nás. Páči sa mi aj to, že tu nie je veľa nábytku, ale skôr dreva. Tým je náš interiér možno trochu iný…
Majka, majiteľka
Či už ide o trendové pníky plniace funkciu podstavcov pod kvetináče, konferenčný stolík, alebo krásnu policu pod televízorom zo storočných trámov. Väčšie skrine a kuchynskú linku vyrobil na mieru stolár. Všetko zariadenie spolu mimoriadne ladí a vhodne zvolené doplnky domčeku dodávajú atmosféru, v ktorej sa snúbi severská ľahkosť s modernými vidieckymi prvkami.
Kozub mal byť pôvodne na území kuchyne, ale majitelia ho posunuli do obývacej časti. Domček dokáže vykúriť raz-dva. Špeciálnu taliansku omietku naň naniesol majiteľ, hoci vraj výsledok nie je celkom podľa jeho predstáv. My s fotografom ho presviedčame, že je to super aj takto. Zdroj: Miro Pochyba
Aj tento interiér je dôkazom toho, že nadčasová kombinácia bielej, sivej a dreva spolu veľmi dobre „funguje“. Samozrejme, pomer musí byť správne vyvážený a na to musíte mať zasa ten správny cit. O ten však v prípade majiteľov nebola núdza.
Doska pod umývadlom je už druhá v poradí za dva a pol roka, čo v dome bývajú. Tá prvá bola z dreva a nezvládala nápor vody, tak ju vymenili. Vľavo za stenou sú za dverami ukryté práčka so sušičkou, majiteľka totiž nechcela, aby boli v kúpeľni viditeľné, a technickú miestnosť v dome, žiaľ, nemajú. Zdroj: Miro Pochyba
Majka je odmala kreatívna duša a rada tvorí. Vyštudovala ekonómiu a pred materskou pracovala ako fakturantka v reklamke. Relax nachádza okrem tvorenia i v kuchyni, najmä pri pečení a zdobení tort. To bol vlastne aj dôvod, prečo chcela a potrebovala priestrannú kuchyňu. Tomáš je distribučno-servisný technik, veľmi zručný, rád vyrába, skúša, reže, montuje…, až kým nie je s výsledkom spokojný. So svojím 2,5-ročným synom Matúškom chodia radi do prírody, kde čerpajú novú energiu a občas si z nej prinesú domov aj nejaký ten prírodný doplnok.
NEHNUTEĽNOSŤ
Murovaný bungalov s rozlohou 125 m2, ktorý si majitelia postavili svojpomocne za necelý rok a pol.
Jedálenský stôl si majitelia vyrobili sami, tak ako väčšinu zariadenia v tomto dome. Kuchynskú pracovnú dosku v rovnakom dekore, aký je na dvierkach linky, položili na kovové nohy, ktoré zručný domáci pán pozváral doslova „vonku na dvore na dvoch kozách“. Manželka Majka pridala keramické doplnky a upiekla mramorovú bábovku. Domáca pohoda za domácim kuchynským stolom.
Jedáleň.
V pôvodnom projekte domu bola v kuchyni aj špajza. Majiteľom sa však nepozdávali v otvorenom priestore zbytočné priečky a dvere, preto uvítali nápad architekta umiestniť špajzu priamo do linky. V pravej časti sú dvere, za ktorými je pomerne veľkorysý priestor na uskladnenie potravín aj kotla, a výhodou je i malé okienko na vetranie.
Súčasťou kuchynskej linky v tvare písmena U je široký polostrov s množstvom ukladacieho priestoru z oboch strán. Všetky skrinky a zásuvky sa otvárajú systémom push-up. Pohľad na kuchyňu z obývačky nekazí ani digestor, ktorý je zabudovaný v strope.
Súčasťou kuchynskej linky v tvare písmena U je široký polostrov s množstvom ukladacieho priestoru z oboch strán. Všetky skrinky a zásuvky sa otvárajú systémom push-up. Pohľad na kuchyňu z obývačky nekazí ani digestor, ktorý je zabudovaný v strope.
Kozub mal byť pôvodne na území kuchyne, ale majitelia ho posunuli do obývacej časti. Domček dokáže vykúriť raz-dva. Špeciálnu taliansku omietku naň naniesol majiteľ, hoci vraj výsledok nie je celkom podľa jeho predstáv. My s fotografom ho presviedčame, že je to super aj takto.
Dom je krásne presvetlený aj vďaka tomu, že majitelia vymenili pôvodné klasické okná za presklenia až po zem. Dobrý nápad.
Drevené pníky majiteľ po opracovaní prevŕtal a prevliekol cez ne lano. Jeden z nich je pre efekt opálený ohňom pomocou horáka. Zvyčajne ich na záver ešte pretrie tenkou vrstvou jemného bezfarebného laku, keďže ten na rozdiel od olejov nemení farbu. Štýlové podstavce pod kvetináče sú na svete.
Polica zo starého dreva na kovových nožičkách, ktoré si majiteľ takisto pozváral sám, je dominantným prvkom obývačky a jej štruktúra na seba okamžite pritiahne všetky pohľady. K starým trámom, z ktorých je vyrobená, sa majiteľ dostal celkom náhodou. Skrátka, v správnom čase bol na správnom mieste.
Ak sa vám voda z vášho kohútika zdá priveľmi chlórovaná, dávajte si pozor pri starostlivosti o listy rastlín. Majiteľke raz po zotretí prachu navlhčenou utierkou všetky listy opadali. Preto vodu pred použitím vždy radšej prevarte.
Aj stena za čelom postele bola kedysi trochu iná – obložená plávajúcou podlahou, aká je i na zemi. Jedného dňa sa však majiteľka rozhodla, že túži po čistobielej spálni, preto musel ísť obklad preč. Ak by to bolo na nej, vymenila by aj podlahu za svetlejšiu, ale táto premena je zatiaľ v nedohľadne. Možno to časom vyrieši mäkký svetlý koberec a možno si Majka napokon zvykne…
Spálňa je počas dňa zaplavená denným svetlom. Dnu preniká cez presklenie, ktoré vedie priamo na budúcu terasu. Tmu zabezpečujú zatemňovacie závesy v príjemnom pieskovom odtieni, ktorý ladí so zvyškom zariadenia.
Ani tu nesmie chýbať drevo v jeho prirodzenej podobe. Majiteľka rozmiestnila v každej izbe dekorácie s veľkým citom tak, aby ich nebolo priveľa ani primálo.
„Pôvodnú posteľ, ako inak, vyrobil ručne manžel. Bola naozaj krásna, z veľkých masívnych drevených hranolov. Keď však začal Matúško chodiť, pomerne ostrá hrana postele bola presne v jeho výške a báli sme sa, aby sa do nej neudieral. Tak sme ju predali a kúpili si ,bezpečnejšiu‘ posteľ z obchodu,“ prezrádza nástrahy bývania s deťmi Majka.
„Pôvodnú posteľ, ako inak, vyrobil ručne manžel. Bola naozaj krásna, z veľkých masívnych drevených hranolov. Keď však začal Matúško chodiť, pomerne ostrá hrana postele bola presne v jeho výške a báli sme sa, aby sa do nej neudieral. Tak sme ju predali a kúpili si ,bezpečnejšiu‘ posteľ z obchodu,“ prezrádza nástrahy bývania s deťmi Majka.
Matúškova izba vyzerá ako z časopisu o bývaní. Nechýba v nej krásna drevená posteľ, ktorú mu vyrobil otec, ale ani milé textílie a doplnky s jemnými nevtieravými vzormi. Otvorený kôš na hračky by nemal chýbať v žiadnej detskej izbe obyvateľa do päť rokov. Poriadok je vďaka nemu raz-dva, veď načo strácať čas na hranie ukladaním vecí do políc?
Oproti Matúškovej izbe je rovnaká, len zrkadlovo otočená miestnosť, ktorá momentálne nemá konkrétne využitie. Možno časom dostane podobné rozkošné zariadenie ako táto. Nad izbami sa nachádza povala, ktorá má uprostred strechy až tri metre. Tam skladuje rodina sezónne záležitosti.
Doska pod umývadlom je už druhá v poradí za dva a pol roka, čo v dome bývajú. Tá prvá bola z dreva a nezvládala nápor vody, tak ju vymenili. Vľavo za stenou sú za dverami ukryté práčka so sušičkou, majiteľka totiž nechcela, aby boli v kúpeľni viditeľné, a technickú miestnosť v dome, žiaľ, nemajú.
Kúpeľňa má rozmery plnohodnotnej izby, a tak je to dobre. Trávia v nej predsa pomerne dosť času. A keď sa tam zmestí aj takáto parádna vaňa, nikdy to nie je na škodu. Ani tu nesmú chýbať krásne detaily, ktoré spoluvytvárajú v dome harmonický celok.
Sprchovací kút je položený na vyvýšenej podlahe a opticky ho od zvyšku kúpeľne vymedzuje pás obkladu s dekorom dreva. Okno v kúpeľni je na nezaplatenie.
Zmeny oproti pôvodnému pôdorysu z projektu nastali v kuchyni, kde nie je špajza samostatná, ale zabudovaná v linke. Zároveň majitelia spojili kúpeľňu a toaletu do jednej priestrannej kúpeľne a preusporiadali zariadenie.