Zdroj: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Domov a práca pod jednou strechou. Novostavba v Plzni naplno využíva tradičné materiály. Vo vnútri dominuje drevo, vonku tehla

29. 05. 2022
Zdieľať

Mať vo vlastnom dome kanceláriu, z ktorej môžete naplno vykonávať svoju prácu, má mnoho výhod. Nový dvojpodlažný dom v Plzni so sedlovou strechou zahŕňa nielen pohodlný priestor na bývanie, ale tiež veterinárnu kliniku. Je umiestnená hneď zo strany ulice, protiľahlá strana domu je maximálne súkromná – patrí otvorenému priestoru kuchyne, jedálne a obývačky s veľkým presklením a výstupom na terasu v súkromí pozemku.

Architekti Josef Hlavatý a Lenka Hlavatá dostali za úlohu navrhnúť dom na parcele nepravidelného tvaru na juhovýchodnom kraji mesta, s pozdĺžnou osou smerujúcou od severu k juhu. V záhrade stojí vyrastený orech, ktorý sa stal ústredným motívom vonkajšieho priestoru novostavby.

Útulný dvojpodlažný dom so sedlovou strechou a veterinárnou klinikou

Keďže súčasťou domu je priestor veterinárnej kliniky, celá stavba je funkčne a prevádzkovo rozdelená na dva základné celky. Zdroj: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Architekti návrh prispôsobili okolitým stavbám – susediacu zástavbu tvoria jedno- až dvojpodlažné rodinné domy so sedlovou strechou, preto i nový dvojpodlažný dom má sedlovú strechu.

Prečítajte si tiež
Dvojpodlažná chata pri zálive ako pocta lokálnej vidieckej architektúre

Juh a západ sa otvárajú do záhrady

Pôdorys domu tvorí jednoduchý obdĺžnik, kratšia severná stena je otočená k ulici, južná k záhrade. Architekti navrhli severné priečelie tak, aby zachovalo pôdorysnú stopu pôvodného domu, ktorý sa tu v minulosti nachádzal. Na západnej a južnej strane sa dom otvára smerom do záhrady. Veľké okenné otvory na týchto stranách vytvárajú maximálne prepojenie interiéru so záhradou. Západná strana je chránená pred slnkom a prípadnými nechcenými pohľadmi predsadenou drevenou pergolou.

Útulný dvojpodlažný dom so sedlovou strechou a veterinárnou klinikou

Hlavným prvkom obývacej izby je krb umiestnený na osi smerujúcej k pýche pozemku – k vyrastenému orechu. Zdroj: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Dva celky pod jednou strechou

Keďže súčasťou domu je priestor veterinárnej kliniky, celá stavba je funkčne a prevádzkovo rozdelená na dva základné celky. Prvý celok tvorí bytová jednotka, do ktorej sa vchádza z východnej strany domu. Na priestor zádveria nadväzuje vstupná hala a obývacia izba prepojená s kuchyňou a jedálňou. Táto denná zóna pôsobí vzdušne i vďaka otvorenému priestoru nad obývacou izbou.

Prečítajte si tiež
Ticho, blízkosť prírody a výhľad na Kľak. V malebnej dedinke pri Rajci vyrástol rodinný dom nielen na víkendový relax

Hlavným prvkom obývacej izby je krb umiestnený na osi smerujúcej k pýche pozemku – k vyrastenému orechu. Na kuchynskú časť s jedálenským stolom nadväzuje priestranná terasa. Okrem priameho výhľadu na orech ponúka aj prístup k jazierku obklopenému zeleňou. Na poschodí sa nachádzajú súkromné miestnosti: hlavná spálňa s vlastnou šatňou a kúpeľňou, detské izby, kúpeľňa a zimná záhrada.

Útulný dvojpodlažný dom so sedlovou strechou a veterinárnou klinikou

Na kuchynskú časť s jedálenským stolom nadväzuje priestranná terasa. Zdroj: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Parkovanie aj pre klientov

Druhý celok tvorí veterinárna klinika, prakticky umiestnená na prízemí v severnej časti domu, ktorá nadväzuje priamo na ulicu. Návštevníci kliniky s jednoduchým označením „Veterina“ majú možnosť parkovať na jednom zo štyroch miest vyhradených pre klientov. Samotná klinika zahŕňa čakáreň pre návštevníkov, dve ordinácie, operačnú sálu, miestnosť s analyzačnými prístrojmi, dennú miestnosť a WC.

Prečítajte si tiež
Vzdušný a bohato preslnený interiér rodinného domu zvládli vytvoriť s obmedzeným rozpočtom

Drevo a červené tehly

V interiéri dominuje drevo v rôznych podobách a formách, z dreva sú aj pôsobivé hlboké okenné rámy, či rám zrkadla v kúpeľni. Drevo farebne dopĺňajú biele steny a sivé akcenty. V dennej zóne je najvýraznejším prvkom stena z červených tehál v rôznych odtieňoch, do ktorej je zabudovaný krb. Rovnaké tehly sú použité na všetky fasády novostavby.

Útulný dvojpodlažný dom so sedlovou strechou a veterinárnou klinikou

Západná strana je chránená pred slnkom a prípadnými nechcenými pohľadmi predsadenou drevenou pergolou. Zdroj: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

RD s veterinárnou ordináciou

architektonický ateliér: Hlavatí architekti

autori: Ing. arch. Josef Hlavatý, Ing. arch. Lenka Hlavatá

lokalita: Plzeň, ČR

zastavaná plocha: 210,6 m²

úžitková plocha: 300,1 m²

realizácia: 2015 – 2018

Sabína Zavarská

Foto: Alexandra Timpau, Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo v interiéri moderná architektúra novostavby otvorený priestor presklené plochy rodinný dom sedlová strecha tehlové fasády
Zdieľať článok

Diskusia