Takmer storočná vila bola na spadnutie. Po premene akoby cestovala v čase
Dvojpodlažná vila s obdĺžnikovým pôdorysom typická pre Masarykovu štvrť v Brne pochádza z prelomu 20. a 30. rokov 20. storočia. Ak mala svoju funkciu plniť ďalej, súrne potrebovala rekonštrukciu. A to nielen kvôli úprave dispozície, ale aj zo strany exteriéru. Po citlivej rehabilitácii, ktorú realizovali architekti z Atelieru RAW, by ste ju ani nespoznali.
Zámerom rekonštrukcie bola celková rehabilitácia pôvodného riešenia domu s použitím materiálov typických pre dobu jeho výstavby.
„Ide predovšetkým o drevené kastlové okná, obklady fasády travertínom, sokel a plot z pemrlovaného teracca,“ opisujú autori rekonštrukcie vonkajšie úpravy. Veľmi pôsobivé sú tiež krídlové okenice na oknách smerujúcich na terasu a do záhrady. Podobne ako viaceré exteriérové prvky (vstupné dvere) majú svetložltú farbu.
Prízemiu pribudla terasa, na poschodí sú spálne
Hlavný vstup do rodinného domu je zo severozápadnej strany, vedľa neho je vjazd do garáže v suteréne. Architekti do pivničnej časti umiestnili aj technické miestnosti – sklad, kotolňu a práčovňu.
Keď vojdete do domu hlavným vchodom, ocitnete sa vo vstupnej hale. Po ľavej strane stojí schodisko, za ním kúpeľňa a samostatná kuchyňa s rohovou kuchynskou linkou a špajzou. Blízko pri dverách do kuchyne, oproti schodom sú dvojkrídlové dvere, ktoré vedú do najväčšej izby v dome – do hlavnej obytnej miestnosti.
Novinkou pri dome je terasa, na ktorú domáci môžu vyjsť priamo z obývačky. Taktiež nemusia vychádzať hlavným vchodom, ak sa chcú dostať do záhrady, jednoducho do nej prejdú cez terasu. Na poschodí dostali priestor dve spálne, kúpeľňa s WC a šatník.
Zaujímavosti, ktoré nevidíte každý deň: replika schodiska, vitráže okien…
Špecialitou interiéru, na ktorej si dali autori rekonštrukcie veľmi záležať je drevené schodisko. Vzniklo ako čiastočná replika pôvodného schodiska. Architekti ho zámerne zvýraznili použitím červeného akcentu, ktorý si môžete všimnúť aj na stene vo vstupnej hale a na obklade krbu z travertínu rosso.
Ďalšími pôsobivými prvkami, ktoré vychádzajú z inšpirácie funkcionalistickou estetikou 20. rokov sú vitráže s rôznou textúrou číreho skla. Našli miesto na oknách do haly, pri schodisku i v kúpeľni a vytvárajú pôsobivé efekty, ktoré sa menia počas každej dennej i nočnej hodiny.
Čo si predstavíte, keď sa povie travertín na linke?
Nové sú tiež biele dverné krídla v interiéri so zabrúsenými fazetovými sklami a dubovou zasklievacou lištou. Materiálmi i dizajnom nadväzujú na dubové parkety a travertín na podlahe vo vstupnej hale, ktorý vytvára efekt honosnosti a elegancie. Za pozornosť stoja aj ďalšie detaily: zaoblená kuchynská linka, travertín ako pracovná doska i zástena či socha v záhrade od akademického sochára Jiřího Plieštika. Jednoducho starosvetská elegancia prispôsobená dnešku.
Rekonštrukcia RD Havlíčkova
architektonický ateliér: Atelier RAW
autori: doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla
lokalita: Brno
plocha: 227 m2
realizácia: 2022
spolupráca : Ing. arch. Lukáš Vágner, Ing. Třeštíková
dodávateľ: stavebná firma Mikulinec
socha: akad. soch. Jiří Plieštik
vitráže: Laco Garaj
Text: Sabína Zavarská
Foto: Bořivoj Čapák