Totálna rekonštrukcia v paneláku: Byt vyzliekli až na surový betón!
Surová strava alias raw food je dnes trendom, síce dosť kontroverzným, podobne je to i s odhaľovaním surového betónu v domoch a bytoch. Mnohí to považujú za skvelý trend, smerujúci k podstate a architektonickej čistote, iní zase za nepríjemnú chladnú záležitosť. Ako na vás pôsobí rekonštrukcia starého panelákového bytu do novej RAW podoby?
Keď čiastočná rekonštrukcia nepomôže
Poznáte tie stiesnené panelové byty, s úzkymi chodbami, malým hygienickým zázemím, neraz nelogicky usporiadané. Nekvalitná dispozícia a použitie lacných materiálov prinútia nejedného majiteľa bytu rozhodnúť sa konať rázne – byt rekonštruovať kompletne, od základov. Čiastočná rekonštrukcia by totiž nevyhovovala požiadavkám moderného života a kvalita bývania by sa zlepšila len minimálne.{R1}
Zo slabých stránok silné
Úlohou architektov Davida Neuhäusla a Matěja Hunala bolo premeniť slabé stránky bytu na silné, vytvoriť z neho jednoduchý funkčný priestor s maximálnym využitím. V prekonštruovanom byte zohráva zásadnú úlohu pravdivosť a kontrast materiálov. Pôvodný pôdorys zmenili racionálne tak, aby sa nevytvorila žiadna zvyšková plocha. Rovnako aj úzka chodba sa stala minulosťou – všetky miestnosti sú spojené veľkorysou halou, ktorá poskytuje bytu aj lepšiu priestupnosť svetla, nielen orientáciu.
Prečítajte si tiež:
Blesková rekonštrukcia panelákového bytu! Za 2 mesiace sa mohla rodina s bábätkom sťahovať
Nevyhnutné zmeny
Miestnosti s prirodzeným svetom sú určené na prácu a oddych. Tak, ako je to dnes moderné a praktické, i v tomto byte sa architekti rozhodli spojiť kuchyňu s obývacou izbou a vytvoriť tak priestranné spoločenské zázemie. Dobrým nápadom je tiež koncentrácia úložných priestorov v hale, a tak sú ostatné izby bytu odľahčené od tejto ťarchy. Nevyhnutné bolo zvýšenie štandardu hygienických priestorov a tiež ich zväčšenie. Dnes sa nedajú s pôvodným stavom ani porovnať a byt nadobudol úplne inú hodnotu.
Betón v každej miestnosti
Vráťme sa však k „surovosti“. Raw efekt surového betónu je v tomto byte skutočne vo všetkých miestnostiach, ale betónové nie sú všetky steny. Strop a steny v kuchynskej časti, obývacej, strop v spálni, v hale, dokonca i stena za zrkadlom v kúpeľni je betónová. V kontraste k ním pôsobia uhladené biele steny, biele dvere, čierny nábytok, elegantné biele obkladačky vo WC (nad ktorými je odhalená betónová stena), naopak raw efekt podčiarkuje elektroinštalácia osvetlenia na stropoch.
Strohé i mäkké
Nábytok vytvorí nielen atmosféru bytu, ale v prvom rade by mal byť plne funkčný. Preto sa architekti rozhodli steny využiť od podlahy až po strop. Obytný priestor zjednocuje geometricky prísny nábytok, naopak spálňa je riešená mäkko a útulne vďaka bielej farbe a jemnej textílii. V hale sa oba princípy prelínajú.
Bez detailov by to nešlo
Interiér tohto nezvyčajného bytu je dotvorený modernými nápaditými detailmi, ktoré jeho charizmu umocňujú. Sú to napríklad: tienidlo v podobe levitujúcej vinylovej platne, priznané technické rozvody, odstránenie vnútorných parapetov, spôsoby ukončenia čierneho nábytku.
Betónový byt v kocke
Architektonické štúdio: NEUHĀUSL HUNAL, Ing. arch. bc. David Neuhäusl, Ing. arch. Matěj Hunal
Lokalita: Praha
Výroba nábytku: JKP Interier
Elektroinštalácia: Martin Kocián
Realizácia: 2016
Úžitková plocha: 67 m²
Text: Sabína Zavarská
foto: Traga