Zdroj: Filip Šlapal

Nadčasová rekonštrukcia klasického panelákového štvorizbáku

01. 04. 2021
Zdieľať

Na začiatku bol byt, aký poznáme aj u nás z klasických štvorposchodových panelákov. Interiér štvorizbáku v pražskom Suchdole premenila bytová dizajnérka Iva Hájková na nepoznanie. Ako vyzerá nadčasová rekonštrukcia, ktorej cieľom bolo vytvoriť osobitý interiér pre potreby modernej štvorčlennej rodiny v jej podaní?

Návrh rekonštrukcie sa vyvíjal pomaly a precízne, v rámci intenzívnej spolupráce medzi dizajnérkou a samotnými majiteľmi bytu. Autorka premeny Iva Hájková si pochvaľuje súlad medzi jej uvažovaním a predstavami domácich, predovšetkým s hlavnou atmosférou „betónového divadla“:

„Majitelia ma nechali tvoriť, jednotlivé prvky sme preberali spoločne, hľadali a nachádzali sme ideálnu cestu medzi dizajnom a praktickosťou.“ Hlavnými požiadavkami z ich strany bolo využitie prírodných materiálov, optické zväčšenie a prevzdušnenie interiéru.

Prečítajte si tiež
Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus
 

Pri dvoch synoch sa nedá priestor úplne otvoriť

Úlohou číslo jeden bolo stanoviť mieru otvorenia bytu. Po niekoľkých variantoch úplného otvorenia priestoru dospela dizajnérka s majiteľmi k záveru, že domácnosť s dvoma chlapcami potrebuje oddelené izby a pokoj za uzavretými dverami.

Riešením bolo spojenie obývačky s jedálňou a kuchyňou. Od dennej zóny je oddelená nočná časť – chodba so spálňami, kúpeľňou a toaletou. Z dispozície 4 + 1 tak vznikla 4 + kk. Každá spálňa má vlastnú veľkú vstavanú šatníkovú skriňu.

Mosadzné svietidlo v obývačke

Veľké mosadzné svietidlo v obývacej časti evokuje hravým spôsobom výrazné lustre, charakteristické pre divadlo. Zdroj: Filip Šlapal

Divadelný interiér nemusí byť farebný a plný efektov

Majiteľka bytu je divadelná herečka a veľký fanúšik divadla, čo dizajnérku automaticky inšpirovalo. Mottom konceptu bolo: „Život je krásne divadlo“. Divadlo však vôbec nemusí znamenať veľa farieb, tvarov a farebných efektov. V tomto panelovom byte je to presne naopak.

Prečítajte si tiež
Úplne odlišná rekonštrukcia panelákového bytu, napriek tomu inšpiratívna

Divadlo, ktoré dizajnérka navrhla, je minimalisticky poňaté, pokojné. A čo je najdôležitejšie, smeruje k podstate, odhaľuje dôležité základy – doslovne i v prenesenom význame.

Starožitný jedálenský stôl

Vďaka jedinečnému prístupu autorky vznikol byt s osobitou atmosférou, ktorý pyšne nadväzuje na svoju históriu. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály vo svojej podstate: Betón v paneláku netreba skrývať

Keďže ide o panelový dom, je jasné, že základný konštrukčný materiál domu je  betón. Ten Iva Hájková využila aj pri premene. Jej cieľom bolo vniesť do bytu autentickosť a nijako neskrývať, že byt sa nachádza v panelovom dome. Zároveň nechcela, aby pôsobil historicky, a preto využila tradičné materiály, ale v modernej podobe. Doplnkové materiály sú drevo a mosadz – všetko v surovom stave.

Chodba

Chodba. Zdroj: Filip Šlapal

Časť stien a stropov je očistená od nánosov omietky, betónové panely sú ošetrené bezprašným náterom. Podlaha z masívnych dubových dosiek pripomína divadelné javisko.

Mosadz nájdete na dvierkach kuchynskej linky a detailoch, ako sú úchytky a svetlá. Tie sú vyrobené podľa autorského návrhu dizajnérky. Mosadz je upravená brúsením a voskovaním, aby dostala modernú nadčasovú podobu.

Kúpeľňa s dlažbou terazzo

V kúpeľni a na toalete je veľkoformátová dlažba so vzhľadom terazza, steny sú obložené obkladom v tvare tehličky s kontrastnou škárou. Zdroj: Filip Šlapal

Ďalšie podoby s divadlom: Šatníkové skrine ako opona

Veľké mosadzné svietidlo v obývacej časti evokuje hravým spôsobom výrazné lustre, charakteristické pre divadlo. V byte nájdete aj „oponu“ – je ňou praktické uzatvorenie šatňových skríň v predsieni.

„Opona“ je podobne ako divadelná mäkká na dotyk a má sýtu farbu. V kúpeľni a na toalete je veľkoformátová dlažba so vzhľadom terazza, steny sú obložené obkladom v tvare tehličky s kontrastnou škárou. Atmosféru prepracovanú do posledného detailu dotvára moderne poňatý lampáš vyrobený na mieru.

Úzka kuchyňa s mosadzným plechom

Spodnú časť linky obložili mosadzným plechom. Je ručne brúsený a voskovaný. Zdroj: Filip Šlapal

„Priestor pre kuchyňu je pomerne úzky, a tak sme pozornosť odviedli inam. Spodnú časť linky sme obložili mosadzným plechom. Je ručne brúsený a voskovaný, prináša meniacu sa a zrejúcu krásu,“ vysvetľuje Hájková.

Vďaka jedinečnému prístupu autorky vznikol byt s osobitou atmosférou, ktorý pyšne nadväzuje na svoju históriu. Môže sa pochváliť kvalitne riešenou dispozíciou a výbornou prácou s detailmi. 

Prečítajte si tiež
Minimalisticky zariadený dvojizbový byt v Bratislave vyniká dobrými nápadmi

Rekonštrukcia „na betón“

Architektonický ateliér: Iva Hájková Studio

Autori: Iva Hájková

Lokalita: Praha-Suchdol, ČR

Realizácia: 2019 až 2020

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón byty v Prahe minimalizmus moderné bývanie panelák
Zdieľať článok

Diskusia