Zdroj: Lenka Némethová

Panelákový byt pri Štrkovci zbavili nezmyselnej dispozície. Prekvapil aj kontrast jemnosti a surových materiálov

10. 06. 2021
Zdieľať

V okolí bratislavského Štrkovca sa nachádza viacero typických panelákov zo 60. rokov. Premena pôvodného tri a pol izbového bytu na zvýšenom prízemí obytného domu nás prekvapila kombináciou citlivo zakomponovaných prvkov a drsnej podstaty pôvodnej stavby.

Tak, ako väčšina socialistických bytov, aj tento mal dispozíciu riešenú na dnešné potreby nezmyselne. Zbytočnému mrhaniu priestorom a tmavým menším miestnostiam typickej „komôrkovej“ dispozície dali zbohom dve mladé slovenské architektky: Lenka Némethová a Michaela Pivoňková.

Prečítajte si tiež
Typický panelákový byt v dezolátnom stave po radikálnej premene od podlahy

Základom rekonštrukcie bolo vyčistenie dispozície od zbytočných priečok – zostali len potrebné konštrukčné prvky. Do takéhoto čistého plánu potom architektky vpisovali novú podobu a funkcie priestoru.

Betónové steny drevený nábytok

Sivú farbu odhalenej betónovej konštrukcie oživili terakotovou farbou a drsnosť materiálov zjemnili vloženými boxami na mieru vyrobeného vstavaného nábytku zo svetlého dreva. Zdroj: Lenka Némethová

Otvorená dispozícia, súkromná je iba spálňa

Vďaka vyčisteniu starej dispozície sa autorkám podarilo predefinovať rozvrhnutie miestností na väčšie funkčné celky podľa intenzity využitia.

Prečítajte si tiež
Zopár jednoduchých úprav rozžiarilo starý panelákový byt v Bratislave

Obývačku prepojili s kuchyňou a jedálňou, vďaka čomu vznikla denná obytná zóna, ideálna pre spoločný čas mladej rodiny v interiéri. Na obývačku nadväzuje otvorená detská izba, spálňa má najsúkromnejšiu polohu v rohu dispozície.

Spálňa so závesmi a ratanovou lampou

Spálňa. Zdroj: Lenka Némethová

Celým bytom sa tiahne odhalená konštrukcia

„Našim zámerom bolo otvoriť krížové priehľady pozdĺž celého bytu a lepšie tak využiť potenciál preplávajúceho bytu s oknami v úrovni priliehajúcej zelene. Vstup tak získal pohľad von a naprieč bytom, cez ktorý vedie odhalená konštrukcia. V prípade zatvorených dverí do spálne ho osvetľuje nadsvetlík so sklom od maliarky Žofie Dubovej. Denné svetlo sa bez narušenia intimity dostáva z kuchynského okna aj do kúpeľne cez priesvitný sklobetón,“ vysvetľujú autorky, ako sa im podarilo presvetliť tmavý byt.

Sklobetón nad kuchynskou linkou

Denné svetlo sa bez narušenia intimity dostáva z kuchynského okna aj do kúpeľne cez priesvitný sklobetón. Zdroj: Lenka Némethová

Svetlé drevo, prírodné materiály, dlhé závesy

Sivú farbu odhalenej betónovej konštrukcie oživili terakotovou farbou a drsnosť materiálov zjemnili vloženými boxami na mieru vyrobeného vstavaného nábytku zo svetlého dreva.

Prečítajte si tiež
Tomu sa povie zmena! Obyčajný panelákový byt by ste po premene nespoznali

Interiér dopĺňajú prírodné materiály, ktoré znásobujú uvoľnenú atmosféru rekonštruovaného bytu nad žijúcim jazerom. Intimitu a harmóniu miestnostiam dávajú svetlé závesy po zem, ktoré si domáci môžu upraviť podľa aktuálnych preferencií.

Jedáleň

Jedáleň. Zdroj: Lenka Némethová

Byt pri Štrkovci

Architektonický ateliér: 27.9
Architektky: Lenka Némethová, Michaela Pivoňková
Lokalita: Bratislava
Plocha: 78 m2
Projekt: 2020
Realizácia: 2020 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Lenka Némethová

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: betón byty panelák prírodné materiály rekonštrukcia bytu zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia