Svetlá obývacia izba s kuchyňou, jedálenským stolom a retro kreslom.

Toto bývanie sa oplatí vidieť zvnútra! Premena zdedeného bytu nabrala svojský smer, cítiť z neho domov ako zo starých čias

Galéria (19)
Zdroj: Antonín Zerzán
14. 02. 2025
Zdieľať

Starý meštiansky dom v českom meste Vysoké Mýto sa do majetku klienta dostal súhrou bežných okolností. Majiteľ ho zdedil po svojom prarodičovi, váženom mešťanovi a podnikateľovi s kávou a likérmi. Rekonštrukciu stavby určovala hlavná požiadavka zachovať z pôvodného vybavenia čo najviac. Netradičnú premenu si vzala na starosť architektka Eliška Nekolová z ateliéru Interien.

České mesto Vysoké Mýto, ležiace neďaleko Pardubíc, vyniká mnohými krásnymi domami s dlhoročnou históriou. Ich niekdajší obyvatelia, takzvaní mešťania, obvykle patrili medzi tých majetnejších a svoje bohatstvo získavali obchodom či remeslom. Medzi nich patril aj vážený podnikateľ s kávou a likérmi. Jeho bývanie so štedrou rozlohou asi 100 m2  sa nachádzalo v meštianskom dome z prelomu 20. storočia. O vyše sto rokov neskôr ho do dedičstva dostal jeho pravnuk. Byt sa rozhodol zrekonštruovať, no zároveň mu zachovať jeho historického ducha.

Spálňa s veľkou knižnicou, starou drevenou skriňou a detskou postieľkou.

V byte pôvodne býval vážený mešťan a podnikateľ s kávou a likérmi. V súčasnosti byt vlastní jeho pravnuk, ktorý a ho rozhodol zrekonštruovať. Zdroj: Antonín Zerzán

Nové prvky v súlade s históriou

Obnova starého bytu si však vyžiadala viac než len drobné zmeny. Stavebné zásahy zahŕňali nové rozvody, renováciu aj dokladanie parkiet či strhanie znížených stropov. Zmenená bola aj pôvodná dispozícia a vybudovaná nová kúpeľňa aj toaleta.

Prečítajte si tiež
Úžasná premena košického bytu: Moderné bývanie vás núti premýšľať, ako to vnútri vyzeralo za prvorepublikových čias

No aj napriek tomuto rozsahu neboli stavebné práce tou najnákladnejšou položkou rekonštrukcie. Tou sa stalo kvalitné reštaurovanie pôvodných kusov nábytku, ktorých zachovanie zadal majiteľ bytu ako prioritu.

Retro jedáleň spojená s kuchyňou v klasickom štýle.

Bývanie prešlo viacerými väčšími zmenami vrátanie zmeny dispozície. Zdroj: Antonín Zerzán

Poklady z pôjdu

Historické zariadenie bytu, ktoré si majiteľ želal obnoviť, sa netýkalo len kúskov, ktoré sa nachádzal priamo v byte. Počas dôkladného prieskumu domu objavil spolu s architektkou na povale hotový poklad. Bývanie tak mohlo byť doplnené o niekoľko ďalších kusov nábytku po predkoch, ktorým čalúnnici a reštaurátori vdýchli nový život.

Prečítajte si tiež
Akoby ste vošli do iného sveta! Z apartmánov v meštiackom dome cítiť históriu aj trocha tajomna a rozhodne nie sú pre každého!

„Šikovným rukám pána Tobiáša neušiel gauč so stolíkom (svadobný dar prarodičov klienta), leňoška, kreslo i sánky (poklad z pôjdu). Reštaurátori mali na starosti skrine, písací stôl a kreslo, kde spisoval účtovnú knihu prapredok klienta. Tiež debny na kávu a čaj, z ktorých sa stali nočné stolíky, a obrazy, ktoré pod nánosom prachu už dlho nevideli svetlo sveta,“ približuje rozsah reštauračných prác architektka Eliška Nekolová.

Detail tapety s historickými potlačami obalov kávy.

Nočné stolíky vznikli z debien na kávu a čaj, s ktorými bývalý majiteľ v minulosti obchodoval. Zdroj: Antonín Zerzán

Odkazy na mešťana

Byt je už na prvý pohľad pomerne netradičný. Dominantou jeho hlavných obytných miestností, teda dvoch spální a spojenej kuchyne, jedálne a obývačky, je zreštaurovaný historický nábytok. Architektka však do bývania ukryla aj nenápadné odkazy na jeho pôvodného majiteľa a na obchod, ktorý viedol. Tapeta v malej spálni je tvorená precízne skladanými vrecúškami na žitnú kávu, ktorú podľa nápisov vyrábala firma Jan Mergl a syn. Fľašky od likéru so skratkou J. M. S., zaliate do živice, zas tvoria jednu zo stien sprchovacieho kúta.

Prečítajte si tiež
V historickom dome videli potenciál a zamilovali sa doň. Neuveriteľné, ako dokázali zmeniť chátrajúcu budovu na tento skvost!

Aby v byte všetko spolu ladilo, bolo nutné občas siahnuť aj po externých zdrojoch. Sklenené svietidlá na chodbe pochádzajú napríklad z bazárových portálov, šitie záclon a závesov koordinovala architektka s babičkou investora.

Svetlá chodba s čiernobielou dlažbou a kovovým vešiakom.

Sklenené svietidlá na chodbe pochádzajú z bazárových portálov. Zdroj: Antonín Zerzán

S ohľadom na ekológiu

Nemalú úlohu zohrali pri rekonštrukcii bytu aj ekologické hodnoty. Aby sa materiálom a nábytkom neplytvalo, architektka použila zbytok kamennej dosky na ostrovček z iného projektu. V byte našiel svoje miesto aj konferenčný stolík pôvodne dodaný v zlej veľkosti, ktorý výrobca plánoval vyhodiť.

Bývanie v meštiackom dome vo Vysokom Mýte dokazuje, že zachraňovať historický nábytok má svoje opodstatnenie a dá sa ním vytvoriť príťažlivý interiér. Projekt rekonštrukcie bol zaradený aj do súťaže Interiér roku v kategórii súkromný interiér – nízkonákladové bývanie.

Spálňa s veľkou knižnicou a historickým lustrom a pracovným kútikom.

Písací stôl si pamätá ešte časy, keď na ňom pôvodný majiteľ spisoval účtovnú knihu. Zdroj: Antonín Zerzán

Do desiateho ročníka súťaže Interiér roku môžu už teraz hlásiť slovenskí a českí architekti a interiéroví dizajnéri súkromné aj verejné interiéry, ktoré boli dokončené v priebehu roku 2024. Uzávierka je 22. 2. 2025. Vyhlásenie prebehne 29. 4. 2025 opäť v pražskom Centre súčasného umenia DOX, a to ako vrcholový bod medzinárodného kongresu o bývaní, dizajne a architektúre Living Forum.

Štýlová izba s historickým nábytkom a galériou fotografií.

V byte sa nachádzajú dve spálne, hlavná a tzv. malá spálňa, pravdepodobne pre hostí. Zdroj: Antonín Zerzán

Dedičstvo po predkoch

Štúdio: Interien
Architektka: Eliška Nekolová
Lokalita: Vysoké Mýto, Česká republika
Plocha: približne 100 m2

Text: Eliška Nekolová
Redakčne upravila: Daniela Marcinová
Foto: Antonín Zerzán

Kategória: Návšteva
Tagy: historický byt historický dom Interiér roku rekonštrukcia bytu Súťaž Interiér roku
Zdieľať článok
Rekonštrukcia bytu s jasnou víziou: Architekt vytvoril pre svoju rodinu bývanie bez kompromisovASB.sk

Rekonštrukcia bytu s jasnou víziou: Architekt vytvoril pre svoju rodinu bývanie bez kompromisov

Rekonštrukcia bytu v historickej vile Bianca: Úctu k pôvodnej architektúre je cítiť z každej miestnostiASB.sk

Rekonštrukcia bytu v historickej vile Bianca: Úctu k pôvodnej architektúre je cítiť z každej miestnosti

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie VianoceASB.sk

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Čo robiť, aby kúrenie v zime nezničilo interiérové rastliny?Urob si sám

Čo robiť, aby kúrenie v zime nezničilo interiérové rastliny?

Diskusia