Zdroj: BoysPlayNice

V historickom dome videli potenciál a zamilovali sa doň. Neuveriteľné, ako dokázali zmeniť chátrajúcu budovu na tento skvost!

13. 05. 2024
Zdieľať

História doplnená moderným dizajnom. S citom a láskou k pamiatkovo chránenému centru Českého Krumlova. Ozajstný poklad.

Pôvodný dom bol vo veľmi zlom stave, ale noví majitelia v ňom videli veľký potenciál. Tušili, že sa tu skrýva ozajstný poklad v podobe pôvodnej podlahy, dlažby či maľby. Dom bol po povodniach staticky narušený, nebol napojený na kanalizáciu, strecha bola v havarijnom stave a historický krov bol oveľa vzácnejší, ako si pôvodne mysleli.

„Za pochodu sme zisťovali, čo všetko bude treba opraviť, a objavovali sme krásu starých remesiel,“ opisujú zoznámenie s reálnym stavom domu jeho majitelia. Rekonštrukcia pamiatky je vždy náročná, preto majitelia oslovili architektov zo štúdia Ora, ktorí sú známi jedinečným prístupom k regionálnej architektúre.

Časť obývačky s okrúhlym stolom a vstupom do spálne.

Súčasní majitelia domu majú záľubu v minimalistickom štýle a súčasnom dizajne. Zdroj: BoysPlayNice

Aj domy majú nálady

Zadaním bolo navrhnúť priestor na bývanie, ktorý bude zodpovedať ich životnému štýlu a zároveň zachová a odhalí pôvod domu. Túžili otvoriť dom pre súčasnosť a zároveň ho prepojiť s moderným dizajnom a minimalizmom. Veľkou premenou prešla okrem hlavného obytného priestoru aj spálňa, kde môžete vidieť fragmenty pôvodnej výmaľby. Zvyšok priestoru je vymaľovaný jemnou krémovou farbou.

„Ten pocit, keď sa zamilujete do starého domu a zžijete sa s ním…“

Prečítajte si tiež
Úžasná premena košického bytu: Moderné bývanie vás núti premýšľať, ako to vnútri vyzeralo za prvorepublikových čias

Architektom sa prístup nových majiteľov páčil: „Hneď od začiatku nám učaroval postoj investorov k domu. Poznáme to veľmi dobre, ten pocit, keď sa zamilujete do starého domu a zžijete sa s ním. Zároveň s ním zápasíte a zisťujete, čo by sa mu páčilo. Staré domy majú svoje nálady.“

Historický dom z exteriéru.

Súčasní majitelia sa zamilovali do starého domu, aj keď bol v havarijnom stave. Zdroj: BoysPlayNice

Renesančný strop a výmaľby

Obývacia miestnosť bola pôvodne rozdelená priečkou. Tú zbúrali, čím získali veľký otvorený priestor. „V  otvorenej miestnosti ešte viac vynikne pôvodná výmaľba aj historický strop. Stavebným cieľom bolo zachovať a odhaliť pôvodný dom. Centrum pôdorysu tvorí obytný priestor s vyrezávaným renesančným stropom, kde sme odhalili pôvodné výmaľby sýtej karmínovej farby. Aj trámový strop má temné odtiene. Tmavé priestory človeka objímajú, javia sa bližšie ako svetlé,“ vysvetľujú tvorcovia rekonštrukcie.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný dom zo 17. storočia skrýva za otočnou knižnicou oddychovú miestnosť a ďalšie prekvapenia

Celý interiér vkusne doplnili čiernym stolom a stoličkami v modernom dizajne. Zaujímavo pôsobí aj svietidlo nad stolom, ktoré drží na konzole, aby nemuseli vŕtať do historického stropu.

Časť obývačky so sedačkami a kuchynským kútikom.

Dominantným prvkom celého domu je obývačka s vyrezávaným renesančným stropom. Zdroj: BoysPlayNice

Vstupný priestor

V každej časti rekonštruovanej historickej stavby vás očarí unikátna kombinácia tradičného a súčasného štýlu. Čierny nábytok vyrobený na mieru z brezovej preglejky so žltým sedákom pôsobí ako výrazný kontrast k belasým stenám. Cementová podlaha v tehlovej farbe dodáva celému priestoru moderný vzhľad.

Vstupný preistor s nábytkovou stenou so sedačkou.

Už vo vstupnom priestore víta prichádzajúcich kombinácia čierneho nábytku s kontrastným žltým sedákom ako malá ochutnávka toho, čo bude nasledovať ďalej. Zdroj: BoysPlayNice

Kúpeľňa

Architekti s citom pre detail vyriešili aj priestor na hygienu, ktorý je najsvetlejší z celého domu. Chladné tóny, moderná sanita a extra veľké zrkadlá robia z tejto miestnosti skutočnú oázu pokoja.

Moderne zariadená kúpeľňa s vaňou, umývadlom a toaletou.

Všimnite si dizajnový radiátor napravo. Skvelý spôsob, ako v kúpeľni kombinovať funkčnosť a štýl. Zdroj: BoysPlayNice

Nábytok na mieru

Väčšina nábytku v tomto dome je vyrobená presne na mieru z brezovej preglejky, namorenej na tmavo. Noví majitelia nechceli bývať v múzeu ani v showroome dizajnu, ale túžili organicky prepojiť súčasnosť s históriou. Podarilo sa im to aj zaujímavými interiérovými prvkami, ako sú mosadzné poličky na knihy nad pracovným stolom.

Pohľad na okrúhly stôl a stoličky.

Majitelia nechceli mať doma showroom dizajnu, ale ani múzeum. Túžili
po bývaní, ktoré zodpovie ich potreby. Zdroj: BoysPlayNice

Obývačka a kuchynský kút

Práve v obývačke nájdeme historické poklady, ako je drevený strop a karmínovočervená stena s pôvodnou výmaľbou. Interiér dopĺňa moderná žltá sedacia súprava, ktorá vytvára zaujímavý kontrast.

Otvorený priestor na varenie je súčasťou obývacej miestnosti, vnáša do priestoru elegantný, ale zároveň aj kontrastný prvok. Čierna farba dodáva tejto časti domu sofistikovaný vzhľad a v kombinácii s pôvodnými prvkami vytvára unikátnu atmosféru. Kuchyňa v tomto dome je ako sekretár, ktorý ukrýva všetko potrebné, a je skvelou voľbou pre majiteľov, ktorí preferujú minimalistický a elegantný dizajn.

Pohľad na historické schody v dome v Krumlove.

Do obytnej časti domu sa dostanete po schodoch. Dodnes pripomínajú historické časy. Zdroj: BoysPlayNice

Skvost z Českého Krumlova

Rekonštrukcia spojila históriu s moderným dizajnom.

Kto tu býva?: Manželský pár, ktorý má záľubu v súčasnom dizajne a v minimalistickom štýle. Pri oprave domu chceli zachovať čo najviac historických prvkov.

Realizácia: Obnova pôvodného domu v mestskej pamiatkovej rezervácii s rešpektom k histórii, ale prispôsobená súčasným potrebám. Na prízemí vznikla kaviareň, horné poschodia sú určené na bývanie alebo prenájom. Architekti projekt nazvali podľa lokality – Masná 130.

Ateliér: ORA
Plocha: 80 m2
Realizácia: 2023
Lokalita: Masná 130, Český Krumlov, Česká republika
Použité materiály:

  • Nábytok čierna preglejka
  • Trámy morené drevo
  • Podlaha cementová dlažba

Text: Gabriela Mohrová
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: Linka News, časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: moderné bývanie rekonštrukcia domu starý dom
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia