Zdroj: Mikael Olsson

Útulná červená chalúpka, ktorá poteší nielen romantické duše

03. 10. 2020
Zdieľať

Červená chatka z dielne švédskeho ateliéru vyrástla na mieste pôvodnej typickej chalúpky z polovice 19. storočia, ktorá patrila švédskemu vojakovi.

Z pôvodnej chalupy sa nedalo zachovať nič, pretože bola celá prehnitá. Rozhodnutie bolo jasné: postaviť novú chatku, ktorá bude fungovať ako spomienka na tú pôvodnú.

červená chata v pôvodnom stave

Pôvodná chata Zdroj: Mikael Olsson

Stojí na rovnakom mieste a starú chalúpku pripomína aj pôdorysom, objemom a použitými materiálmi. Prízemie má pôvodnú výšku stropu.

Prečítajte si tiež
Romantická tradičná chalupa zasadená do malebnej krajiny

Do fasády je osadených celkovo päť posuvných sklených dverí od podlahy až po strop. Prakticky ani nevidíte, že sú to dvere. Zvonku sú pred každými drevené schody do záhrady. Vďaka dvom dverám umiestneným presne oproti môžete vidieť skrz celý dom.

červená malá chata pri lese

Zdroj: Mikael Olsson

Jedľové dosky a ručne vyrábaná tehla

Architekti skombinovali svetlú drevenú podlahu z jedľových dosiek s ručne vyrábanými tehlami, ktoré položili do jednej roviny s podlahou. Tehly prakticky i esteticky dotvárajú ohnisko otvoreného krbu, ktorý je uprostred miestnosti.

Prečítajte si tiež
Chalupu napadnutú drevokazom museli zbúrať a postaviť nanovo. Výsledok stojí za to!

Napohľad strohá kuchynská linka z nehrdzavejúcej ocele so zabudovanými spotrebičmi je rozdelená na dva celky, uprostred ktorých sú jedny zo sklených dverí. Dá sa však veľmi ľahko (jednoduchým ohybným krídlom) spojiť do jedného celku. Domáci tak získajú dostatok priestoru na prípravu jedla.

interiér malej chatky

Zdroj: Mikael Olsson

Spálňa ako vyhliadka

V priestore nad krbom je ukryté schodisko do podkrovia. Nájdete tu vzdušný priestor so vstavanými posteľami a posuvnými oknami osadenými už od podlahy. Ponúkajú výhľad na okolitú prírodu pri sedení i ležaní. Okrem stromov môžete pozorovať aj poľnohospodársku pôdu a divú zver. Biele interiérové múry dotvárajú atmosféru priestrannosti a ľahkosti, ktorú navodzujú zaujímavo riešené presklené plochy – dvere a okná.

priechod cez malú chatku

Zdroj: Mikael Olsson

Okná i farba fasády ako na pôvodnej stavbe

Zvonku stavba naplno využíva tradičné prírodné materiály. Drevená fasáda je osviežená príjemnou červenou farbou (podobná bola aj na pôvodnej chatke), rovnakej farby je aj hlinená šindľová strecha. Výklenky, v ktorých sú osadené okná a dvere, majú osviežujúcu bielu farbu.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Moderne riešený interiér v starej chalupe po rekonštrukcii

Štíty sú bez zdobenia a iných úprav – z oboch strán je nad dverami štvorcové okno, ktoré tvarom i veľkosťou pripomína okno na staršej chalupe. Za povšimnutie stojí aj komín chránený pred poveternostnými vplyvmi čiernou kovovou krytinou. Časť jedného krídla strechy sa skláňa takmer až k zemi. V interiéri je v tejto zníženej časti technická miestnosť a kúpeľňa.

malá kuchyňa a obývacia izba v chatke

Zdroj: Mikael Olsson

Bollbacken Cottage

Architektonické štúdio: Söderberg Söderberg

Hlavný architekt: Per Söderberg

Lokalita: Nyköping, Švédsko

Plocha: 75 m2

Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Mikael Olsson

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia