Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Vedeli, že ich vlastný dom bude výzvou, no jedným nápadom prekvapili i sami seba. Ako vyzerá bývanie dvoch dizajnérov dnes?

18. 03. 2024
Zdieľať

S historickým domom vo vlastníctve interiérového štúdia Shakespeare Gordon Studio sa od začiatku spájala istá náročnosť jeho rekonštrukcie. Neodborné rozčlenenie priestoru spôsobené predošlými úpravami neodradilo nových majiteľov od ambicióznych plánov. Pod ich rukami interiér domu v zázemí Brooklynu farebne rozkvitol a ožil netuctovým dizajnom.

Rekonštrukcia sa dotkla všetkých troch podlaží. Dvojica dizajnérov uchvátená potenciálom stavby sa priklonila k novej stratégii. Riešenie interiéru sa rozhodla poňať zhora nadol. Obvykle podkrovie v tomto type tradičných domov slúži pre skladovacie účely a neteší sa ďalšej pozornosti ani inému využitiu. Amy a Mark v ňom však aj na vlastné prekvapenie uvideli niečo viac.

Podkrovná kúpeľňa so žltým obkladom v sprchovacom kúte.

Dizajnéri sa úplne atypicky rozhodli začať s renováciou domu zhora, teda od podkrovia smerom nadol. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Vlastný vizuálny jazyk

Priateľské prostredie newyorskej mestskej štvrte Ditmas Park v srdci Brooklynu je lákadlom pre mnohých, ktorí túžia po solídnom a pokojnom bývaní v objatí predminulého storočia. Priestranná trojpodlažná nehnuteľnosť s rozlohou 279 metrov štvorcových však ponúka v interiéri celkom iný svet. Odpútaný od klasických farebných kombinácií, zaužívaných materiálov a tmavých priestorov.

Prečítajte si tiež
Po zatvorení dverí sa poschodie mení na samostatný byt. Ako vyzerá dom architekta, v ktorom má súkromie prioritu?

Prístup do domu existuje spredu cez kratšie schodisko. Približný stred tvorí chodba, ktorej predchádza malý zachovaný vstupný priestor ako poistka pred nepriaznivým počasím alebo pred náhodnými cudzími pohľadmi z ulice. Po ľavej strane sa otvára samostatná pozdĺžna obývacia izba s obojstrannou orientáciou. Miesto pre WC na dolnom podlaží sa našlo až na jej konci, čo pôsobí vzhľadom na spoločensky rušné prostredie prinajmenšom neobvykle.

Knižnica s dreveným stolom a kobercom.

V dome sa nachádza – pri súčasných trendoch netypicky – aj knižnica ako samostatná miestnosť. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Stolovanie v malom aj veľkom

Ľavá strana domu je venovaná vareniu a stravovaniu. Pohľad na dispozičné riešenie prezrádza, že noví majitelia si dávajú záležať na stolovaní. Samostatná jedáleň s rozlohou približne polovice obývacej izby smeruje do ulice. Na priechodnú kuchyňu s kuchynským ostrovom v strede objektu nadväzuje v zadnej časti osobitná miestnosť vyhradená len pre raňajky. Z kuchyne obstavanej úložným priestorom v kontrastnej farebnej palete sa dá šikovne zbehnúť do záhrady po niekoľkých schodoch.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý si architekt navrhol sám, provokuje kontrastným čiernym vzhľadom. Vnútrajšok domu vás však prekvapí

Červená, modrá, tyrkysová a hnedá nepatrí medzi bežné farebné kombinácie. Uvedomujú si to aj samotní majitelia, ktorí s farebnou paletou u svojich klientov pracujú naopak veľmi opatrne. Vo všetkých realizáciách aj vo vlastnom dome kládli dôraz na funkciu miestností a jednotlivého zariadenia. Každý prvok má v nich svoje oprávnené miesto a neslúži pre efekt.

Časť kuchyne s úložným priestorom s farebnými dvierkami.

I keď dvojica dizajnérov u svojich klientov pracuje s farbami opatrne, u seba doma si dovolila byť odvážnejšia. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Rodinu spája zaplnená knižnica

Prvé a druhé podlažie spája lomené schodisko, ktoré sa otvára do haly s bohato vybavenou knižnicou a stolom vhodným pred štúdium či hranie stolových hier. Druhé podlažie má privátny charakter. Obsahuje tri spálne, z toho dve s orientáciou do ulice, kúpeľňu obloženú cédrovým drevom, bielym obkladom a podlahou z viacfarebných šesťuholníkových dlaždíc. Vedľa kúpeľne vybavenej vaňou, sprchovým kútom a WC je situovaná technická miestnosť.

Časť kúpeľne s vaňou, sprchovým kútom a farebnými dlaždicami.

V dome sa nachádza viacero kúpeľní. Táto s obložením z cédrového dreva sa nachádza na druhom poschodí. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Zdroj nápadov vzišiel z podkrovia

Tretie, podkrovné podlažie disponuje menšou rozlohou a pozostáva zo spálne, pracovne a kúpeľne so sprchovacím kútom a WC v žiarivo žltom obložení. Priestor presvetlili nové svetlíky. Originálne pôsobí aj jeho preglejkové obloženie, ktoré nenápadne zakrýva nerovnosti a nedostatky stien a vikierov. Amy a Mark si v porovnaní s predošlým stavom podkrovia nevedia jeho nový koncept vynachváliť. Podarilo sa im ho zdravo prevzdušniť.

Prečítajte si tiež
Neobyčajný príbeh známeho architekta a jeho stavby, ktorá prežila pád atómovej bomby

Zariadenie na mieru z univerzálne použiteľnej preglejky vybočuje z radu a reprezentuje v podkroví vizuálny princíp celého interiéru rodinného domu. Dizajnéri si nechali z tohto materiálu vyrobiť aj niekoľko posuvných dverí v hravých farbách.

Časť interiéru so stoličkami, kobercom a červenými posuvnými dverami.

Dizajnéri si nechali vyrobiť na mieru aj niekoľko posuvných dverí. Tieto červené vedú do kúpeľne patriacej k hlavnej spálni. Zdroj: David Gilbert, Katherine Marks

Dom dvoch dizajnérov v Ditmas

Architekti: Shakespeare Gordon Studio
Lokalita: Brooklyn, New York, Spojené štáty americké
Rozloha: 279 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: David Gilbert, Katherine Marks
Zdroj: v2.com

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri historický dom rekonštrukcia domu rodinný dom
Zdieľať článok
Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia