Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

Víkendové bývanie v poľských Tatrách je skutočným zážitkom

19. 07. 2020
Zdieľať

Novostavba horských chatiek v poľských Tatrách nekazí atmosféru prírodného prostredia, zato poskytuje krásny výhľad. Samozrejme, nielen ten.

Skromné víkendové chatky vyšli z dielne poľského štúdia Karpiel Steindel Architecture. Veľmi často pracujú s drevom a neraz v náročnom horskom či svahovitom teréne. Na prvý pohľad negatívne vlastnosti pozemku dokážu vždy premeniť na výhody pre konečný projekt. Nie je to inak ani pri tejto stavbe.

chaty v poľských Tatrách

Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

Lode s jedinečnou atmosférou

Tvar lodí má viacero významov i dôvodov. V prvom rade je odvodený od pôvodu a života investora, ale taktiež vyplynul z lokálnych poveternostných a terénnych podmienok. Snahou architektov bolo, aby chatky veľmi netrčali a nekazili horskú krajinu, na druhej strane bolo dôležité, aby hostí očarili jedinečnou atmosférou. Oboje sa podarilo na jednotku.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla
chaty v poľských Tatrách

Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

Čierne a biele drevo, maskované dvere

Na fasádu architekti použili dva druhy dreva – staršie čierne drevo a svetlé smrekovcové drevo. Vďaka kombinácii svetlého a tmavého dreva zvýraznili tvar lodí. Presahujúce časti chatiek, ktoré sa čnejú nad svahom majú svetlé „brušká“, pripomínajúce lode zakotvené na brehu. Svetlé drevo použili aj na boky striech a spodnú časť strešného presahu. Monolitický charakter fasády zdôrazňuje jednotnosť farieb, vchodové i garážové dvere sú dokonale zamaskované. Na prvý pohľad len ťažko zistíte, kde sa vlastne nachádzajú.

chaty v poľských Tatrách

Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

Hlavnú budovu „rozbíja“ presklený priechod

Zaujímavým riešením je uzatvorený presklený priechod medzi časťami garážou a samotnou hlavnou budovou. Tento sklený priechod opticky rozbíja veľké telo hlavnej budovy a stavbu odľahčuje. Oslabuje jej dominanciu v prospech dvoch menších domčekov. Vďaka veľkým preskleniam na juhu chatiek vchádzajú priamo do interiéru krásne výhľady na blízke i vzdialené okolie. Kvôli postaveniu „lodí“ nad terén svahu máte pocit, že krásy prírody obdivujete z tatranskej lanovky.

Prečítajte si tiež
CEZAAR 2019: Cena za najlepší interiér patrí dobovej chate na Donovaloch!
chaty v poľských Tatrách

Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

Posunom strechy vznikla krytá terasa

„Za zmienku stojí aj posun strechy vzhľadom na os hlavnej budovy. Vďaka tomu sa odkvap od severu  skracuje a od juhu predlžuje. Týmto spôsobom vzniklo prirodzené prekrytie terasy, ktorá je umiestnená pod presahom strechy,“ opisujú ďalší praktický detail autori projektu.

chaty v poľských Tatrách

Zdroj: Karpiel Steindel Architecture

„The Boats“

architektonický ateliér: Karpiel Steindel Architecture

lokalita: Kościelisko, Poľsko

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Karpiel Steindel Architecture

Kategória: Návšteva
Tagy: chata víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia