Zdroj: Peter Fabo

Zabudnutý domček v centre mesta čakal roky na rekonštrukciu. Dnes by ste ho nespoznali

05. 02. 2021
Zdieľať

Maličká 120-ročná stavba stála roky v centre mesta nepovšimnutá. Používala sa iba ako sklad, až kým si ju nevšimol Vladimír Pešek, ktorý sa rozhodol investovať do premeny tohto charizmatického miestečka.

Návrh rekonštrukcie realizoval architekt Martin Kožnar, ktorý videl v domčeku (podľa mnohých určenom len na zbúranie) potenciál. Navrhol architektúru tak, aby reagovala na okolité prostredie a zdôraznila históriu miesta kontrastom medzi novými prvkami a historickým múrom, ktorý prechádza pozemkom.

Pôvodný stav

Pôvodný stav. Zdroj: Martin Kožnar

Pôvodný stav

Pôvodný stav. Zdroj: Martin Kožnar

Dostatok svetla napriek dvom fasádam

I keď je domček malý, na víkendové a relaxačné účely je sympatickým miestom. Je intenzívne prepojený s dvorom – oknami i terasou. Výhodou je, že dvor je napriek umiestneniu v centre mesta do veľkej miery intímny a tichý.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v Starom meste: Čo dokáže malá dispozičná úprava a pár dobrých nápadov

Stavba má prakticky len dve fasády – severnú a východnú. Veľké presklené posuvné dvere a okná sú nevyhnutné, aby bolo v interiéri dostatok prirodzeného svetla.

Pôvodný múr

Opukový múr prechádza celou parcelou. Zdroj: Peter Fabo

Otvorený strop, drevený krov, kamenný múr

Keďže podlahová plocha domčeka nie je veľká, architekt uvažoval do výšky. Šikovným ťahom bolo otvorenie priestoru až po strechu. Aby sa priestor ešte viac nadýchol, strechu položil o 75 centimetrov vyššie. Celá severná stena je knižnicou. Uprostred nej sa nachádza presklená nika, určená na posedenie alebo i ležanie s knihou v ruke či meditovanie.

knižnica vo víkendovom dome

Celá severná stena je knižnicou. Zdroj: Peter Fabo

Drevený krov zvýrazňuje krásu kamenného múra (áno, je to ten istý opukový múr, ktorý vidíte aj v exteriéri a prechádza celou parcelou), celkovú atmosféru umocňujú kovové prvky.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?
Krb v hlavnej miestnosti

Krb nemôže chýbať. Zdroj: Peter Fabo

Funkčná kuchynka, drez ako šperk

Keďže priestor je určený skôr na relax, kuchyňa je umiestnená pri vchode a len minimálna – je technická, účelová. Zaujímavosťou v nej je drez od architekta Michel de Klerka. Všimnite si klenutý tehlový strop v tejto časti.

Pohľad do kuchyne

Pohľad do kuchyne. Zdroj: Peter Fabo

Ešte menšou miestnosťou je kúpeľňa, ktorá zaujme obložením z miestneho pieskovca s nádhernou vnútornou kresbou. Takmer všetky rohy v interiéri sú oblé, aby pôsobili mäkšie a plynulejšie. Spací priestor je nad kuchynkou.

Lásku k materiálom a remeslu je vidieť na prvý pohľad

„Drevené prvky sme jemne lízli bielou lazúrou. Okná sú smrekovcové v naturálnej farebnosti. Kovové prvky sú čierne alebo pozinkované. Ďalším zo zaujímavých artefaktov je stará liatina tvoriaca luster. Dôležitým elementom je oheň. Malému domčeku dominuje veľká terasa. Keď sa otvorí posuvné okno, oba priestory sa prepoja a stanú sa jedným. Milujeme materiály a remeslo. Hlavným architektom je kontext. Aby bola táto túžba zdieľaná, vzniklo „Hide in City“, “ uzatvára komentár k fascinujúcej premene Martin Kožnar.

Tichý dvor v centre mesta

Výhodou je, že dvor je napriek umiestneniu v centre mesta do veľkej miery intímny a tichý. Zdroj: Peter Fabo

Prečítajte si tiež
Malý dom s veľkým funkčným priestorom: Zastrešená veranda ako investícia do budúcnosti

Vamberský domček „Hide in City“

Architekt: Martin Kožnar
Spolupráca: Jaroslav Schwarz
Lokalita: Vamberk, ČR
Realizácia: 2020
Investor: Hide in City, Vladimír Pešek

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Kategória: Návšteva
Tagy: chata historický dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia