Zdroj: Assen Emilov

Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

15. 01. 2021
Zdieľať

Keď sa pozriete na fotografie, uvidíte, že oddychovať v takomto prostrední nie je žiaden problém. Prírodné materiály, čaro prírodného kameňa v kombinácii s drevom, obrovská obývačka, ktorej takmer celú stenu môžete otvoriť. Skláňajúce sa koruny odrastených stromov pocit harmónie umocňujú.

Jednopodlažná záhradná stavba s veľkým otvoreným priestorom vyšla z dielne niekoľkokrát oceneného bulharského architekta Rada Ilieva. Navrhol ju na pozemku rodinného domu, ktorý stojí na juhu Londýna.

Záhradný domček pod stromami

Domček je priamo v záhrade pod korunami stromov. Zdroj: Assen Emilov

Z obývačky veranda, z verandy obývačka

Budova záhradného domu má plochu 75 metrov štvorcových. Vo vnútri nájdete spálňu, minimálnu kuchynku a kúpeľňu. Hlavným priestorom je veľká spoločenská miestnosť s krbom a jedálenským stolom.

Otvorená stena záhradného domčeka

Po otvorení sklených tabúľ sa z obývačky stáva veranda. Zdroj: Assen Emilov

Celá jedna stena tohto centra domčeka je presklená a dá sa jednoducho posunutím otvoriť. Má až 12 metrov. Po otvorení sklených tabúľ sa z obývačky stáva veranda. Ocitnete sa priamo v záhrade, kde nemusíte mať obavy pred cudzími pohľadmi či iným narušením súkromia.

Prečítajte si tiež
Aký záhradný nábytok si vybrať do vlastnej exteriérovej oázy pokoja?

Tichý priestor na relax

Aj keď úplne pokojne by takýto domček mohol stáť samostatne na pozemku, v tomto prípade to tak nie je – vlastne preto ho domáci nazývajú záhradným domčekom (samozrejme, u nás si bežne predstavujeme záhradné domčeky podstatne jednoduchšie a menšie).

Na pozemku sa nachádza aj novopostavený rodinný dom. Záhradný dom zaberá ostrý roh pozemku a plne sa prispôsobuje jeho tvaru, aby využil každý kúsok.

Posedenie v otvorenom priestore

Zdroj: Assen Emilov

Strešné okná, múr z prírodného kameňa i oceľ

O dostatok prirodzeného svetla vo všetkých miestnostiach sa starajú aj strešné okná. Dom obklopený zeleňou tak nie je vôbec tmavý. Vďaka výraznej kamennej stene, ktorá je umiestnená v centre dispozície má interiér príjemný rustikálny nádych. Múr z prírodného kameňa zahŕňa integrovaný krb. Okrem prírodného kameňa, skla a dreva, stavba využíva aj oceľ.

Pohľad zo spálne záhradného domu

Spálňa je jednoduchá a vzdušná. Zdroj: Assen Emilov

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Záhradný dom v Bromley

Architekt: Rado Iliev
lokalita: Bromley, Londýn, Anglicko
realizácia: 2019 až 2020
plocha: 75

Sabína Zavarská
Foto: Assen Emilov

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: presklené plochy víkendový dom záhradný domček
Zdieľať článok

Diskusia