Ako si zariadiť praktickú obývačku, v ktorej sa budete cítiť príjemne?
Obývacia izba by mala byť skutočnou esenciou domova. Mala by byť miestom, kde radi relaxujete, kde načerpáte novú energiu, kde si môžete užiť pohodlie a stráviť pekné chvíle s rodinou a priateľmi.
Obývačka je obvykle najväčšou miestnosťou v byte alebo dome, v nových dispozíciách je často riešená ako otvorený denný priestor s viacerými funkciami. Dôležité je pritom vytvoriť logické nadväznosti medzi jednotlivými zónami určenými na stolovanie, zábavu či sledovanie televízie. Zariadenie obývačky, jedálne a kuchyne by malo zároveň zachovávať kontinuitu aj v dizajne.
Základom pri vytváraní pohodlného priestoru je správne umiestnenie nábytku a tiež dizajn, ktorý je ergonomický a ideálne aj multifunkčný. Trendom je minimalistické riešenie úložných priestorov, ťažisko tak spočíva na pohodlnom sedacom nábytku.
Vybavenie musí byť, samozrejme, nielen praktické, ale aj estetické – farby, materiály či vzory majú dotvárať atmosféru miesta, v ktorom sa cítite dobre. Pocit pohody a harmónie spoľahlivo navodia napríklad prírodné alebo neutrálne odtiene, ale aj jemné pastelové farby. Dôležité sú i kvalitné materiály a príjemné línie nábytku.
Atmosféra. Veľmi dôležitú úlohu hrajú v obývačke dekorácie, ktoré ju zútulňujú a vytvárajú atmosféru domova. Kompozíciou jednotlivých prvkov, ich farbou a materiálom pritom možno interiér harmonizovať alebo doň vniesť dynamiku.
Priestor spoľahlivo zútulnia hlavne textílie – závesy, koberce, vankúše či deky. Rovnako účinné sú pri dotváraní atmosféry aj kvety a interiérová zeleň. Príležitosti na dekorovanie poskytujú steny, otvorené police, konzolový stolík či krbová rímsa.
Variabilita. Je praktické, ak je zariadenie obývačky multifunkčné a variabilné – keď napríklad môžete vymeniť konferenčný stolík za veľký otoman či taburet a získať tak ďalšiu možnosť sedenia. Variabilitu by malo ponúkať aj osvetlenie – okrem hlavného centrálneho by ste mali mať možnosť vytvárať aj ďalšie svetelné scény s využitím priameho či nepriameho osvetlenia. Kombináciou svietidiel tak dodáte interiéru ďalšiu dôležitú vizuálnu kvalitu.
Rôzne možnosti na usporiadanie sedenia
Pri výbere sedačky je nutné brať do úvahy viacero faktorov: dizajn, pohodlie, farbu, materiál, rozmery, tvar a cenu. Keďže dnes je obvyklé orientovať sedenie na televízor, najčastejšou voľbou býva zostava v tvare L. Z veľkosti sedačky by mala vychádzať aj veľkosť a tvar konferenčného stolíka, resp. príručných stolíkov. Optimálne je, ak každý, kto sedí na sedačke, dočiahne aj na stolík. Preto sa najmä pri väčších sedeniach používajú zostavy dvoch alebo viacerých príručných stolíkov.
Ing. arch. Lucia Mészárová
architektka, zakladateľka a lektorka školy interiérového dizajnu Design Academy
www.designacademy.sk
Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčne upravila Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom