Rastliny na severnom balkóne

07. 06. 2007
Zdieľať

Prednedávnom sme si s manželom zaobstarali mezonetový byt v novostavbe. Jeho súčasťou je aj menší rohový balkón (s rozlohou približne 6 m2). Chcela by som zveľadiť tento náš malý úkryt pred rušným mestským životom a vysadiť tu nejaké rastliny. Preto by som vás chcela požiadať o rady a nápady, aké rastliny a kvety sú vhodné na pestovanie na týchto miestach, ako náročné rastliny vybrať, čoho sa vyvarovať a či použiť črepníky alebo debničky. I keď je náš balkón na severnej strane, trávime na ňom väčšinu voľného času na jar aj v lete, a tak by som sa pokúsila vypestovať tu kúsok prírody.


Rastliny na severnom balkóne

96163
Soňa Sadloňová

Ani na balkóne orientovanom na sever, pre ktorý je typický nedostatok slnka, sa netreba vzdávať nádeje na pestovanie zaujímavých okrasných rastlín. Nie všetky totiž vyžadujú slnko, mnohé zaujímavé druhy obľubujú skôr polotieň. Z kvitnúcich typicky sezónnych balkónových rastlín sú na severné balkóny vhodné fuksie (Fuchsia), celé leto bohato kvitnúce a vlhkomilné netýkavky (Impatiens walleriana) a begónie (Begonia), okrasný tabak (Nicotiana), modro, ružovo alebo bielo kvitnúce lobelky (Lobelia), pekne kompaktný modro kvitnúci agerát (Ageratum) alebo bakopa s prevísajúcimi výhonkami a množstvom drobných bielych kvietkov. Tieto rastliny možno vysádzať buď samostatne (nahusto) do debničiek, ktoré umiestnite do úchytiek na okraj balkóna, najnovším horúcim trendom je vytváranie farebných kombinácií tón v tóne. Kombinovať sa však dajú aj kvety s kontrastnými farbami – to záleží na vkuse. Podobne zaujímavé a rovnako aktuálne je aj kombinovanie kvetov rôznych tvarov – menších s väčšími, jednofarebných s pestrými, hladkých a štruktúrovaných – všetko v jednej nádobe.

Na severnom balkóne sa bude v lete dariť zrejme aj durmanu (Datura), ľudovo nazývanému „anjelská trúba“, ktorý môže dorastať aj do väčších rozmerov, preto ho na malom balkóne treba tvarovať rezom, a podslnečníku (Abutilon), ktorý bohato kvitne a jeho kvety sú cukríkovo sfarbené. Zabudnúť by ste určite nemali ani na hortenzie (Hydrangea). Tie však potrebujú kyslejší substrát a dostatočnú zálievku. Durmany, podslnečníky a hortenzie budú najlepšie rásť vo väčšej vegetačnej nádobe, ktorá by mala byť už na prvý pohľad zaujímavá. (Výber okrasnej nádoby by ste určite nemali podceniť.)


Rastliny na severnom balkóne

96164
Daniel Košťál

Okrem kvitnúcich rastlín si môžete vybrať aj z takých druhov, ktoré sú okrasné pre svoje pestré listy. Do módy prichádza napríklad koleus (Coleus blumei), ktorý je veľmi vhodný na severné balkóny a ponúkne vám nepreberné množstvo farebných kombinácií. Pôsobivé sú aj dlhé výhonky brečtanu (Hedera), slamihy (Helichrysum petiolare), zádušníka (Glechoma), plekrantu (Plecranthus) alebo trsy hluchaviek (Lamium).

Z okrasných drevín môžete na balkóne v dostatočne priestrannej nádobe pestovať dokonca krušpán (Buxus), ktorý môžete aj vlastnoručne tvarovať, niektoré cyprušteky (Chamaecyparis) a napríklad aj niektoré druhy rododendronov a japonských azaliek. Samozrejme, budú si podobne ako hortenzie vyžadovať kyslejší substrát a zálievku.


Rastliny na severnom balkóne

96165
Daniel Košťál

Sviežosť severnej strany dokážu oceniť aj niektoré druhy trvaliek, predovšetkým nenáročné funkie (Hosta). Tie upútajú bohatými a veľmi efektnými listami. Funkie vyniknú v pekných terakotových črepníkoch. Okrem nich to môžu byť aj astilby (Astilbe) a takisto rôzne druhy papraďorastov. Počas leta môže byť takýto balkón ideálny aj na letnenie niektorých atraktívnych izbových rastlín (dracén, paliem). Možností je naozaj veľa aj tam, kde je slnka pomenej. Treba si len vybrať rastliny vhodnej veľkosti a takú kombináciu druhov, ktorá vyhovuje vášmu vkusu.

Kategória: Bývanie Zeleň v interiéri
Tagy: balkón rastliny
Zdieľať článok

Diskusia