Zdroj: Madspace

Architekt: Kto nevyužíva AI, môže zaostávať. Kým jeden dizajnér vytvorí 10 návrhov, iný len 1 a cena bude rovnaká. Koho by ste si vybrali?

20. 10. 2024
Zdieľať

Existencia a neuveriteľne rýchla progresia umelej inteligencie prináša rôzne otázky, dohady, ale aj nádeje. Na jednej strane môže v mnohom pomôcť, na druhej strane nevieme, čo všetko dokáže, keď prerastie určité hranice. Už aktuálne je nápomocná nielen pri navrhovaní nových dizajnových projektov, ale aj v stavebníctve. O jej využití v tejto oblasti sa rozprávame s architektom Mátém Asbóthom zo spoločnosti MADSPACE, s. r. o., ktorá sa rozhodla posunúť hranice digitálneho sveta bližšie k tomu nášmu, reálnemu.

Pojem umelá inteligencia nevyvolá u väčšiny Slovákov práve pozitívnu reakciu. Nemôžeme sa čudovať – mnohí si ju spájajú s obavami o prácu. Ako ju vnímate vy – mali by sme sa jej obávať, alebo môže byť prospešným pomocníkom v našich cieľoch?

V našej spoločnosti chápeme umelú inteligenciu (AI) ako kľúčový nástroj na dosiahnutie cieľov v digitálnej transformácii. Pohľad na AI ako na hrozbu z dôvodu obáv o pracovné miesta je pochopiteľný. My však AI vnímame skôr ako príležitosť na rozvoj nových zručností a pracovných pozícií. Rovnaké obavy mali ľudia aj s príchodom robotizácie, automatizácie, internetu, no opak sa ukázal ako pravda – všetky tieto zmeny posunuli náš pracovný i osobný život k lepšiemu (samozrejme, všade sa skrývajú nástrahy, preto je dôležité pristupovať aj k AI uvedomelo a s rešpektom).

Umelá inteligencia teda nemá za cieľ nahradiť ľudskú prácu, ale, naopak, doplniť ju a uľahčiť. Konkrétne nám AI umožňuje automatizovať opakujúce sa úlohy, čím poskytuje našim odborníkom viac času na inovácie a kreatívne procesy. Využívame ju na vytváranie detailných 3D modelov a digitálnych dvojičiek, čo posúva hranice virtuálnej reality a digitálnej transformácie. Podľa nás by AI mala byť vnímaná ako nástroj/príležitosť, ktorá nám pomáha napredovať a dosahovať naše ciele v súlade so stále sa meniacimi technológiami. S jej pomocou dokážeme riešiť doteraz zdĺhavé a prácne úlohy.

Dávid Minárik a architekt Máté Asbóth pri notebooku za stolom.

AI má ľudskú prácu uľahčiť, nie o ňu pripraviť, vraví architekt Máté Asbóth. Zdroj: Madspace

Už dávno existujú 3D programy, v ktorých architekti navrhujú nové realizácie či interiéry. Kam ďalej sa ešte dá zájsť? Na čom je založený váš prístup?

Veríme, že budúcnosť 3D modelovania a navrhovania postupuje k ešte väčšej interaktívnosti, realistickosti a integrácii s novými technológiami. Súčasné 3D programy poskytujú solídny základ, ale my ideme ďalej – smerujeme k vytváraniu komplexných, plne interaktívnych a imerzných virtuálnych prostredí.

Prečítajte si tiež
Interiérová dizajnérka: Bez záclon ťažko vytvoríte útulný domov. A koberec so vzormi má veľký efekt, no ľudia sa ho boja

Budúcnosť bude zahŕňať integráciu rozšírenej reality (AR) a virtuálnej reality (VR), čo umožní architektom a dizajnérom nielen vizualizovať, ale aj prechádzať sa a interagovať so svojimi návrhmi v reálnom čase. Takéto technológie umožnia budúcim klientom prežívať navrhované priestory ešte predtým, než budú postavené.

Okrem toho s rozvojom AI a strojového učenia očakávame, že tieto systémy dokážu automaticky generovať a optimalizovať návrhy na základe špecifických požiadaviek a preferencií. To môže výrazne zvýšiť efektivitu a poskytnúť návrhárom viac času na kreatívne aspekty ich práce.

Dávid Minárik a architekt Máté Asbóth na stavbe.

Dávid Minárik a architekt Máté Asbóth. Zdroj: Madspace

Neznamená to, že bude ohrozená práca návrhárov, dizajnérov, architektov?

Nie, prácu architektov a dizajnérov AI neohrozuje. Skôr je to tak, že architekti a dizajnéri, ktorí vo svojej práci nevyužívajú AI a najnovšie technológie, môžu zaostávať za tými, ktorí tieto inovácie využívajú. AI a pokročilé digitálne nástroje poskytujú profesionálom v tejto oblasti silné prostriedky na zvýšenie efektivity, presnosti a kreativity ich návrhov. Inými slovami, ak je niekto schopný za nejaký čas spraviť 10-krát viac návrhov, bude pre budúcich klientov omnoho zaujímavejší než niekto, kto za rovnaký čas vytvorí iba jeden, pričom cenu práce budú mať obaja rovnakú… Koho by ste si vybrali vy? Naši rodičia projektovali na papier a pauzák, dnes je zaužívaný AutoCAD, BIM a podobné softvéry, ďalší krok vpred je umelá inteligencia. AI a digitálne technológie nie sú pre týchto profesionálov hrozbou, ale skôr príležitosťou na rast a rozvoj v ich odbore.

Prejdime postupne jednotlivými krokmi pri riešení obytnej stavby. Samotný návrh musí skĺbiť predstavy majiteľov, danosti pozemku, možnosti z technického hľadiska, ako aj lokálne stavebné regulatívy. Ako pri každom z týchto krokov môže pomôcť AI?

Oblasť architektonického dizajnu je svedkom fascinujúcich inovácií prostredníctvom aplikácie umelej inteligencie. AI transformuje spôsob, akým architekti pristupujú k návrhu – od počiatočnej vizualizácie až po finálne plány. Predstavte si, že na základe niekoľkých slov od klienta môže AI vykúzliť živé obrázky budúcej stavby. Hoci sú to len „holé návrhy“ na základe zopár zadaných slov, dáva to skvelú možnosť pre ďalšie nápady a postup. Táto rýchlosť a flexibilita v návrhoch umožňuje bezprecedentnú úroveň personalizácie a iterácie.

Pri pohľade na samotný pozemok AI analyzuje jeho charakteristiky, zohľadňuje okolité prostredie a poskytuje návrhy, ktoré sú v harmonickom súlade s prírodou i mestským prostredím. Keď príde na materiály a stavebné techniky, AI dokáže predpovedať a simulovať ich dlhodobé vplyvy, čím prináša novú úroveň udržateľnosti do architektonického plánovania.

Prečítajte si tiež
Trendom sa snažím vyhýbať, menia sa prirýchlo, vraví interiérová dizajnérka. Takto radí zariaďovať byt s malým rozpočtom

A čo sa týka regulačných výziev, AI sa stáva nenahraditeľným nástrojom pri navigácii komplexným legislatívnym prostredím, zabezpečujúc, že návrhy sú nielen krásne, ale aj plne v súlade s lokálnymi predpismi. A to je významná pomoc, keď dizajnér/architekt nemusí prechádzať kvantum dokumentov, predpisov, ale AI mu zadefinuje presné mantinely, v ktorých sa má držať.

Hmotová štúdia pre levitujúci futbalový štadión.

Hmotová štúdia pre levitujúci futbalový štadión. Pavion akoby levitoval nad terénom, čím vytvára jedinečný vizuálny efekt. Zdroj: Madspace

Ako vo vašom poňatí vyzerajú digitálne simulácie a čo znamenajú pre majiteľa – zadávateľa stavby? Môžu sa poprechádzať po okolí budúceho domu či urobiť si dekoráciu interiéru podľa predstavy, tak ako to mnohí poznáme z hier?

V MadSpace vnímame digitálne simulácie ako revolučný nástroj, ktorý zásadne mení interakciu majiteľov a zadávateľov stavby so svojimi budúcimi domovmi. Tieto simulácie nie sú len statickými obrázkami; sú to dynamické, interaktívne prostredia, kde sa majitelia môžu nielen „prejsť“ okolo a vnútri svojho budúceho domu, ale aj experimentovať s rôznymi aspektmi dizajnu.

Prečítajte si tiež
Rozhovor s dizajnérkou Martinou Duplinskou: „Interiér pre mňa znamená domov.“

Predstavte si, že zadávateľ môže vo virtuálnom prostredí vstúpiť do svojho ešte neexistujúceho domu. Môže sa prechádzať po miestnostiach, skúmať rôzne možnosti usporiadania nábytku, meniť farby stien alebo typy podláh a dokonca vidieť, ako by priestor vyzeral v rôznych častiach dňa/noci alebo ročných obdobiach. Táto úroveň detailu a personalizácie poskytuje majiteľom jedinečný a hmatateľný zážitok z ich budúceho domova ešte pred začiatkom výstavby. Nehovoriac o tom, že v tomto období je vykonanie akejkoľvek zmeny v podstate zadarmo… Predstavte si, že by ste stavali len s predstavou v hlave a pri dokončovacích prácach by ste zistili, že pre nejaký nepredvídateľný faktor potrebujete spraviť zmenu, To by sa rovnalo strate času, energie, financií.

Hmotová štúdia pre liečebný pavilón, obklopený prírodou a vodou.

Hmotová štúdia pre liečebný pavilón. Tento projekt zdôrazňuje, harmonické spojenie architektúry a prírody., Zdroj: Madspace

Čo nasleduje po schválení „digitálnej stavby“? Prenášate tento model do reality?

Po schválení digitálnej stavby, ako je napríklad 3D simulácia rezidenčného parku, prechádzame k ďalšej fáze, ktorá sa zameriava na celý životný cyklus stavby. Tento prístup je pomerne inovatívny a radí nás medzi prvých na trhu, ktorí aplikujú modely 3D simulácií nielen v predajnej fáze, ale aj po nej.

Prečítajte si tiež
Aký rodinný dom je pre vás ideálny? Spýtali sme sa skúseného architekta

Kľúčovým aspektom tohto prístupu je adaptácia 3D modelu na účely správy a údržby budov. Vytvárame komplexný 3D model, ktorý obsahuje dôležité informácie z fázy výstavby napr. rezidenčného parku. Tento model poskytuje detailné údaje o materiáloch, konštrukčných prvkoch, inštalačných systémoch a technických špecifikáciách, ba dokonca vieme do modelu zapracovať aj kompletnú výkresovú dokumentáciu. To všetko je neoceniteľné pre efektívnu správu majetku.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Madspace
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Relax
Tagy: interiérový dizajn moderná architektúra návrh interiéru rozhovor
Zdieľať článok
Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z DechtícZáhrada

Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z Dechtíc

Ivan Gürtler: Nevážime si hmotné kultúrne dedičstvo, ktorého súčasťou je aj dnešná architektúraASB.sk

Ivan Gürtler: Nevážime si hmotné kultúrne dedičstvo, ktorého súčasťou je aj dnešná architektúra

Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osiváZáhrada

Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osivá

playarchitects.sk: Navrhujeme školské budovy, ale lákajú nás aj kvalitné verejné stavby a priestory. Berieme ich ako výzvuASB.sk

playarchitects.sk: Navrhujeme školské budovy, ale lákajú nás aj kvalitné verejné stavby a priestory. Berieme ich ako výzvu

Diskusia