Zdroj: Sergey Kadulin

Rekonštrukcia bytu v štýle dedinského domčeka? Prírodné materiály a moderné technológie v harmónii

26. 04. 2021
Zdieľať

Viete si v mrakodrape predstaviť byt, ktorý pripomína starobylé ukrajinské dedinské domčeky? Hovorí sa im „mazanky“, pretože boli vyrobené z dreva, hliny a tŕstia – „mazati“ znamená pokryť niečo vrstvou hliny. Byt s rovnomenným názvom vytvorili architekti z ateliéru Makhno Studio ako dialóg súčasnosti s minulosťou. A tak sa stalo realitou, že v kyjevskom mrakodrape s výhľadom na rieku Dneper, boli použité starodávne stavebné technológie.

Už na pohľad je jasné, že v tomto netradičnom byte nemôže bývať hocikto. Majiteľkou bytu, ktorá si na pomoc pozvala architektov, je mladá žena s troma hlavnými záujmami – joga, tanec a varenie. Makhno Studio si nevybrala náhodou. Chcela si splniť svoj dávny sen. Ním je ekologické bývanie s prírodnými materiálmi a modernými technológiami, ktoré sú harmonicky kombinované. Byt po premene mal mať sofistikovaný dizajn zdôrazňujúci jedinečnosť priestoru. Vďaka podobným hodnotovým smerom sa spolupráca vydarila na výbornú.

Džbánové lampy nad ostrovčekom

Línie kuchyne sú vzdušné a jemné. Zdroj: Sergey Kadulin

Funkčné zóny oddeľujú materiály a textúry

„Najprv sme navrhli otvorený, ale tematicky zónovaný priestor, vhodný pre obľúbenú domácu rutinu majiteľky: joga, tanec, varenie. Spojili sme kuchyňu, obývaciu izbu a balkón, ale ponechali sme celkom jasné tematické rozdelenie zvýraznené rôznymi textúrami a materiálmi.

Prečítajte si tiež
Pôvodné múry boli problémom, nakoniec sa stal kameň dominantou bytu

Kuchyňa sa nachádza v centrálnej časti bytu. Rebrované skrinky robia priestor rytmickým. Žulový ostrov, ktorý slúži aj ako stôl, vyvažujú džbánové lampy. Pútajú pozornosť hravou variáciou formy. Línie kuchyne sú vzdušné a jemné,“ opisujú postup premeny bytu jej autori.

Jedálenský kút s lampou

Lampa nad jedálenským kútom je robená ručne a i keď to bolo v kultúre Ukrajiny kedysi populárne remeslo. Majstra, ktorý dokázal vytvoriť dielo takej zložitosti, hľadali architekti celé mesiace. Zdroj: Sergey Kadulin

Obytný priestor ako umelecké dielo

Nečakaným a dominantným prvkom obytnej zóny je kocka, v ktorej sa nachádza pohodlný gauč. Priestor na relax i debaty pôsobí ako umelecké dielo. Je zdobený sadrou, ktorá imituje povrch starodávnych hlinených domčekov. Steny sú pokryté špeciálnym hlineným roztokom, aby získali požadovaný objem. Pri sušení materiál praskal a vytvoril jedinečné vzory.

Sadra na stenách v obývačke

Priestor na relax i debaty pôsobí ako umelecké dielo. Je zdobený sadrou, ktorá imituje povrch starodávnych hlinených domčekov. Zdroj: Sergey Kadulin

Funkčnou ozdobou posedenia v kocke je Ochiova lampa z dielne štúdia. Vlastne všetko osvetlenie v byte, okrem technického, je dielom kreatívcov z Makhno Studia. Lampa nad jedálenským kútom je robená ručne. Aj keď to bolo v kultúre Ukrajiny kedysi populárne remeslo, majstra, ktorý dokázal vytvoriť dielo takej zložitosti, hľadali architekti celé mesiace.

Prečítajte si tiež
Hlavné slovo v malom byte dostali pôvodné trámy a línie

Keramická lampa a hlina aj v spálni

Nočnú časť bytu tvorí priestor spálne, ktorý je prepojený s kúpeľňou. Delia ich len priehľadné dvere. Farby a textúry obývacej izby nájdete aj v priestore na spanie, fungujú však odlišne. Ďalšou zaujímavosťou v spálni je ocenená keramická lampa Makiivka.

Spálňa v modernom prírodnom štýle

Spálňa. Zdroj: Sergey Kadulin

A čo hovorí o svojom netradičnom bývaní majiteľka apartmánu?„Som spirituálne naladená. Mojich hostí obzvlášť fascinuje hlinená jaskyňa. Je to niečo neobvyklé a pôsobivé. Pokiaľ ide o mňa, cítim sa tu ako niekde uprostred divokej nedotknutej prírody. Verím, že tento súčasný ukrajinský štýl si podmaní ešte viac sŕdc,“ uzatvára Anastasia.

Prečítajte si tiež
Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár

Mazanka apartment

Architektonický ateliér: Makhno Studio

Architekti: Sergey Machno, Viktor Zakharchenko, Sergey Filonchuk

Lokalita: Kyjev, Ukrajina

Plocha: 98 m²

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Sergey Kadulin

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty interiérový dizajn moderná architektúra nábytok na mieru prírodné interiéry
Zdieľať článok

Diskusia