Zdroj: Yakiv Liashenko

Absolútny úlet! Bublinový dom nemá rovnú ani jednu stenu

26. 10. 2020
Zdieľať

Kupolový dom si ukrajinská architektka vytvorila prakticky sama pre seba. Napriek futuristickej podobe v ňom nájdete aj kúsok retro štýlu.

Ako je zrejmé už pri prvom pohľade na dom, nenachádza sa v ňom ani jedna rovná stena. Všetky steny sú zvonku i zvnútra zakrivené a so sklonom. Maximálna výška stropu dosahuje päť metrov. Úžitková plocha je 100 m2.

Baan Bubble Dome House

Ako je zrejmé už pri prvom pohľade na kupolový dom, nenachádza sa v ňom ani jedna rovná stena. Zdroj: Yakiv Liashenko

Interiér nie je v žiadnom prípade jednotvárny. Špeciality nájdete na každom metre štvorcovom. Autorka tohto inšpiratívneho projektu vytvorila v dome niekoľko zón, v ktorých podľa jej slov „môžete počuť jasnú akustiku a cítiť pohyb zvuku“.

Baan Bubble Dome House

Nájdete tu čínsku záhradu s dračím chodníkom, klasickú japonskú skalku, či stredomorskú líniu, v ktorej sa nachádza nekonečný bazén „Red Vine“ – farbou pripomínajúci červené víno. Zdroj: Yakiv Liashenko

Čínska záhrada, japonská skalka, stredomorie aj nekonečný bazén

Nemenej fascinujúce je okolie domu. Pozemok tvorí viacero tematických terás. Nájdete tu čínsku záhradu s dračím chodníkom, klasickú japonskú skalku, či stredomorskú líniu, v ktorej sa nachádza nekonečný bazén „Red Vine“ – farbou pripomínajúci červené víno. Exteriér dopĺňajú rôzne kamene a porasty.

Prečítajte si tiež
Malá chata vyzerá po rekonštrukcii ako UFO
Baan Bubble Dome House

K stavbe patrí terasa s názvom „Bubble Boat“. Pripomína snehovo bielu loď s drevenou palubou. Zdroj: Yakiv Liashenko

Z bublín trčí loď

Prepojenie nezvyčajného domu s prírodou nie je zvýraznené len oblými tvarmi, ale aj funkčne. K stavbe totiž patrí terasa s názvom „Bubble Boat“. Pripomína snehovo bielu loď s drevenou palubou. Ponúka romantický výhľad na bazén i jazero, priestor na posedenie, opaľovanie a aj relax pri knihe. Vo vnútri lode sa nachádza salónik, kde je možné vítať hostí a organizovať najrôznejšie podujatia.

Baan Bubble Dome House

Zdroj: Yakiv Liashenko

V lete chladí, v zime hreje

Baan Bubble Dome House, ako projekt nazvala architektka celým názvom, je tak, ako by ste očakávali (ba dokonca ešte viac), futuristicky riešený aj po stránke technologickej. Vďaka svojmu tvaru a špeciálnym technológiám si v zime udržiava teplo a v lete chladí. Okrem toho je plný svetla a ukazuje autorkin fantastický zmysel pre priestor.

Baan Bubble Dome House

Netradične zvýraznené sú kuchynské úložné priestory v okolo zabudovanej elektrickej rúry. Ich povrch pôsobí ako z pokrčeného alobalu. Zdroj: Yakiv Liashenko

Červená, pokrčený plech, mozaika

Okrem členenia priestoru sa architektka pohrala aj s farbami a tvarom nábytku i doplnkov. Vonku, ani v interiéri, nechýba farba pozitívnej energie – výrazná červená. Vo vnútri sú v tejto farbe pohovky a niektoré doplnky.

Netradične zvýraznené sú kuchynské úložné priestory v okolo zabudovanej elektrickej rúry. Ich povrch pôsobí ako z pokrčeného alobalu. Súčasťou lesklej pokrčenej steny sú tajné dvere do súkromnej miestnosti. Kúpeľňa prekvapuje drobnou béžovou mozaikou s čiernymi parapetmi, ktoré pôsobia ako rozpustená čokoláda.

Baan Bubble Dome House

Oblé tvary prispôsobené vonkajšej podobe domu má nábytok – okrúhly jedálenský stôl, oblúkový pracovný pult s drezom, dokonca aj visiaci krb je ovál. Zdroj: Yakiv Liashenko

Ani nábytok nie je rovný

Oblé tvary prispôsobené vonkajšej podobe domu má nábytok – okrúhly jedálenský stôl, oblúkový pracovný pult s drezom, dokonca aj visiaci krb je ovál. Podsvietené niky v múroch a žiarivé obrazy dotvárajú nezvyčajnú, a predsa príjemnú atmosféru atypického interiéru.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na kraji obce s originálnym prejavom: Hra kontrastných farieb i tvarov

Rovné nie sú ani svietidlá a rámy zrkadiel. Výnimkou sú posuvné dvere na terasu – palubu bielej lode. V celom projekte jednoducho nenájdete jeden objekt, pri ktorom by ste sa nepristavili a ktorý by nevynikal z tých, pre väčšinu z nás, bežných noriem.

Baan Bubble Dome House

Kúpeľňa prekvapuje drobnou béžovou mozaikou s čiernymi parapetmi, ktoré pôsobia ako rozpustená čokoláda. Zdroj: Yakiv Liashenko

Baan Bubble Dome House

Architektka: Nat Telichenko

Lokalita: Charkov, Ukrajina

Plocha projektu aj s pozemkom: 452 m2

Úžitková plocha: 100 m2

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Yakiv Liashenko

Kategória: Návšteva
Tagy: architektúra interiérový dizajn moderná architektúra
Zdieľať článok

Diskusia