Postup: Ako vyčistiť záhradný gril tým, čo máte v kuchyni a špajze
Leto je ako stvorené na grilovanie. Čo urobiť s grilom? Ak ste ho zabudli niekde neočistený, je jasné, čo musí nasledovať. Správna údržba je nevyhnutná pre chutné a zdravé jedlo. Navyše, vek udržiavaného záhradného grilu je desať rokov a dlhšie, zanedbávaný vám vydrží sotva niekoľko mesiacov. Preto sme pre vás pripravili praktický návod, ako ho čo najefektívnejšie vyčistiť.
Ak po dobrej grilovačke či dokonca grilovacej sezóne na gril zabudnete a hneď ho nevyčistíte, riskujete, že znížite jeho výkonnosť.
Mäso sa bude piecť pomalšie alebo sa, naopak, pripáli či ostane nedopečené. Dôvodom je ,,tvrdohlavá“ mastnota, ktorá stihla obaliť rošty a tie jedlo neohrievajú rovnomerne.
Nehovoriac o tom, že sa od nahromadeného starého tuku môže gril zapáliť a horieť. Zmes mastnoty usadenej na grile sa môže stať aj živnou pôdou pre rôzne baktérie a mikroorganizmy. Ako tomu zabrániť?
Jednoduchý postup, ktorý zbytočne nezaťaží rodinný rozpočet
Pri čistení akéhokoľvek grilu môžete uplatniť všeobecný jednoduchý a ekologický postup. Ak dodržíte istú pravidelnosť, nezaberie ani veľa času. Stačí vám to, čo máte v kuchyni či špajze.
Drahšie chemické čističe totiž môžu pôsobiť aj na kvalitu grilovaného jedla a pokaziť jeho chuť.
Čo budete potrebovať
pár rukavíc, väčší lavór, hubku, kefku, handričky, drôtenku, a tiež ocot, prostriedok na riad (môžete nahradiť eko čističom), sódu bikarbónu a kyselinu citrónovú
1. Pred samotným čistením nezabudnite, že:
- pri plynovom grile treba dbať najmä na údržbu horákov či odkvapovej misky,
- elektrický gril je potrebné pred čistením odpojiť zo siete,
- teflónový spotrebič vyžaduje použitie jemnej handričky, agresívne hubky či drôtenky sú tabu.
2. Najprv si vyčistite rošt. Odstráňte hrubú špinu kefkou na gril alebo drôtenkou.
3. Vyberte lavór, kam umiestnite rošt. Naplňte ho vodou, do ktorej nasypete sódu bikarbónu a kyselinu citrónovú (na 10 l vody potrebujete päť lyžíc sódy bikarbóny a dve lyžice kyseliny citrónovej).
4. Rošt nechajte odmočiť najmenej hodinu (čím je špinavší, tým to zaberie dlhší čas). Kým ,,odpočíva“, môžete čistiť ďalšie časti grilu. Nakoniec rošt ešte vyčistite drôtenkou (alebo aj guľôčkou z alobalu), kefkou na gril alebo handrou (podľa typu) a nechajte vysušiť.
5. Na odstránenie nečistôt z celého grilu budete potrebovať zmes prostriedku na riad (saponátu alebo jeho ekologickej verzie) a niekoľkých lyžíc jedlej sódy.
Zmes naneste na povrch grilu a na záver ju ešte postriekajte kvapkami octu. Ocot so sódou spolu zreagujú a začnú rozpúšťať aj najodolnejšie pripáleniny. Nechajte pôsobiť a utrite dosucha handričkou.
Dobrá rada: Ako často gril čistiť
Vo všeobecnosti platí, že aspoň raz ročne by ste mu mali dopriať hĺbkovú ,,očistu“. Zabezpečíte tak jeho bezchybné fungovanie a zlepšíte výkon pri varení.
Údržbu by ste si však nemali nechávať na poslednú chvíľu. Gril je potrebné čistiť už po jednom použití – nevyhnutné je odstránenie popola (z dreveného uhlia) alebo čistenie roštu. Rošt vyčistite, kým gril chladne – je to najvhodnejší čas.
Text: Natália Turcovská
Foto: isifa/Shutterstock, iStock