Zdroj: iStock

Ako si vyrobiť prírodný kuchynský odmasťovač, ktorý nahradí kúpenú chémiu?

21. 04. 2023
Zdieľať

Príprava jedla dáva občas zabrať – nielen nám, ale aj pracovnej doske, sporáku, rúre a mnohým pomocníkom. Viete, ako si pripravíte šikovný a najmä netoxický prípravok proti mastnote sami doma? Funguje lepšie ako kúpená chémia!

Samozrejme, existuje množstvo chemických čistiacich prostriedkov, ktoré majú našu kuchyňu zaručene zbaviť mastnoty a zvyškov nečistôt z varenia a pečenia. Okrem toho, že nie vždy skutočne fungujú tak dobre, ako to opisujú reklamy, obsahujú množstvo toxínov. Prírodné čistiace prostriedky sú rovnako účinné (alebo dokonca účinnejšie), neobsahujú žiadne nebezpečné chemikálie a sú cenovo dostupné – ak si ich vyrobíte sami z lacných ingrediencií.

ocot, sóda, tekuté mydlo

Domáci prípravok na odmasťovanie a čistenie kuchyne obsahuje v prvom rade ocot, tekuté mydlo a sódu bikarbónu. Zdroj: iStock

Ako vyrobiť praktický prírodný kuchynský odmasťovač?

Domáci prípravok na odmasťovanie a čistenie kuchyne obsahuje v prvom rade ocot, ktorý je známym a účinným dezinfekčným prostriedkom, tekuté mydlo ako odstraňovač škvŕn a odmasťovač, sódu bikarbónu s jej jemným abrazívnym a zosvetľovacím účinkom na odolné škvrny.

Prečítajte si tiež
9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

Na záver pridáte esenciálne oleje, ktoré dodávajú čistú prírodnú vôňu. Všetko zmiešate a získate dokonalý odmasťovač nielen do kuchyne.

Čo potrebujete

  • nová plastová fľaša s objemom 1 l a rozprašovačom
  • 1 šálka destilovaného bieleho octu
  • prírodné tekuté mydlo/saponát na riad
  • 1 lyžica sódy bikarbóny
  • esenciálny olej (podľa vašich preferencií)
  • čistá špongia
  • čistá utierka

 

Ako na to

Fľašu s rozprašovačom vypláchnite teplou vodou.

Do rozprašovača pridajte ocot, kvapku alebo dve tekutého mydla / saponátu na riad a sódu bikarbónu. Naplňte sprejovú fľašu pár centimetrom od vrchu teplou vodou.

Pridajte esenciálny olej, stačí pár kvapiek, aby váš prípravok príjemne voňal. Pomôže maskovať zápach octu. Výborným tipom sú citrusové esenciálne oleje, ktoré rozvoňajú celý domov sviežou vôňou.

Fľašu s rozprašovačom uzatvorte a zmes dôkladne pretrepte.

Prečítajte si tiež
Manuál s videonávodom: Ako poraziť šmuhy na podlahe? Pripravte si penu na holenie a žehličku

Jednoduché použitie

Odmasťovač použijete jednoducho: stačí zmes nastriekať na povrch a utrieť čistou špongiou. Potom namočte do teplej vody utierku, vyžmýkajte ju a utrite na očistené povrchy.

ruka so špongiou čistí mastný sporák

Stačí zmes nastriekať na povrch a utrieť čistou špongiou. Zdroj: iStock

Čo s extra odolnými škvrnami?

Tento odmasťovač funguje na všetky mastné škvrny okrem extra drsných. V tom prípade zmiešajte sódu bikarbónu s teplou vodou, aby vznikla pasta. Naneste ju na mastné miesto a nechajte zaschnúť. Nakoniec pastu odstráňte vlhkou, čistou špongiou a potom miesto utrite vlhkou handričkou.

Nezabudnite

Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho alebo odmasťovacieho prostriedku vždy otestujte povrch na neviditeľnom mieste, niektoré materiály môžu nečakane zareagovať.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: čistiace prostriedky DIY upratovanie
Zdieľať článok
Ako si z nepotrebných misiek vyrobiť štýlový podnosUrob si sám

Ako si z nepotrebných misiek vyrobiť štýlový podnos

Dôstojný odkaz nórskej stopy na americkej pôde. Úchvatné múzeum Vesterheim mapuje život prisťahovalcov i vtedajších miestnychASB.sk

Dôstojný odkaz nórskej stopy na americkej pôde. Úchvatné múzeum Vesterheim mapuje život prisťahovalcov i vtedajších miestnych

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očariaZáhrada

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očaria

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!Urob si sám

Ako si prakticky uskladniť veci na terase? Toto riešenie sa vám bude páčiť!

Diskusia