útulný balkón v bytovke
Zdroj: IKEA

Slovákom chýba doma súkromie. Ako si ho vytvoriť?

23. 07. 2020
Zdieľať

Naozajstný domov je miesto, kde máme pocit úplného bezpečia a súkromia. Štatistiky z globálnej IKEA Správy o živote v domácnosti (Life at home report) ukazujú, že až jedna štvrtina celosvetovej populácie pravidelne hľadá súkromie mimo svojej domácnosti. A ako vnímajú súkromie v domácnosti Slováci? Podľa štatistík sa až 67% z nás sa cíti byť samým sebou iba za zatvorenými dverami svojej izby a 16% si myslí, že v domácnosti nemá dostatok súkromia.

Musíme spoznávať sami seba aj ostatných

Na to, aby sme spoznali, kto naozaj sme, potrebujeme čas a dostatok priestoru. Pocit “neustáleho sledovania“ v nás môže vyvolávať priam až klaustrofobické pocity.  67% z nás sa preto cíti byť samým sebou iba v prípade úplného súkromia, za zatvorenými dverami svojej izby či inej miestnosti, kde nemusíme neustále ovládať a sledovať naše správanie. Súkromie a pocit intimity hrajú taktiež dôležitú úlohu pri vedení hlbších a lepších rozhovorov. Správa taktiež ukázala, že až 79% Slovákov hľadá v domácnosti viac súkromia kvôli zlepšeniu svojich vzťahov.

Prečítajte si tiež
Ako premeniť malý balkón na miesto, ktoré budete milovať

Peter Scholc, interiérový dizajnér IKEA Bratislava, prináša tipy, vďaka ktorým si budete vedieť vytvoriť doma svoj súkromný kútik rýchlo a jednoducho.

1. Zariaďte si kútik plný zelene

Je vedecky dokázané, že zeleň má na organizmus blahodarné účinky. Stačí zopár rastlín, ale čím viac ich bude, tým lepšie – s ich pomocou si rýchlo vytvoríte kútik plný pohody. Umiestnite svoje obľúbené sedenie vedľa okna, okolo poukladajte rastliny, pridajte lampu, príručný stolík a mäkké textílie. Svetlých a slnečných miest často v domácnosti nie je veľa. Ak také nájdete, využite ho po celej výške. Štíhla polica vám pomôže využiť priestor bez toho, aby obmedzila výhľad.

domáci kútik plný zelene

Rastliny sú skvelými spoločníkmi aj do spálne. Osviežujú vzduch a poskytnú príjemný pohľad hneď po prebudení. Zdroj: IKEA

stolík na kolieskach s rastlinami

Na stolíku na kolieskach rastliny cez deň ľahko premiestnite bližšie k oknu a večer zase späť k posteli. Zdroj: IKEA

Vytvorte si súkromie na balkóne

Kontajnerové záhrady sú šikovný spôsob, ako priniesť viac zelene na malý balkón alebo terasu. Skombinujte voňavé rastliny, bylinky a ak bývate v meste, zvoľte niekoľko väčších rastlín, ktoré vytvoria tieň a pocit súkromia. Dobre poslúžia aj popínavé rastliny, z ktorých si môžete spraviť vlastnú živú stenu. Ukryť sa pred zvedavými pohľadmi susedov vám pomôžu aj textílie v rôznych podobách, ako slnečník, roleta, vzdušný záves či moskytiera, ktorá vás zároveň ochráni aj pred dotieravým hmyzom.  Správnu večernú atmosféru vám pomôže vytvoriť solárne LED osvetlenie. Počas dňa sa nabíjajú na slnku a po zotmení priestor rozjasnia. Použite svietidlá rovnako tak, ako ich používate v domácnosti.

balkón pre odpočinok

Skombinujte LED sviečky, zaveste svetelné reťaze, ktoré priestor rozžiaria a pokiaľ vám to priestor dovolí nezabudnite aj na veľké dekoratívne lampáše všade, kde potrebujete viac svetla. Zdroj: IKEA

Útulný kútik na balkóne na sedenie a rozhovory.

Útulný kútik na sedenie a rozhovory. Zdroj: IKEA

Oddajte sa svojej vášni

Ak ešte nemáte so zbierkami skúsenosti, tento spôsob je na začiatok najlepší. Použite jasné a výrazné farby alebo sa zamerajte na jednu tému. Ak máte viacero predmetov s rovnakým motívom, nemusia byť jednotlivé predmety dokonalé. Dôležitý je celkový dojem. Množstvo podobných vecí vytvára zaujímavý dojem a ozvláštni vzhľad domácnosti. Pre vzácne spomienkové predmety nájdite špeciálne miesto. Ak chcete, aby pôsobili usporiadane, držte sa jednej farebnej schémy. Alebo sa zamerajte na svoje záľuby, ako napríklad šitie, a pochváľte sa svojimi výtvormi. Predmety s konkrétnou témou, v jednej farbe, štýle alebo z jedného časového obdobia zväčša vytvoria zaujímavý celok.

Prečítajte si tiež
Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!
poličky na rôzne predmety

Vystavené predmety krásne vyniknú v priehľadných skrinkách a policiach. Ak radi zbierate krehké veci, ako napríklad mušle, alebo drobné veci ako perly a koráliky, vyskúšajte sklenené nádoby. Zdroj: IKEA

nástenné poličky pre ukladanie vecí

Veľké množstvo vecí bude pôsobiť atraktívne a ešte znásobí ich hodnotu. Špeciálne predmety uložte pod sklenený kryt, ktorý upúta pozornosť a ochráni vystavené veci pred prachom. Zdroj: IKEA

Aktivity, ktoré predstavujú súkromie

Pre 71% opýtaných predstavuje súkromie dôležitý faktor pre plnenie úloh, pri ktorých je potrebné lepšie sústredenie. Správa odhalila, že 49% z nás využíva svoje súkromné chvíľky na relax a dobytie energie, a 43% opýtaných hovorí, že súkromie je nevyhnutné v prípade, že sa chceme zabaviť a hrať.

aké aktivity si užívame počas súkromných chvíľ

Aké aktivity si užívame počas súkromných chvíľ Zdroj: IKEA

Domáca pohoda a technológie

Až 77% Slovákov verí, že dostupné technológie dokážu zvýšiť mieru súkromia v domácnosti. Je však dôležité poznamenať, že pre 43% z nás je dôležité vedieť technológie vypnúť, prípadne dať do spánkového režimu, aby sme tento pocit súkromia nadobudli.

Text: IKEA

Redakčne upravila: Katarína Paukeje

Foto: IKEA

Kategória: Relax
Zdieľať článok

Diskusia