26. 04. 2006
Zdieľať

Tému nasledujúcich riadkov geniálnym, aj keď trochu vulgárnym spôsobom vystihol Bolek Polívka v nezabudnuteľnej snímke Dědictví… Vo vetách: „Víš, jaké je slnko sviňa, víš, jaké sú tam díry? Nečteš noviny, nevíš!“ je presne to, o čom by mal byť nasledujúci článok. Naša životodarná hviezda vie byť často aj nepríjemná. A to nielen k ľuďom, ale aj k ich obydliam. Ak naše domy v letnom období dostatočne neochránime pred slnkom, stanú sa neobývateľnými práve pre naakumulované teplo. No a to teplo putuje do našich príbytkov, mimo vykurovacej sezóny, po trase: slnko – netienené stavebné otvory – interiér.

Izolácia je v tom nevinne


Slnko vie aj podkúriť

47689

Zatepľovanie je dnes veľmi aktuálne. Šetrenie energiou sa stalo nevyhnutnosťou nielen z ekonomického hľadiska, ale aj z hľadiska životného prostredia. Novostavby, ale aj rekonštrukcie sa už vlastne nerealizujú bez dostatočnej tepelnej izolácie, ktorá odstraňuje tepelné mosty, zlepšuje hygienu prostredia v interiéri a je aj zdrojom tepelnej pohody.

Teplo je aj jedným z hlavných dôvodov, prečo naše obydlia zatepľujeme, ale počas roka vznikajú situácie, keď by sme tepelnú izoláciu z obvodových stien, zo stropov a strešných konštrukcií najradšej odstránili. Slnko dokáže v letných mesiacoch vyhriať dobre izolovanú stavbu na neznesiteľnú úroveň, ale paradoxné je, že za to nemôže izolácia, ako si niektorí ľudia často myslia. Práve naopak, ak v lete zabránime nadmernému prehrievaniu a zabezpečíme chladenie zvnútra, vďaka izolácii bude v interiéri príjemná klíma.

Nežiaduce teplo prichádza cez stavebné otvory – okná, zasklené plochy, svetlíky, sklobetónové steny a pod. Bojovať proti nemu môžeme aj častým alebo permanentným vetraním. Vyvetrať interiér sa nám však podarí len v niektorých oblastiach, ale rozpálené plochy na sídliskách alebo v mestských zónach vetranie fyzikálne znemožňujú. Tak či onak vetraním riskujeme zdravie i znečistenie interiéru, ak dostatočne rýchlo nezareagujeme napríklad na posedenie u susedov pri grile. Oveľa efektívnejším riešením, ako zabrániť priamemu prechodu slnečných lúčov, je tienenie – buď interiérové, alebo exteriérové. V tomto čísle si bližšie povieme, ktoré tienenie nás ochráni z exteriéru.


Slnko vie aj podkúriť

47685

Od okeníc po slnolamy

Klasické okenice sú pôvodným jednoduchým riešením tohto problému. Dokážu tepelne izolovať v zime, slúžia aj ako zvuková izolácia či bezpečnostný prvok a zabránia aj priamemu slnečnému žiareniu. Ich variabilita je však obmedzená. Môžeme ich nechať otvorené dokorán alebo zavreté, čo nie je veľmi praktické. Preto sa postupne začali vyrábať okenice s pohyblivými výplňami, ktoré už ponúkli viac možností nastavenia a od nich už bolo veľmi blízko k tieniacim roletám a žalúziám.

Rolety


Slnko vie aj podkúriť

47699

Pomocou predokenných roliet možno tiež úplne zatemniť okná, ale tým, že ich môžeme nastaviť do ľubovoľnej polohy, ponúkajú oproti okeniciam väčší komfort. Vyrábajú sa z ľahkých kovov, dreva alebo plastu a fungujú na princípe navíjacieho mechanizmu, ktorý je umiestnený v puzdre v hornej časti rolety. Ovládajú sa viacerými spôsobmi. Najjednoduchšie ovládanie je pomocou šnúry alebo pásky, potom kľukou až po využitie elektromotora. Komfort ovládania sa, pochopiteľne, premieta do konečnej ceny tieniacej techniky, preto je len na užívateľovi, pre ktorý z týchto spôsobov sa rozhodne. Predokenné rolety majú aj tú výhodu, že sa dajú namontovať na fasádu dodatočne.


Slnko vie aj podkúriť

47691

Žalúzie

Sú sofistikovanejšou formou roliet. Stretávame sa s nimi aj v interiéri, ale uplatňujú sa aj pred oknom z vonkajšej strany. Systém horizontálne nastaviteľných lamiel, ktoré sa dajú posúvať tak ako roleta, ponúka opäť širšie možnosti. Z materiálov tentoraz prevažuje tenká hliníková lišta, ale vyskytuje sa aj drevo či plast. Lamely sa umiestňujú zväčša horizontálne, ale výrobcovia na základe požiadaviek dizajnérov už vyrábajú aj rôzne uhlové variácie ich rozloženia. Exteriérové žalúzie majú z dizajnérskeho a architektonického hľadiska aj tú výhodu, že v rôznych polohách nastavenia (či už lamiel, alebo žalúzie ako celku) vytvárajú zakaždým rozdielnu podobu okna na fasáde alebo streche. Zavreté, pootvorené alebo úplne otvorené lamely odrážajú svetlo vždy iným spôsobom.

Zaujímavé nálady pomocou lamiel môžeme vytvárať aj v interiéri. Priame slnečné svetlo, ktoré sa odráža od žalúzií, môžeme nasmerovať rôznym smerom, čím jednak zabránime dopadu na sklenú výplň okien a prehrievaniu interiéru a jednak vytvoríme mäkšie difúzne svetlo presmerované na strop či steny. Ovládanie je takmer identické ako v prípade roliet – od šnúry až po diaľkovo ovládaný elektromotor. Mnohí ste sa už možno stretli s problémom hlučnosti exteriérových žalúzií za veterného počasia. Vývoj ide aj v tomto smere dopredu a spomenuté nežiaduce zvuky sa odstraňujú pomocou PVC vložiek osadených do otvorov pre vodiace lanko. Samotné lanko býva poplastované, nespôsobuje hluk a plast ho chráni aj proti opotrebeniu a korózii. Rolety a žalúzie však pomáhajú aj mimo letnej sezóny. Tým, že sa nachádzajú pred sklenou výplňou okna, vytvárajú prirodzenú vzduchovú vrstvu, ktorá pomáha tepelne izolovať aj tento priestor.

Markízy


Slnko vie aj podkúriť

47700

Svoje uplatnenie si našli aj u nás. Najčastejšie ich môžeme zaregistrovať na terasách či v záhradách rodinných alebo bytových domov v južnejších oblastiach Slovenska, ale najväčší „boom“ zažívajú v súčasnosti ako tieniaca exteriérová technika kaviarní, barov, reštaurácií a pod. Technológia však ostáva rovnaká, akú môžeme využiť aj v našich domácnostiach. Zvoliť si môžeme medzi pevnou alebo pohyblivou konštrukciou, ktorá najčastejšie býva vyrobená z ľahkých hliníkových zliatin. Manipulácia je preto jednoduchá aj v prípade mechanického nastavenia do „pracovnej“ polohy a ešte ľahšia, ak využijeme výhody elektronického ovládania. Textílie s kvalitnou povrchovou úpravou (PVC, dralon, leacryl), antistatickou a protiplesňovou ochranou nás ukryjú nielen pred intenzívnym slnečným žiarením, ale pod markízou pokojne vydržíme aj počas dažďa. Rôznorodosť tvarov a farebnej škály textílií ponúka široké možnosti ozvláštnenia balkónov, lodžií, terás či dvorov rodinných domov.


Slnko vie aj podkúriť

47686

Veľkoplošné tieniace konštrukcie a slnolamy

Veľkoplošné tienidlá sú obdobou markíz a využívajú sa najmä v záhradách a na väčších terasách. Ide o slnečníky alebo tieniace plachty s väčšou krycou plochou. Ak teda plánujeme využívať spomenuté priestranstvo na častejší relax a slnečné lúče alebo daždivé počasie nám v tom prekážajú, máme k dispozícii efektívne a zväčša aj estetické a architektonicky zaujímavé riešenie. Konštrukčné technológie umožňujú aj pomerne jednoduchú manipuláciu. Tieniace plachty sa vo väčšine prípadov ovládajú elektromotorom. Pred prehrievaním interiéru by sme sa mali chrániť aj v administratívnych budovách.

Architekti a projektanti už ustúpili od individuálnych tieniacich prvkov každého okna, pretože pri niekoľkoposchodových budovách to bolo nielen neestetické, každé okno malo vďaka žalúzii alebo rolete inú podobu, ale aj nepraktické a neekonomické. Moderné fasády preto začali postupne zdobiť pevné slnečné clony. Ich navrhnutie je komplikovanejšie vzhľadom na výpočet dráhy slnka počas dňa a ročných období, vzhľadom na tvar a orientáciu budovy i počet poschodí, ale tieto horizontálne lamelové systémy pomáhajú riešiť problém nežiaducich tepelných ziskov. Môžu byť pevné alebo pohyblivé – reagujúce na dopad slnečných lúčov. Postupne sa aj tento druh exteriérovej tieniacej techniky dostáva bližšie k rodinným a bytovým domom. Najmä pri modernej architektúre, kde okrem svojej funkcie slúži, tak ako na administratívnych centrách, aj ako spôsob formálneho vyjadrenia sa architekta.

Tieniaca technika a hi-tech


Slnko vie aj podkúriť

47695

Nie, nie je to omyl. Aj segment exteriérovej tieniacej techniky už využíva najmodernejšie technológie, aby uspokojil potreby nás, užívateľov. Pomaly, ale isto sa mechanické ovládanie stáva minulosťou a do popredia sa čoraz viac tlačia inteligentné elektronické systémy, ktoré sa nekončia len pri diaľkovom ovládači. Už aj bežne dostupné, elektronicky ovládané rolety, žalúzie alebo markízy majú snímače reagujúce na vietor alebo dážď a usmerňujú tieniacu techniku automaticky. Zabránia tak poškodeniu alebo zničeniu. Tu sa začína oblasť exkluzívnych tieniacich systémov, ktoré sa už stali samozrejmosťou v bohatších štátoch, ale postupne prenikajú už aj k nám.

Na začiatku komfortného riešenia tienenia pre náš dom by mal byť počítačový program, pomocou ktorého možno nasimulovať dráhu slnka počas celého roka, resp. počas ktoréhokoľvek dňa v roku, orientáciu a hodinu cez deň aj miesto na Zemi. Vytvoríte si slnolam, žalúziu alebo markízu a posúdite účinnosť navrhnutej protislnečnej techniky. Zistíte, ako tieni počas dňa a roka v závislosti od polohy slnka. Program umožňuje aj pohyb v interiéri, kde môžete v animácii pozorovať, ako slnko preniká do interiéru, ktoré plochy vnútri sú ožiarené, počas ktorej časti dňa a pod. Táto počítačová animácia je základom konštruovania inteligentných tieniacich systémov, ktoré pracujú za nás. Reagujú na zmeny počasia, priameho slnečného žiarenia a v neposlednom rade chránia naše domovy pred zvedavými pohľadmi aj pred nežiaducimi návštevami. Prepojený informačný systém reguluje ovládanie roliet, žalúzií alebo markíz a slnolamov.

Snímače vyhodnocujú klímu v interiéri a podľa potreby regulujú aj prácu klimatizačnej techniky či kúrenia. Preto aj napríklad v zimnom období počas slnečných dní môžeme pomocou takejto technológie zúročiť bezplatné tepelné zisky a ušetriť tak na vykurovaní. Systémy tzv. inteligentných domácností, ktoré zahŕňajú aj ovládanie tieniacej techniky, možno ovládať nielen pomocou ovládačov priamo v domácnosti, ale napríklad aj cez internet alebo esemesky, ak ste dlhšie mimo bydliska. Jedným z exkluzívnych a praktických riešení je aj kombinácia tieniacej techniky so solárnymi kolektormi. Pevné slnečné clony využívajú projektanti na umiestnenie solárnych článkov. Samotné bloky kolektorov zabraňujú priamemu dopadu slnečných lúčov na stavebné otvory a súčasne sú zdrojmi energie na využitie v domácnosti.


Slnko vie aj podkúriť

47693

V zime teplo, v lete chládok

Tak by sa mal správať správne zateplený a aj správne zatienený príbytok. Exteriérových tieniacich systémov je niekoľko, stačí si vybrať. Ak vám to teraz finančne nevychádza, skúste improvizovať. Drevená konštrukcia s viničom alebo inou popínavou rastlinou nie je ekonomicky veľmi náročným riešením a najmä v lete dokáže na určitých miestach nahradiť spomínané tienenia. Nejde to však všade, preto by bolo dobré pouvažovať nad niektorým z riešení, ktoré pomôžu v inkriminovanom období znižovať nepotrebné tepelné zisky. Prispejete tak k vytvoreniu príjemnej klímy u vás doma a možno sa vám podarí šťastným výberom exteriérových tienidiel aj skrášliť alebo zatraktívniť všednejúcu fasádu vášho domu. Roleta, žalúzia, markíza alebo pevná slnečná clona sú na to, aby sa vám to podarilo.

Kategória: Bývanie Doplnky Navrhovanie interiéru Okná
Tagy: exteriérové tienenie rolety žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia