Zdroj: Climax.sk

Sú vonkajšie žalúzie a rolety vhodné na zimu? Zaiste – chránia okná pred námrazou a šetria financie

28. 09. 2022 Zdieľať

Premýšľate nad tým, že si do nového domu obstaráte vonkajšie žalúzie alebo rolety, ale obávate sa, čo s nimi bude v zime? Starosti zahoďte za hlavu. Vonkajšie žalúzie a rolety sa vyrábajú z kvalitných materiálov a zima im rozhodne nevadí. Naopak sú výbornou voľbou do každého domu, keďže chránia okná pred námrazou a šetria vaše financie za vykurovanie.

Prečo sú vonkajšie žalúzie a rolety v zime dôležité?

Keď sa povie rolety alebo žalúzie, ľudia si ich často spoja s ochranou pred slnečnými lúčmi. Rozhodne ide o jednu z najdôležitejších funkcií roliet. Avšak vonkajšie tienenie má oveľa viac praktických funkcií. V zime so sebou nesú vonkajšie žalúzie a rolety veľké výhody. Počas chladných mesiacov dokážu miestnosť zatepliť a chrániť pred zimou. 

Prečo riešiť tienenie na zimu?

  • Izolujú okná a zabránia nechcenému úniku tepla
  • chránia okná pred námrazou
  • v zime znížia náklady na teplo až o 30 %
  • vytvárajú príjemné prostredie pre rodiny
  • vonkajšie rolety znižujú hluk v miestnosti

Ako využívať tieniacu techniku v zime?

Poznáme to všetci. V zime sa veľmi skoro stmieva a vy potom doma musíte už napríklad od štvrtej hodiny popoludní svietiť. Pokiaľ máte v dome veľa okien alebo veľké francúzske okno, zrazu sa z domu stane výkladná skriňa. A to nechce nikto z nás, keďže súkromie si každý chráni. 

Vonkajšie rolety a žalúzie dokážu vytvoriť skutočne perfektné intímne prostredie a ochránia váš domov pred zrakmi zvedavých susedov a okoloidúcich. Tienenie si nechajte spracovať na mieru priamo na váš dom. Jednými z najlepších vonkajších žalúzií, ktoré sú tiež cenovo dostupné, sú žalúzie Z-90 Noval.

Moderný rodinný dom

Vonkajšie žalúzie Z-90 Noval sú vhodné tienenie aj na zimné obdobie. Zdroj: Climax.sk

 

Lamely týchto žalúzií sú široké 90 mm a tvar tvorí písmeno Z. Spodná strana lamiel má plastové tesnenie pre ešte lepšie a tichšie dovretie. Zaistia vám vysoký komfort bývania a je dostupná v 23 rôznych farbách.

Moderný rodinný dom s roletou

V zime majú vonkajšie rolety niekoľko výhod. Napríklad chránia okná pred námrazou. Zdroj: Climax.sk

Údržba vonkajšieho tienenia je jednoduchá

Vonkajšie žalúzie aj rolety vyrobené z hliníka sú vysoko odolné proti mechanickému poškodeniu. Vydržia nielen ostré slnečné lúče, ale tiež nápor vetra a dažďa. Je ale potrebné sa o ne dobre starať, aby plnili svoju funkciu veľa rokov. Údržba vonkajšieho tienenia nie je nijak náročná. V zime stačí občas tienenie zbaviť snehu a omiesť kefkou. Kompletné čistenie si nechajte na jar alebo jeseň, kedy nie je príliš ostré slnko alebo silný mráz.

Moderný rodinný dom

Údržba vonkajšieho tienenia v zime je pomerne jednoduchá a časovo nenáročná. Zdroj: Climax.sk

Na čo si dávať v zime pozor?

  • Kontrolujte, či lamely neprimrzli k sebe.
  • Počúvajte, či rolety alebo žalúzie pri vyťahovaní alebo sťahovaní pískajú.
  • Sledujte, či sa vyťahujú a spúšťajú vodorovne a plynule.

Ak chcete predĺžiť životnosť žalúzií a roliet, vybavte ich senzormi a snímačmi. Pokiaľ príde silný vietor alebo dážď, rolety sa radšej vytiahnu a schovajú. Vy nemusíte na nič myslieť, alebo dokonca byť doma. 

Vonkajšie tienenie: čo robiť, keď k sebe primrznú lamely?

Riziko pri vonkajšom tienení je v zime azda len jedno lamely k sebe môžu primrznúť. Čo rozhodne v takej situácii nerobiť? Snažiť sa ich silou odtrhnúť alebo polievať vlažnou vodou v domnení, že zmrznutie povolí. Musíte byť trpezliví a vyčkať, až námraza povolí sama od seba. 

Prípadnému poškodeniu je možné zabrániť len tak, že necháte počas silných mrazov žalúzie v rovnakej polohe. Niekedy sa však stane, že s roletami potrebujete predsa len manipulovať. Pokiaľ nie sú primrznuté k sebe ale len ľahko namrznuté, šetrne námrazu odstráňte. 

Zvýšenú pozornosť venujte vonkajšiemu tieneniu, ktoré je v kúpeľni a kuchyni. Keď vetráte, z okna vychádza horúca para a tá na okenných žalúziách potom v chladnom počasí zamŕza. Práve z tohto dôvodu vonkajšie tienenie v kúpeľniach a kuchyni kontrolujte obzvlášť starostlivo. 

Zdroj: PR článok spoločnosti Climax

Kategória: Okná
Tagy: exteriérové tienenie rolety tienenie okien úspora energie vonkajšie žalúzie
Zdieľať článok