Zle zariadená spálňa môže negatívne ovplyvniť váš spánok. Čomu sa treba vyvarovať?
Prehadzujete sa v noci zo strany na stranu a ráno sa prebúdzate unavení? Okrem zdravotných problémov môže byť vinníkom aj zle zariadená spálňa. Poďme sa pozrieť, v čom sú najčastejšie problémy.
V posteli strávime takmer tretinu života. Či výdatne alebo menej, závisí od nášho zdravotného či psychického stavu, ale aj od toho, ako máme zariadenú spálňu. Čomu sa vyhnúť?
Nerobte si zo spálne sklad!
Sušíte v spálni bielizeň alebo tu skladujete veci, pre ktoré nemáte iné miesto? Tak to je prvá zásadná chyba! Samozrejme, že nie vždy má človek na výber, ale pamätajte na to, že v spálni by mal prúdiť vzduch!
Vyčistite podlahu aj všetky povrchy prídavkom z octu, zo skríň nekompromisne zlikvidujte všetko rok nenosené a nepotrebné. Môžete to skúsiť predať alebo dať na charitatívne účely. A na veci, ktorých sa nechcete vzdať, si zaobstarajte boxy. Budú vyzerať úhľadnejšie ako rôzne tašky či krabice.
Príliš veľa dekorácií a iných vzruchov
Nič proti zážitkovým spomienkam, no fotografie v rámoch patria do iných kútov interiéru, napríklad do vstupnej chodby alebo na schodisko. Spálňa by mala pôsobiť čo najpokojnejšie a čisto. Zapálené sviečky sú prípustné. Stopku by ste mali dať akýmkoľvek elektrožiaričom. Žiadna televízna obrazovka, od mobilu aspoň na niekoľko hodín ruky preč. Nechajte si ho nabíjať „mimo dosahu“, napríklad v kuchyni.
Iné aktivity
Spálňa by mala byť miestom odpočinku, intímnych chvíľ, prípadne relaxu pri čítaní. „Doplnky“ ako sušiak bielizne, rotoped, kôš na špinavú bielizeň, počítač tu nemajú čo hľadať. Pokiaľ im neviete nájsť iné miesto, skúste ich oddeliť od zóny spania. Riešením môže byť paraván, knižnica, prípadne drevená priečka. Ak takú možnosť nemáte, skúste sa týmto aktivitám najmenej dve hodiny pred spánkom nevenovať.
Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.