Zdroj: istock.com

Chcete mať dobrý spánok? Držte sa týchto dizajnérskych tipov

09. 12. 2020
Zdieľať

Kvalitný spánok je základom fyzického i psychického zdravia, dobrej nálady, výkonnosti a schopnosti sústrediť sa na ďalší deň. Vieme, že by sme pred spaním nemali jesť ťažké jedlá, ani byť na mobiloch či notebookoch. Tiež je známe, že kvalitu spánku ovplyvňuje aj matrac, vankúš, paplón. To však stále nie je všetko. Viete o tom, že aj spôsob, ako máte riešený interiér spálne vplýva na váš spánok?

Základom dobrého spánku je kompenzácia hluku z ulice a blokovanie svetla z okolia. Avšak aj teplota v miestnosti, tkanina posteľnej bielizne, správne vankúše či paplóny a drobnosti, vďaka ktorým má naša spálňa pozitívny a upokojujúci náboj robia svoje. Tieto tipy od dizajnérov vám pomôžu vytvoriť priestor, v ktorom sa vám bude skvele spať.

Prečítajte si tiež
Aké závesy si vybrať do spálne?

Investujte do mäkkej posteľnej bielizne

Ak je niečo praktické, neznamená to, že to nemôže byť zároveň pekné a príjemné. Posteľná bielizeň z mäkkej bavlny v jemných odtieňoch a s nenápadnou potlačou pomáha rýchlo vkĺznuť do spánku. Dobrým nápadom je aj čalúnený rám postele. Vyzerá luxusne, mäkko, upokojujúco. Ale je tiež dôležitý aj z praktického hľadiska – zabráni nepríjemným nárazom v noci, keď vstanete z postele. Aj počas dňa si nechajte v spodnej časti postele prikrývku alebo deku. Je to estetické, príjemné na pohľad i na dotyk a slúži ako pozvánka na krátke zdriemnutie, kedykoľvek cez deň.

Spokojná žena na posteli

Príjemné obliečky sú zárukou lepšieho spánku. Zdroj: istock

Zútulnite spálňu

Zaujímavým zistením je, že kvalitnejšie spia ľudia, ktorí majú menšie spálne. Obrovská spálňa pôsobí chladne a vyvoláva pocit neistoty, menšia symbolizuje bezpečie a pokoj. Navyše je útulnejšia. Nezabúdajte na to, že miestnosť, v ktorej spíte by nemala byť určená na žiadne iné funkcie. Vyvarujte sa špeciálne pracovnému kútu v spálni a keď je to možné, nedávajte si do spálne ani televízor. Priestor akejkoľvek spálne zútulníte vrstvením. Začnite priedušnou posteľnou bielizňou a texturovanými vankúšmi, potom pridajte prikrývky a koberčeky, ktoré vyhovujú ročnému obdobiu a vašim potrebám.

Béžová spálňa

Vhodné farby do spálne sú napríklad béžová a olivová. Zdroj: istock

Biela lampa na nočnom stolíku pri posteli

Doplnky sú dôležité, najmä svietidlá vedia interiér dokonale zmeniť.  Zdroj: istock

Vyberte si správne nočné stolíky

Nočný stolík je nevyhnutnosťou, aj keď si to mnohí nemyslia. Nikdy sa nebudete cítiť príjemne s bielizňou, kozmetikou, knihou či mobilom hodeným na zemi pri posteli. Nočný stolík pojme všetko potrebné a ešte si naň postavíte svietidlo a pohár vody. Nezabúdajte na zásuvky, tie sú skvelé na ukrytie neporiadku a všetko vyzerá razom upravene. Nič vám nebude rušiť spánok.

Tmavý rustikálny nočný stolík pri posteli

Nočný stolík je praktický, a zároveň zútulňuje priestor. Zdroj: istock

Eliminujte zbytočné zvuky

Aj vy sa snažíte v noci prejsť v spálni po špičkách, aby ste nezobudili vášho partnera? Lenže, či chcete alebo nie, práve vtedy, keď to už vyzerá na úspech jedna parketa alebo dvere neznesiteľne zavŕzgajú a zobudia ho? Pozná to asi každý. Snažme sa tieto vŕzgajúce časti interiéru vychytať, opraviť alebo vymeniť za nové nehlučné riešenie.

Muž zakrývajúci si uši pred hlukom v posteli

Miestnosť na spánok by mala byť tichá. Zdroj: istock

Prečítajte si tiež
Ako si pomocou vhodného výberu matraca zabezpečiť pohodlný spánok

Dostaňte svetlo pod kontrolu

A to aj to pouličné, nielen domáce. Ideálnym riešením sú vonkajšie žalúzie, ktoré chránia vaše súkromie a zároveň zabezpečia v noci absolútnu tmu. Útulnejšie a praktické sú interiérové zatemňovacie závesy. Trendom a skvelým riešením je vrstvenie okenných textílií. Vďaka viacerým vrstvám si vytvoríte v miestnosti presne takú atmosféru, na akú máte chuť a poskytujú vizuálne teplo aj počas dňa. Pokiaľ ide o interiérové osvetlenie, v spálni sa rozhodne oplatí investovať do svietidla s funkciou stmievania.

Svietidlo v spálni

Atmosféru vytvoríte pomocou svetla a zatemňovania. Zdroj: istock

Steny ako z papiera? Pridajte tapisériu

Koberce na podlahe sú pohodlné, ale môžete ich využiť aj ináč. Zavesené na stene tlmia zvuk a zároveň pôsobia harmonizujúco. Vyberte si príjemný snivý odtieň, alebo dekoračnú látku so zaujímavými ornamentmi a nezabudnite na dobrú udržiavateľnosť. Ideálnym riešením sú hrubšie tkaniny, ktoré môžete v prípade potreby zvesiť a vyprať. Vyskúšať môžete aj látkové tapety.

Tapiséria nad posteľou

Tapiséria nad posteľou. Zdroj: istock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Spálňa
Tagy: dekorácie nábytok do spálne posteľ zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia