Zdroj: DimaBerlin/Shutterstock

Ste profík v pestovaní rastlín? Tieto druhy patria medzi najnáročnejšie jednu máte mnohí aj doma!

04. 05. 2025
Zdieľať

Tieto izbové rastliny nie sú len o polievaní a zbieraní suchých listov. Základom je čas, pozornosť a hlavne trpezlivosť pestovateľov. Pre niektoré druhy je dokonca takmer nemožné vytvoriť vhodné podmienky, no my vám poradíme, ako na to.

1. Orchidey

Sú ich plné kvetinárstva aj obchodné reťazce a nie nadarmo patria k najobľúbenejším darčekovým izbovkám. Udržať orchidey v ideálnej kondícii však môže dať zabrať, najmä ak s ich pestovaním nemáte žiadne skúsenosti.

Ich domovinou sú trópy, čo znamená, že preferujú vlhké prostredie s regulovaným, ale dostatočným slnečným žiarením. Preto by ste ich nemali umiestňovať na priame slnko, ale ani do tienistých kútov. Vyhýbajte sa takisto prievanu a blízkosti radiátorov, piecky či kozubu, pretože orchideám sa najviac darí pri teplote 15 °C – 25 °C. Nezabúdajte ani na zálievku, avšak maximálne raz týždenne, prípadne aj menej. Používajte však len mäkkú odstátu, prípadne prevarenú alebo dažďovú vodu.

Ak sa jej chcete zavďačiť, pravidelne ju roste a utierajte listy od prachu. Pestujte ju v priehľadnom kvetináči s oporou a nezabúdajte ani na hnojivo pre podporu kvitnutia.

Prečítajte si tiež
Orchidea vám vydrží roky, ak zvolíte vhodnú starostlivosť. Ukážeme vám, ako na to

Ideálne miesta v dome pre orchidey:

  • Kúpeľňa – pravdepodobne najvlhšia miestnosť v dome s nízkym prísunom slnečného žiarenia, takže orchidea bude vo vlhkom prostredí bez priamych slnečných lúčov.
  • Obývačka – ponúka zvyčajne najviac denného svetla a o to viac, ak nie je uzavretá, ale prepojená s kuchyňou alebo jedálňou.
  • Spálňa – ideálna je len v prípade dostatočného presvetlenia, môžete ju umiestniť napríklad na nočný stolík alebo komodu
  • Pracovňa – podobne ako v prípade spální je dostatok prirodzeného denného svetla základ úspechu.
Biela rozkvitnutá orchidea v tmavom črepníku v interiéri.

Orchidey milujú  svetlo, ale malo by byť nepriame, a vlhko, no zo zálievkou to nemôžete preháňať.  Zdroj Shutterstock

2. Alokácie

Ázijské tropické alokácie (známe aj ako slonie ucho) obľubujú nepriame slnečné svetlo a nepretržite vlhký, ale nie premočený substrát. Nemá rada zmeny teplôt, preto pri výbere vhodného miesta by ste mali prihliadať na to, aby bol mimo prievanu (okná, dvere, klimatizácia). Taktiež si ustrážte minimálnu teplotu aspoň 16 °C. Ako v prípade orchidey, aj väčšine alokácií sa darí vo vlhkej kúpeľni. 

Prečítajte si tiež
Nenáročná liečivka vám okrášli záhradu a pomôže pri bolestiach hrdla. Počuli ste už o angínovníku?

Pestovatelia však upozorňujú na dôkladné naštudovanie štítkov k rastlinám. Existuje totiž množstvo druhov alokácií s rôznymi nárokmi. Zatiaľ čo tým so zelenými listami sa darí mimo priameho slnka, farebné listy si vyžadujú viac svetla. Dlhodobejšie priame slnko ich však môže spáliť. Rovnako to platí aj pri tienistých miestach, ktoré niektorým druhom vyhovujú, no iné zas poškodzujú.

Alokácia na stole.

Alokácie sú obľúbené pre svoje výrazné listy, no starostlivosť o ne je náročná. Sú citlivé na zmeny teplôt i na preliatie, ale nemajú rady sucho. Zdroj: Shutterstock

3. Stromanthe

Rastlina s netypickým názvom stromanthe patrí medzi druhy, ktorým možno budete hľadať správne umiestnenie dlhšie. Je mimoriadne náchylná na zmeny teplôt či prievan, preto ju určite neumiestňujte v blízkosti klimatizácie, radiátorov či okien. Obľubuje polotieň a neznáša priame slnečné žiarenie, no vyžaduje dostatok denného svetla.

Stromanthe má rada vysokú vlhkosť. Zalievať by ste ju mali 2 až 3 razy do týždňa  a dbať na to, aby substrát ostal vlhký. Dôležité je tiež vždy vyliať prebytočnú vodu z misky, aby nedošlo k jeho premočeniu. Odporúčané je aj denné rosenie listov, ktoré rastlinu udrží vo vlhkom prostredí.   

Stromanthe na stolčeku z dreva.

Stromanthe si pri svojom stanovisku potrpí na špecifické podmienky a častejšie polievanie. Zabudnúť na jej dodať vody sa neoplatí. Zdroj: Shutterstock

4. Fikus malolistý

Ako väčšina fikusov, tak aj tento druh je mimoriadne atraktívny, no vyžaduje si isté pestovateľské skúsenosti. Nevystavujte ho prievanu a ani permanentnému slnečnému žiareniu. Avšak tento fikus sčasti akceptuje aj priame slnko, ale iba v ranných a večerných hodinách, keď nedosahuje takú silu. 

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria
 

Dbajte na udržanie teploty minimálne 16 °C no rozhodne mu vyberte, čo najvhodnejšie miesto už na začiatku. Po vybratí stanoviska ho už veľmi nepremiestňujte  Prirodzené podmienky pre fikus sú práve v zastúpení vysokých teplôt a vlhkosti. Tú môžete v domácich podmienkach docieliť pravidelným rosením.

Ideálne miesta v dome pre fikus:

  • svetlá kúpeľňa s primeranou vlhkosťou,
  • spálňa – vyberajte miesto s prístupom prirodzeného svetla, ale mimo priamych slnečných lúčov, aby nedošlo k spáleniu listov,
  • pracovňa – fikus umiestnite na svetlé miesto mimo prievanu. 
Fikus benjamina v črepníku pri bielom zábradlí.

Fikus malolistý nemá rád premiestňovanie. Na stres z nového prostredia môže zareagovať zastavením rastu alebo zožltnutím listov. Zdroj: Shutterstock

5. Adiantum (Venušin vlas)

Vždyzelená papraď, ktorá zaujme okrasným tvarom drobných lístkov. Aj keď na prvý pohľad môže pestovanie Venušinho vlasu vyzerať nenáročne, opak je pravdou. Starostlivosťou síce nepatrí k tým najzložitejším, ale je pomerne náročné nájsť pre ňu vhodné miesto, ktoré by spĺňalo všetky nároky. V prvom rade sa vyhnite okenným parapetom s južnou a západnou orientáciou a miestam s priamym slnkom. Ideálne sú teplotné podmienky maximálne do 24 °C (kuchyniam sa teda radšej vyhnite) a vysoké hodnoty vlhkosti nad 80 %. 

’Prečítajte
Ste profík v pestovaní rastlín? Tieto druhy patria medzi najnáročnejšie jednu máte mnohí aj doma!
Adiantum-Venušin vlas pri okne so žalúziou. Papraď Venušin vlas je veľmi citlivá na prievan a vyžaduje si stálu vysokú vlhkosť. Zdroj: Shutterstock [/caption]

Na čo dbať pri výbere miesta?

  • za najlepšie miestnosti sa považujú kúpeľňa aj kuchyňa, ale iba so severnou a východnou orientáciou,
  • umiestnite ju čo najďalej od radiátorov a odvlhčovačov vzduchu,    k lepším vlhkostným podmienkami môžu prispieť aj zariadenia na zvlhčovanie vzduchu,
  • vyhnite sa verandám so studeným prievanom,
  • teplota nesmie klesnúť pod 10 °C a stúpnuť nad 24 °C,
  • nezabudnite ani na kamienkový drenáž na spodnej časti kvetináča, ktorá pomôže udržať dostatočné vlhký substrát.

Text: Zuzana Banská
Foto: Shutterstock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny orchidey pestovanie rastlín
Zdieľať článok
Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!Záhrada

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!

Odborníčka radí: Ako sa starať o voskové srdiečko – list z Hoya kerrii?Záhrada

Odborníčka radí: Ako sa starať o voskové srdiečko – list z Hoya kerrii?

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Diskusia