Zdroj: iStock

Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

21. 03. 2023
Zdieľať

Chcete ozvláštniť svoj byt či dom o dekoratívne rastliny, ale nemáte extra chuť či možnosti starať sa o ne? V tom prípade vás bude zaujímať, že nie každá rastlina potrebuje pôdu. Mnoho dekoratívnych rastlín dokáže žiť bez pôdy a navyše krásne dotvoria minimalistické interiéry. Aké rastliny nepotrebujú pôdu?

Tillandsia

Tillandsie sú všeobecnejšie známe ako vzdušné rastliny. Znie to neuveriteľne, ale žijú výlučne zo živín vo vzduchu – nepotrebujú žiadnu vodu ani pôdu. V prírode rastú na vrchole iných rastlín, zvyčajne stromov, neparazitujú však na nich, ale koexistujú harmonickým a neškodným spôsobom.

Tillandsia na bielom stole

Znie to neuveriteľne, ale tillandsie žijú výlučne zo živín vo vzduchu. Zdroj: iStock

Dajú sa namontovať na kus dreva, zavesiť na drôtené či sklenené terárium alebo jednoducho umiestniť do dekoratívnej misky. Niektoré druhy ako španielsky mach dokážu vytvoriť dlhý záves z tenkých prameňov, ktoré sú zaujímavým prvkom vo vlhkejších častiach interiérov.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Aj keď nepotrebujú zalievanie v pravom zmysle, občasné zahmlenie alebo namočenie raz za týždeň alebo dva ich poteší. Určite však zabráňte hromadeniu vody v strede rastliny, pretože to môže viesť k hnilobe.

Papraď Staghorn na doske

Listy paprade Staghorn pripomínajú morské riasy. Zdroj: iStock

Papraď Staghorn

Ďalším efektným epifytom je papraď Staghorn. Má listy v jedinečných tvaroch pripomínajúce morské riasy. Starostlivosť o túto papraď je rovnako jednoduchá. Vyžaduje jasné, nepriame svetlo a pravidelné zahmlievanie alebo namáčanie vo vode. Z času na čas ju namočte do vyváženého hnojiva. Krásne vyzerá namontovaná na kuse dreva alebo inej konštrukcii.

Aechmea fasciata bromélie

Niektoré druhy bromélií rastú ako vzdušné rastliny Zdroj: iStock

Bromélie

Niektoré druhy bromélií rastú ako vzdušné rastliny. Majú krátke stonky s rozetami tuhých ostnatých listov, ktoré môžu mať červenú, ružovú alebo oranžovú farbu. Opäť je vhodné namontovať ich na kus dreva alebo umiestniť do sklenenej nádoby, kde ich môžu držať na mieste kamienky.

Prečítajte si tiež
Interiérová zeleň vám spríjemní dlhý pobyt doma. Toto sú tie najkrajšie izbovky

O broméliách je známe, že kvitnú len raz za život a uhynú. Predtým však zvyknú vytvoriť dcérske odnože. Doprajte im dostatok jasného nepriameho svetla a nezabudnite ich aspoň raz za štrnásť dní zarosiť alebo namočiť.

Orchidea Vanda

Jedna z najkrajších izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu je orchidea Vanda. Vytvára očarujúce zhluky kvetov v množstve farieb s dlhými kaskádovitými vzdušnými koreňmi, ktoré nádherne pôsobia v inak minimalistickom priestore. Všetko, čo musíte urobiť, aby sa im darilo, je postriekať korienky raz týždenne vodou. Uprednostňuje jasné, nepriame svetlo. Túto orchideu môžete namontovať na korkovú kôru alebo pestovať v sklenej nádobe.

Fialová orcidea Vanda

Jedna z najkrajších izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu je orchidea Vanda. Zdroj: iStock

Bambus šťastia

„Lucky bambus“ nie je skutočný bambus. Pochádza z tropických dažďových pralesov v juhovýchodnej Ázii a je charakteristický dlhými, štíhlymi stonkami a malými lesklými zelenými listami. Táto dekoratívna izbová rastlina má pôvabné zelené stonky, ktoré možno spletať alebo zatáčať do rôznych podôb. Bambus šťastia potrebuje vodu, takže ho umiestnite do vázy, ktorá je dostatočne hlboká na to, aby boli korene ponorené. Pridajte kamienky, ktoré pomôžu ukotviť rastlinu.

Lucky Bamboo , Dracaena Sanderiana. Bambus šťastia

„Lucky bamboo“ pochádza z tropických dažďových pralesov v juhovýchodnej Ázii. Zdroj: iStock

Najlepšie sa mu darí na jasnom nepriamom slnečnom svetle. Vodu meňte každých 4-5 týždňov. Keďže bambus šťastia je citlivý na chemikálie vo vode z vodovodu, poteší sa destilovanej alebo dažďovej vode. V čase, keď robíte úplnú výmenu vody, môžete pridať hnojivo pre bambus (5-6 krát do roka).

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové kvety
Zdieľať článok
Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!Urob si sám

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Ako odstrániť pleseň v kvetináči izbovej rastliny? Osvedčil sa tento účinný postupUrob si sám

Ako odstrániť pleseň v kvetináči izbovej rastliny? Osvedčil sa tento účinný postup

Jarný reštart pre izbové rastliny: Akú starostlivosť im dopriať, aby boli plné sily?Urob si sám

Jarný reštart pre izbové rastliny: Akú starostlivosť im dopriať, aby boli plné sily?

Diskusia