Ako sa starať o izbové rastliny v zime
Zdroj: shutterstock.com

Čo potrebujú izbové rastliny v zime? Vďaka týmto tipom im pomôžete prežiť zimu bez ujmy

03. 02. 2023
Zdieľať

V zimných mesiacoch čelia interiérové rastliny úplne iným podmienkam, než na aké boli zvyknuté doteraz. Popasovať sa musia nielen s nedostatkom svetla, ale aj s teplým a suchým vzduchom z kúrenia. Vďaka našim tipom na starostlivosť však prežijú toto nepriaznivé obdobie bez ujmy.

1. Počas zimy im z času na čas prevzdušnite substrát

Prekypriť pôdu v kvetináči môžete napríklad pomocou menších hrabličiek. Vďaka tomu sa vlaha aj vzduch dostanú ku koreňom ľahšie. Na povrchu substrátu alebo aj na vnútornej strane kvetináčov môžete nájsť biely povlak. Nejde o pleseň, ale o vyzrážané soli z hnojivej zálievky.

Kvetináče naložte do kúpeľa z teplej vody a octu. Do väčšieho vedra vody vylejte zhruba pol litra toho najobyčajnejšieho octu, ktorý zoženiete. Kvetináče nechajte v roztoku asi dve hodiny, zvyšky usadenín očistite hrubšou kefou. Opláchnite, nechajte vyschnúť a smelo používajte!

Prečítajte si tiež
Rastliny na okenných parapetoch: Ktorým druhom sa darí najviac a ako ich pestovať

2. Doprajte izbovým rastlinám dostatok vlhkosti

Kúrenie značne vysušuje vzduch v miestnosti, a preto sú mnohé izbové rastliny vďačné za opatrenia, ktorými môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu. Na výber máte niekoľko možností: rosenie, misky s vodou alebo interiérové zvlhčovače, ktoré zavesíte na radiátor.

Druhy vyžadujúce vyššiu vzdušnú vlhkosť roste minimálne 2-krát týždenne rozprašovačom, prípadne sprchujte vlažnou vodou. Druhy s najvyššími nárokmi na vzdušnú vlhkosť, ako sú mäsožravé rastliny, treba mať počas zimy zatvorené v izbových skleníkoch, ktoré im poskytnú optimálne podmienky.

Zavlažovanie izbových rastlín

Zdroj: istock.com

3. Dajte pozor na ich prehriatie

O čo radšej kvety strávia leto na parapete, pri zapnutom kúrení to pre žiadnu rastlinu nie je to pravé miesto. Príliš intenzívny suchý vzduch bude rýchlo vysušovať substrát, čo vedie k opadávaniu listov a k rozširovaniu škodcov. Mnohí tieto javy riešia zvýšenou zálievkou, čo však nie je správne môže totiž stáť na začiatku zahnívania jemných korienkov a následne i celého koreňového balu.

Citlivé druhy uchovávajte cez zimu v miestnosti, ktorá je chladnejšia, napríklad v spálni. Prekurovať by ste nemali ani svoje obývačky. Radšej nastavte termostat na radiátore tak, aby sa teplota cez noc znížila.

Prečítajte si tiež
Najlepšie interiérové stromy, ktoré sa ľahko udržiavajú a vytvoria vám doma čarovnú atmosféru

4. Doprajte rastlinám miesto s dostatkom svetla

Ak nemáte veľké okná, nedostatok svetla v zime môžete kompenzovať umelým osvetlením. Svetlo z lustra nie je postačujúce. Pri výbere osvetlenia si dajte poradiť od odborníkov. Sortiment v súčasnosti zahŕňa aj LED žiarovky s dlhou životnosťou a veľkým svetelným spektrom, ktoré spotrebúvajú minimum elektrickej energie.

Rastové svetlo umiestnite od rastliny aspoň 80 – 100 cm, aby jej nepopálilo listy a viac neškodilo, a určite to nepreháňajte. Rastlinky stačí presvietiť 4 – 5 hodín. Prehriate rastlinné pletivá v presvietených listoch by vybledli, následne vyschli a vytvorili škaredé hnedé fľaky.

Svetelné podmienky pre izbové rastliny

Zdroj: OMYSA

5. Dajte pozor na prievan

Interiérové rastliny by sa v zime nemali nachádzať v blízkosti tepelných zdrojov ani byť v prievane. Neumiestňujte ich tam, kde sa často otvárajú dvere a okná. Rastlinám sa nebude dariť v halách a na chodbách, kde sa pravidelne otvárajú vchodové dvere. Takisto nie je vhodné sústreďovať izbové rastliny do blízkosti horiacich sviečok či arómolámp. Rastliny pri nich trpia a môže sa to prejaviť na listoch, na ktorých potom vznikajú nepekné škvrny.

6. So zálievkou opatrne

V zime mnohé izbové rastliny prestávajú rásť, a preto im stačí málo vody. Pred každým zalievaním skontrolujte stav zalievanej pôdy prstom a polievajte až vtedy, keď vyschne. Preliatie zvyčajne indikujú hnedé škvrny na listoch, naopak, nedostatok závlahy vám dá rastlina najavo celý telom.

Povädnutie listov aj neduživý vzhľad napraví pravidelná a predovšetkým primeraná zálievka. Práve primeranosť zalievania je nesmierne individuálna a neexistuje žiadne zlaté pravidlo. Vždy záleží od vlhkosti vzduchu v miestnosti, vzdialenosti rastlín od kúrenia a v neposlednom rade, samozrejme, od druhu kvetov. Obvyklá frekvencia zalievania je v zimnom období raz za týždeň.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

7. Venujte pozornosť listom

Zaťaženie prachom v miestnosti je vo vykurovacom vzduchu vyššie ako v  Zároveň je v zime veľmi dôležité, aby slabé denné svetlo prenikalo na listy bez straty a nebolo blokované vrstvou prachu. To je aj dôvod, prečo by ste mali malolisté izbové rastliny sprchovať vlažnou vodou raz za štyri až šesť týždňov.

Veľkolisté a dekoratívne rastliny zbavujte prachu pomocou jemnej handričky, prípadne si ju môžete navlhčiť. Pri odstraňovaní prachu z listov treba postupovať opatrne, aby ste ich nepoškodili. Na druhy s jemnejšími listami použite plochý štetec.

Starostlivosť o listy izbových rastlín

Zdroj: shutterstock.com

8. Raz za týždeň skontrolujte, či nie sú napadnuté škodcami

Ak majú listy lesklý a lepkavý povrch na spodnej strane, ide o napadnutie červcami, ktoré poznáme skôr pod názvom puklice. Zvyčajne sa zdržiavajú na spodnej strane listov a škodia cicaním rastlinných štiav. Svetlé bodkové škvrny naznačujú prítomnosť roztočov, ktoré sa rýchlo šíria a živia sa šťavami rastlín. Infikované izbové rastliny ihneď preneste do inej miestnosti, v ktorej sa parazity nemôžu šíriť na zdravé jedince, a tam ich ošetrite.

Dobrou prevenciou je sprcha raz za tri týždne, tá totiž dokáže účinne odplaviť nielen vrstvu prachu, ale aj väčšiu škodcov. S tou zvyšnou si potom poradia rôzne postreky, tyčinky alebo bio alternatívy, napríklad v podobe priateľských roztočov alebo hlístic.

Prečítajte si tiež
Svetlý priestor, čistý dizajn a zelená stena! Očakávali by ste takýto byt v dome zo 60. rokov?

9. Chráňte koreňový bal pred chladom

Pri väčších izbových rastlinách by ste mali dať pozor na to, aby kvetináče nestáli priamo na studenej betónovej alebo dlaždicovej podlahe. Dôvod? Stúpajúci chlad ochladzuje korene a citlivé rastliny. Napríklad figovníky na to reagujú náhlym opadávaním listov. Tomuto problému sa dá vyhnúť pomerne jednoducho. Kvetináč s miskou stačí vyložiť na podstavec, kvetinovú stoličku alebo drevenú dosku.

Starostlivosť o interiérové rastliny

Zdroj: istock.com

10. A čo hnojenie a presádzanie?

Obmedzenie syntetických živín sa síce mimo rastovú sezónu odporúča, aj tak je však dobré rastlinám v zime prilepšiť, hlavne ak na nich pozorujete aktívny rast. Prihnojiť ich môžete raz za 3-4 týždne a v polovičnej dávke, ako je tá predpísaná na obale. Ak sa aj tak bojíte, barličkou pre vás môže byť hnojivo na orchidey – to je samo osebe veľmi nariedené a keď dávku ešte o polovicu znížite, rastlinám určite neublíži.

Presádzanie rastliny znášajú lepšie na jar, no ak máte rastlinu, ktorej už je kvetináč malý, či už preto, že vás zaskočila svojím rastom, alebo ide o nový prírastok, ktorého nádoba nie je určená na dlhodobé pestovanie, nečakajte a kvetinu presaďte ihneď. Je to lepšie, ako ju nechať trápiť sa až do jari.

Ako zachrániť rastlinku, ktorá viditeľne odchádza?

„Zistite, ako sa konkrétna rastlina množí. Pri niektorých vám stačí list, iné potrebujú na tvorbu nového rastu aj tzv. uzol, kolienko listovej stopky. Nájdite časť, ktorá je najviac zelená a najmenej poškodená. Urobte rez čistým ostrým nožom alebo nožničkami. Ranu na odrezku nechajte zaschnúť, predídete tak zahnívaniu.

Vložte odrezok do vody izbovej teploty, umiestnite na okno/dostatočne svetlé miesto. Pohár môžete prikryť mikroténovým vreckom utesneným gumičkou, ktoré raz za čas (ideálne raz týždenne pri výmene vody) uvoľníte. Zvýšená okolitá vlhkosť pomáha rastline pri tvorbe nového koreňového systému, nutná však nie je.“
Anna Kruchňová, Tchiboblog

Text: Katarína Paukeje
Foto: istock.com, shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny izbové rastliny pestovanie rastlín záhrada
Zdieľať článok

Diskusia