Na základoch horskej chalupy postavili moderný rodinný dom

29.07.2013  |     

Ako zachovať pevné základy tradičnej horskej chalupy, a pritom vytvoriť komfortné bývanie v súlade s požiadavkami na súčasnú modernú architektúru? Dom v Canejane je ukážkou práve takejto symbiózy, okorenenej úchvatnými výhľadmi do údolia.

Pri návšteve domu v horách na hranici Španielska s Francúzskom by ste si rozhodne nepripadali ako v povestnej španielskej dedine. Všetko tu má zmysel, pravidlá a je premyslené do posledného detailu. Architekti Eduardo Cadaval a Clara Sola-Moralesová mali pred sebou neľahkú úlohu. Mali navrhnúť dom pre viac generácií, ktorý by bolo možné flexibilne prispôsobovať podľa aktuálnych potrieb rodiny. Mal však zároveň vzniknúť na mieste pôvodnej chátrajúcej stavby. Architekti a majiteľ sa dohodli, že by bola škoda nevyužiť konštrukčnú hodnotu základov existujúcej kamennej stavby, vybudovanej tradičnými metódami ľudového staviteľstva. Zachovaním pôvodnej podoby stavby – kompaktnej masívnej hmoty s malými oknami, a teda tmavými interiérmi – by však ostala bez povšimnutia mimoriadna lokalita medzi horskými masívmi Pyrenejí a dych vyrážajúce výhľady do dvoch rôznych údolí. 

Dom postavený na svahoch Pyrenejí ostáva nositeľom pamätí miesta.

Na pôvodných základoch

Na revitalizované základy preto postavili tretie poschodie s tradičnou sedlovou strechou, ktoré umožnilo otvoriť interiér do krajiny. Každé z troch podlaží ponúka kontinuálny priestor delený vertikálnymi prvkami, ktoré prechádzajú cez všetky podlažia. Vďaka týmto konštrukčným prvkom možno dom rozdeliť na dve samostatné jednotky. Dom je zastrešený nepravidelnou sedlovou strechou, pričom pod jej štítom sa ťahá rad okien – svetlíkov, privádzajúcich do podkrovia maximum denného svetla. Zatiaľ čo výhľady na panorámu južných Pyrenejí orámoval ďalší pás okien, krajinu na východe možno pozorovať cez zasklený štít.

V interiéri nie je nič, čo by odvádzalo pozornosť od fascinujúcich prírodných scenérií v okolí a od opojných výhľadov, ktoré sú hlavnou dekoráciou. 

Pôvodná stavba mala malé okná, ktoré nedoceňovali čarovnosť výhľadov na krajinu, preto ich nahradil priebežný súvislý pás okien, ktoré ponúkajú ničím nerušený výhľad.

Jednoduchý interiér a žltá

V interiéri vládnu prírodné tlmené farby – tmavá drevená podlaha je doplnená len bielymi a sivými stenami, bielym a sivým nábytkom a kontrastujúcimi prvkami v žiarivej žltej. Tá vnáša do všetkých podlaží pocit tepla a slnka v dňoch, keď sa mesto zahalí do hmly a dažďa, čo býva v tejto časti Pyrenejí pomerne často. 

Interiér je založený na jednoduchosti a bielu farbu stien oživujú iba farebné akcenty zariadenia.  

Namiesto schodov vytvorili na prekonanie výškových rozdielov medzi kuchyňou a obývačkou rampu.

Všetky úložné priestory sú vstavané a využil sa aj priestor pod parapetom okien, kde sú vstavané police na knihy.

Vzhľadom na to, že dom vyrastá zo svahu, každé poschodie je priamo prepojené s okolitým pozemkom. Prízemie nadväzuje na ulicu, prvé podlažie cez francúzske okná na priestornú kamennú terasu a podkrovný byt na pozemok, z ktorého vyrastá severná polovica strechy z bridlicových škridiel.

Šatníková skriňa je prístupná najmä zozadu, zo šatníka. V obývačke plní skôr dekoratívnu funkciu, preto tu nainštalovali aj dekoratívne osvetlenie.

Nijaká fototapeta by nevytvorila atmosféru skutočného sveta vtiahnutého do interiéru.

Kuchynská linka v apartmáne na treťom podlaží má rovnako jednoduchý dizajn ako celý interiér. 


Text: KATEŘINA KOTALOVÁ
Foto: SANTIAGO GARCÉS
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky