Hravá rekonštrukcia 3-izbového bytu mladej rodiny v Bratislave

30.07.2013  |     

Útulné uličky bratislavského Starého mesta ukrývajú príjemné miesta pre život. Jedným z takýchto miest je i byt v pavlačovom dome, ktorý svojím vnútorným átriom a spoločnou terasou zvyšuje kvalitu bývania svojich obyvateľov. Ateliér MIMOarchitekti sa inšpiroval týmto prostredím a vznikla tak zaujímavá realizácia 3-izbového bytu pre mladú rodinu.

Pred rekonštrukciou

Potreba voľnejšieho priestoru 

Pôvodný pôdorys bytu striktne vymedzoval jednotlivé funkčné zóny, a tak miestami vytváral stiesnené priestory, inokedy chýbalo optické prepojenie. Nový návrh rieši priestor voľnejšie a vytvára tak variabilné riešenia. 

Bývanie bez zbytočných prekážok

Pri rekonštrukcii získal byt otvorenú dispozíciu, ktorá plynule prepája kuchynskú a jedálenskú časť s obývacou izbou v nadväznosti na spálňu, detskú izbu a priľahlé priestory. V modernom bývaní sa stráca význam prísneho oddelenia priestorov na varenie či žehlenie, rodina tak môže lepšie komunikovať aj pri bežných činnostiach v domácnosti.

Pri vstupe víta príroda

Príjemné vonkajšie átrium pavlačového domu bolo inšpiráciou na vstupný priestor bytu. Aj zvyčajne fádne odkladacie priestory získali stromami z MDF dosiek, kvetináča z drevotriesky a „trávového“ koberca na atraktivite. „Pixelové“ vtáky sú z dielne dizajnérskeho dua ALLT. Malý vstupný priestor je vhodne nasvietený reflektormi na zvýraznenie želaných častí.

Vstupnú halu je možné vhodným nápadom ľahko ozvláštniť. Pri menších priestoroch možno využiť zrkadlový šatník na optické zväčšenie priestoru, zaujímavú maľbu na farebný akcent či použiť tabuľovú farbu na odkazy obyvateľov bytu.

Bar, ktorý spája ľudí i priestory

Nová kuchynská linka získava na originalite vďaka farebným kontrastom. Pôsobí tak optimisticky a hravo. V materiálovej úprave sa spájajú matné MDF dosky kuchynských skriniek s  dreveným dekórom. O prepájanie priestorov sa „postaral“ barový pult, ktorý z jednej časti slúži ako kuchynský pult a z náprotivnej ako vínny bar. Príprava rodinnej večere už nikdy nebude nudná a šéfkuchárom bude chcieť byť každý.

Jedálenská časť dýcha umením

Jednoduché riešenie jedálenskej časti dáva priestoru „dýchať“. V motíve farebnosti nadväzuje na kuchynskú časť. Riešenie jedálne a biele steny zároveň poskytujú dokonalý priestor na umiestnenie obrazov, ktoré sa doposiaľ vyskytovali roztrúsene po miestnostiach. Zaujímavým dizajnérskym prvkom je lampa – kniha nad jedálenským stolom značky MEJD studio, ktorá bola navrhnutá priamo pre tento projekt. 

Obývacia izba – knižnica dominuje priestoru

Centrálny priestor bytu ovláda hlavná dominanta – knižnica. Samotný nábytkový prvok je pôvodný, dizajnérskym zásahom v podobe nízkej, výrazne zelenej lavice, pestrofarebných záložiek, uzavretých modulov či integrácie médií však vznikol vizuálny „novotvar“ pútajúci pozornosť. Mohutný nábytkový prvok vyvažuje robustnejšie sedenie.

Detská izba – celá na hranie

Odkladacie priestory detskej izby využívajú maximálnu plochu, no zároveň nebránia priestoru na hranie. Záhlavie postele tvorí „trávový koberec“ izolujúci chladnú stenu. Hravosť priestoru podčiarkuje aj lampa od MEJD studia, ktorá pri aktívnych detských hrách chráni svetlo pred nárazom. 

Text: Ing.arch. Paulína Oravcová
Autori projektu: www.mimoarchitekti.sk
Foto: Tomáš Rebro

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky