Neobyčajný byt, v ktorom zo stropu visí bicykel

20.01.2015  |     

Pri zariaďovaní sa možno inšpirovať čímkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Tak prečo si nezájsť priamo do talianskej mekky interiérového dizajnu – do Milána. Toto dvojúrovňové riešenie otvoreného priestoru dokazuje, že kreatívne riešenia do bytu jednoducho patria a nenájdete ich len na svetovej výstave nábytku. Fotografie Adriana Pecchia ponúkajú zároveň netradičnú odpoveď na otázku, ako sa žije v Miláne – visia tam zo stropu bicykle.

Pri otvorených priestoroch býva kľúčové ich šikovné rozdelenie na zóny. Ak sa pridajú vysoké stropy, bývanie na dvoch úrovniach je obyčajne efektívne riešenie. V tomto prípade ešte aj efektné.

Industriálno-hmlistá atmosféra pritom stojí na pôvodnej kovovej „kostre“, ktorá by v určitých podmienkach pôsobila neokrôchane a tvrdo, ale biely náter ju rozžiaril a dokázal, že je na bývanie ako stvorená. Pridali sa originálne doplnky a zaujímavé spojenia.

Patrí medzi ne aj táto obrovská „Pixar“ lampa, inšpirovaná dizajnovou ikonou ANGLEPOISE od Georgea Carwardina. Berie na seba funkciu priestorotvorného prvku. Netreba ju nikde vešať, možno ju o niečo jednoduchšie presunúť, takže v prípade potreby si bude jednoducho dominovať inde, čo sa pri takejto dispozícii môže celkom hodiť.

Jej stále miesto je však v obývačkovej zóne dolnej časti bytu. Drží tu stráž nad decentným sedením. Jeho čisté jemné línie sú modernou aktualizáciou toho, čo sa v dizajne už osvedčilo už predtým. Materiály sú mäkké na dotyk aj na pohľad. Sivo-biela farebnosť s ružovkastými akcentmi vytvára dojem snového oparu. Takáto spolupráca interiérových prvkov hravo obrusuje ostré kovové hrany naokolo.

Keď pribudne sem-tam nejaká zeleň a ohník v kozube, zjemňujúce dizajnové kreácie získajú všetko, čo potrebujú.

Tu sa oplatí zablúdiť do každého kúta – zvlášť do toho čitateľského. Tiež nás víta teplo z moderného kozuba a spolu s ním na nás dýchnu špecifické možnosti dvojúrovňového konceptu bývania. Knižnica prerušuje „galériu“ a tiahne sa od podlahy až po strop. Takéto prepojenie má svoje netypické čaro a zdôrazňuje, že sme stále v jednom priestore. Najväčší zvedavci a knihomili sa samozrejme hneď vyšplhajú po rebríku. Vo vyšších sférach na nich čaká...

... biely bicykel zdanlivo odolávajúci gravitácii. Aj keď ho držia dosť silné lanká, určite sem padne ako uliaty. Tomu sa hovorí využiť priestor pod vysokým stropom naplno a kreatívne. Ale teraz sa vráťme zasa na zem, pretože na dolnom podlaží sme ešte neskončili.

Bola by totiž chyba obísť kuchyňu. Prišli by sme o možnosť vidieť priemyselný bytový dizajn na taliansky spôsob. Už žiadne zjemňovanie. Trendové antikorové spotrebiče sú jednou z možných ciest. Rúry, zvyčajne špinavé kusy plechu, môžu pri dizajnérskom pohľade na svet získať aj dodať takmer luxusný lesk.

Keď zdoláme pár schodov, dostaneme sa o úroveň vyššie.

Pod nohami budeme mať kovovú mriežku typickú pre staršie továrne. Pokračuje aj tesne popri zábradlí. Trik nie je len v tom, že sem štýlovo zapadne. Jej drobné otvory navyše umožnia, že odčlenené úrovne budú mať množstvo spájacích bodov a otvorenosť priestorov sa ešte zvýrazní.

Na poschodí je spálňa, oddelená od domácej pracovne knižnicou. Nočná a oddychová zóna dostala, čo si zaslúžila. Pohodlie. Materiálovo a farebne si rozumie so zvyškom bytu, no povrchové úpravy sú hladšie, mäkšie, elegantnejšie. Kov stráca dominanciu, nahradili ho moderné úpravy teplého dreva a kožušiny. Aj vďaka tomu odchádzame s pocitom príjemnej harmónie a v presvedčení, že svojský nápad neškodí, len človek občas vidí lietajúce biele bicykle. :)

foto: home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 01/2020
v predaji


Začína sezóna výsevov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky