Zdroj: Alexandru Prodan

Štýlový byt, ktorého hlavným prvkom jedinečnosti sú čierne línie

28. 03. 2021
Zdieľať

Ak chcete vytvoriť byt, ktorý bude mať jedinečný charakter a štýl, v prvom rade si musíte vybrať špecifické prvky. Tie by mali sprevádzať celý interiér. Niekedy stačí len jeden charakteristický prvok, ktorý vnesiete do priestoru v rôznych obmenách.

V prípade bytu v novostavbe v rumunskej Bukurešti sa ním stali jednoduché čierne línie. Neveríte, že aj tie môžu dať celému bytu jedinečný charakter? Architektky Alexandra Nastase a Alexandra Stamate z Jooca Studio vás o tom presvedčia.

Obývačka v industriálnom štýle

Do otvoreného denného priestoru sme pridali niekoľko dekoratívnych sieťovaných panelov s čiernymi kovovými rámami. Zdroj: Alexandru Prodan

Štýlový apartmán Black Lines sa nachádza v Bukurešti, v budove, ktorá bola dokončená na začiatku roku 2020. Má dve spálne: hlavnú spálňu a pracovňu, ktorá sa v prípade potreby mení na hosťovskú izbu. Autorky interiéru čiastočne upravili aj pôvodnú dispozíciu, pretože chceli zlúčiť kuchyňu a obývaciu izbu do jedného otvoreného priestoru.

Kuchyňa s jedálňou

S lesklým obkladom za kuchynskou linkou hlbokej zelenej farby ladí farba pohovky v obývacej časti. Zdroj: Alexandru Prodan

Tak vznikla denná zóna, ktorú rovnako ako nočnú definujú čierne kovové prvky. Umocňujú kontrastnú vizualitu nábytku, dotvárajú farebné akcenty čalúnených predmetov a celkovo v tomto novom byte vytvárajú štýlovú industriálnu atmosféru. S lesklým obkladom za kuchynskou linkou hlbokej zelenej farby ladí farba pohovky v obývacej časti.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle

Na začiatku bola záľuba v priemyselnom štýle

Majiteľ bytu už od začiatku prezentoval záujem o priemyselný štýl, ktorý sa mu veľmi páči. Potom nastúpili architektky, ktoré zobrali špecifické prvky a skombinovali ich tak, aby získali štýlovejšiu a modernejšiu podobu. Tieto kovové prvky sa teraz nachádzajú v celom byte: na strope a stenách ako lampy, v rámci nábytku – ako sú stoličky, police, stoly a rámy na fotografie. Dokonca aj vešiak na chodbe, skrinka v kúpeľni a šatník v spálni majú výrazné čierne línie.

Detaily v industriálnom štýle

Kovové prvky sa teraz nachádzajú v celom byte: na strope a stenách ako lampy, v rámci nábytku – ako sú stoličky, police, stoly a rámy na fotografie. Zdroj: Alexandru Prodan

Ani dekorácie nie sú prvoplánové

„Do otvoreného denného priestoru sme pridali niekoľko dekoratívnych sieťovaných panelov s čiernymi kovovými rámami. Ich úlohou je skryť vetranie a potrubie digestora v kuchynskej časti, ale tiež majú vizuálnu úlohu – oddeľujú jedáleň od obývačky.

Na kuchynský nábytok sme použili tvrdé drevo (pracovná doska a police), MDF dosky na spodné skrinky a sklo Krizet na vrchné závesné skrinky. Rovnaký druh dekoratívneho skla je aj na dvierkach barového ostrova. Jedálenský stôl je vyrobený na mieru – z dubového dreva s ťažkými nohami z čierneho kovu,“ vysvetľujú autorky dizajnu.

Prečítajte si tiež
V byte s rozlohou väčšej izby si majiteľka vytvorila praktické a štýlové bývanie

Čalúnená posteľ a šatník s dymovým sklom

Aj spálňa je riešená v industriálnom tóne a plne ladí s dennou zónou. Zaujímavosťou je šatník s dymovým sklom. Otvorené police šatníka sú zvýraznené LED pásikmi. Prakticky všetok nábytok v byte je vyrobený na mieru, vrátane čalúnenej postele. Ako hlavný materiál postele slúži mäkká a jemná tkanina s béžovo-ružovou svetlou farbou, ktorá vytvára dokonalý protiklad k drsnému priemyselnému štýlu a k textúre steny.

Šatník s dymovým sklom v spálni

Zaujímavosťou je šatník s dymovým sklom. Otvorené police šatníka sú zvýraznené LED pásikmi. Zdroj: Alexandru Prodan

Pracovňa je najmenej industriálna

Pracovňa sa dizajnovo odlišuje od iných častí bytu. Nájdete v nej teplejšie a jasnejšie farby, jemnejšie materiály. Menej je tiež textúr a kovových prvkov.

Pracovňa s dizajnovým nábytkom

Pracovňa. Zdroj: Alexandru Prodan

Šesťuholníková mozaika a okrúhle zrkadlo ako stredobod kúpeľne

Hlavnú kúpeľňu osviežujú dva mozaikové obklady stien – čierny a biely, vyrobené v šesťuholníkovom tvare. Ako podlaha slúžia keramické dlaždice s betónovým vzhľadom. Industriálny štýl v kúpeľni pripomínajú aj čierne vodovodné batérie, stredobodom kúpeľne je však veľké okrúhle zrkadlo s ambientným podsvietením.

Kúpeľňa s okrúhlym zrkadlom a mozaikou

Industriálny štýl v kúpeľni pripomínajú aj čierne vodovodné batérie, stredobodom kúpeľne je však veľké okrúhle zrkadlo s ambientným podsvietením. Zdroj: Alexandru Prodan

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

Štýlový byt Black Lines

Architektonický ateliér: Jooca Studio

Autori: Alexandra Nastase a Alexandra Stamate

Lokalita: Bukurešť, Rumunsko 

Plocha: 90 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Alexandru Prodan

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty industriálny štýl interiérový dizajn kovové svietidlá moderné bývanie nábytok na mieru
Zdieľať článok

Diskusia