Pasívny dom stál manželov 64 000 €. Ročne na kúrenie minú iba 260 €!

01.02.2015  |     

Dom tvarom jednoduchý, avšak do detailu prepracovaný – taká je stavba v sliezskych Kravařoch. Alebo ako sa hovorí v istej reklame, to najlepšie sa skrýva vo vnútri.

Mraky nad Ostravou sa len pomaly trhajú. To, čo pomáha prírode, nepristane fotkám, preto spolu s fotografom pomaly plánujeme náhradný variant. Našťastie, slnko na poslednú chvíľu vypočuje naše prosby a vykukne – a zamračenú reportáž aspoň na chvíľu prežiaria nesmelé lúče.

To už sme ale v cieli našej cesty, pri nenápadnej striedmej novostavbe, pri ktorej by len skúsený projektant (alebo redaktor časopisu o bývaní) tušil nejaký „háčik“. Kompaktný tvar bez arkierov či iných „vylomenín“ naznačuje nielen to, že investori aj projektant dávajú prednosť jednoduchej praktickosti.

Druhý pohľad na jednotlivé fasády prezradí viac: rovnomerne rozvrhnuté okná majú rozumné rozmery, žiadne nápadné „výklady“, na každom okne vonkajšie žalúzie… To už nás ale pozývajú dnu, aby sme si dom prešli so sprievodcami – investormi manželmi Rozkošnými a tvorcom domu Ing. Martinom Deutschom zo spoločnosti GADES solution. 

Pasívne a svojpomocou?

„Od začiatku bolo jasné, že chceme postaviť pasívny dom,“ hovorí Radek Rozkošný. „S pánom Deutschom sa poznáme už dlho, takže voľba logicky padla naňho. Navyše, má s pasívnou výstavbou dostatok nielen teoretických, ale i praktických skúseností, takže medzi nami od počiatku panovala dôvera,“ spomína na pozadie plánovanej výstavby investor.

Martin Deutsch v ňom zasa našiel partnera, ktorý bol ochotný počúvať: „Inak by sa dom svojpomocne ani nedal postaviť. Len na špecializované práce sme si objednávali dodávateľov. Ale máme overené, že týmto spôsobom dokážeme investorovi veľa ušetriť,“ vysvetľuje projektant a jeho tvrdenie dokazuje aj inokedy utajovaná výška investície.

„Dom nás bez pozemku stál 1,6 milióna korún, v prepočte asi 64 000 €, čo je, myslím si, vynikajúca cena,“ potvrdzuje investor. Výhody svojpomocnej výstavby pritom dokázali využiť aj vďaka jednoduchej a rýchlej práci s pórobetónom Ytong, ktorý bol v tomto prípade základným materiálom hrubej stavby.

„Z veľkej časti sme stavali svojpomocne. Ak máte dobrý dozor a ochotných ,parťákov‘, nie je problém takto postaviť ani dom v pasívnom štandarde.“
Radek Rozkošný, majiteľ 

Pôdorys

1 predsieň
2 technická miestnosť
3 WC
4 izba
5 spálňa
6 kúpeľňa
7 izba
8 hala
9 obývačka
10 kuchyňa
11 komora
12 terasa

Vždy čerstvý vzduch

Do rozpočtu sa vtesnali aj s potrebnými technológiami, ktoré patria pri pasívnych domoch k z najvyšším položkám. „Naše pasívne domy fungujú jednoducho,“ necháva nás nazrieť do svojej „kuchyne“ Ing. Deutsch.

„Majú kvalitný obal, v tomto prípade z Ytongu zatepleného 24 cm sivého polystyrénu. Okná sú sedemkomorové s izolačnými trojsklami. Najdôležitejšou technologickou súčasťou domu je vzduchotechnická jednotka, ktorú ale dimenzujeme iba na výmenu vzduchu. Nevyužíva sa na vykurovanie, len na zníženie strát tepla pomocou rekuperácie. Vďaka tomu postačia rozvody s menšími priemermi, ktoré sa navyše natoľko nezanášajú.“

Aj tu sa myslelo na detaily: „Hľadal som firmu, ktorá ponúka potrubie s vyriešeným spôsobom údržby,“ dopĺňa majiteľ. „Nebolo to jednoduché, ale teraz mám záruku, že si môžem vzduchotechniku v prípade potreby jednoducho vyčistiť.“

Na podlahe je dnes neprávom zaznávané linoleum.

Za rok minuli na kúrenie len asi 260 €.

Neprechladnúť a neprekúriť

Ďalším detailom sú vonkajšie žalúzie. „Zámerne sme ich osadili zvonka, mimo obalu domu, a nevyužili sme dostupné preklady. Týmto spôsobom jednak zabránite nežiaducim tepelným ziskom a v zime stratám, navyše, inštalácia na fasáde je aj najbezpečnejším spôsobom, ako predísť tepelným mostom.“ Vzhľadom na dokonale zvládnutý a tesný tepelnoizolačný obal, čo sa potvrdilo aj Blower-door testom, má dom len minimálne tepelné straty. Vďaka tomu bolo možné využiť na vykurovanie elektrické rohože.

„Na dokúrenie to úplne stačí. Dom si udržiava konštantnú teplotu 19 °C a elektrická podlahovka ponúka okrem iného veľmi komfortné ovládanie. Kúrime naozaj nezávisle, v každej miestnosti zvlášť. Okrem toho spadáme do výhodnej sadzby dodávateľa elektrickej energie. Napríklad vlani sme prekúrili spolu len 6 500 korún (asi 260 €)!“ dodáva majiteľ.

Interiéry a dispozícia

Vnútorné členenie domu nie je tradičné. Na želanie majiteľov vznikla napríklad väčšia predsieň: „Máme veľkú rodinu, a keď sa zíde na návštevu, je dôležité mať dostatok miesta na topánky či kočíky...“. Južná časť domu je dispozične riešená nakoso – vznikla tak ešte jedna neveľká chodba, ktorá prepája všetky obytné miestnosti a kúpeľňu. Zariaďovanie interiérov prebehlo v réžii sympatickej majiteľky – vyberala skôr svetlé farby a zariadenie v modernom štýle, žiadne rustikálne ozdoby tu nehľadajte. Detské izby na vybavenie ešte len čakajú. Keďže ich prvého obyvateľa manželia očakávajú v najbližších dňoch, pravdepodobne to nebude dlho trvať.

Dom opúšťame s virtuálnou mapou v hlave – dostali sme totiž pozvanie do ďalších s rovnakou filozofiou, ktorá dokazuje, že pasívny dom nemusí byť predražený, a teda ani nedostupný. 

„Navrhli a postavili sme už mnoho domov. Vyskúšali sme prakticky všetky dostupné materiály a nakoniec sme zakotvili pri Ytongu. Presvedčila nás jednoduchosť spracovania, tepelnoizolačné vlastnosti aj obyčajná ,blbovzdornosť‘.“

Ing. Martin Deutsch, projektant

DOM V KOCKE

Pasívny dom v Kravařích

Investori: Radek a Monika Rozkošní
Projektant: Ing. Martin Deutsch, GADES solution, s.r.o.
Konštrukcia: tvárnice Ytong hrubé 300 mm (Xella), zateplené sivým polystyrénom s hrúbkou 250 mm
Okná: sedemkomorové plastové s trojsklom, U = 0,6 W/(m2 . K)
Strecha: valbová, krytina Bramac
Technológie: vetracia jednotka s rekuperáciou Paul NOVUS, účinnosť využitia tepla z odvádzaného vzduchu 90 až 97 %
Vykurovanie: elektrické vykurovacie rohože ECOFLOOR pod anhydridovým poterom hrubým 45 mm 
Príprava teplej vody: elektrický bojler, objem 160 l


Text: Matej Šišolák
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

 

Najnovšie príspevky