Nenápadná chatka ukrýva vo svojom interiéri nečakané prekvapenie

26.10.2015  |     

Malá chatka sídli v prostredí piesočných dún blízko severného pobrežia Dánska. Stavbu do prostredia vnára nenápadný vzhľad. Mach, ktorý pokrýva jej strechu, ju zo vzdialenejších vrchov robí takmer neviditeľnou. Chatka, ktorá z diaľky vyzerá ako zanedbaná opustená chatrč, vo svojom interiéri ukrýva nečakané prekvapenie.

Zemina obrastená machom bola využívaná v predmestských oblastiach ako obkladový materiál striech v Škandinávii po dlhé storočia. Až koncom 19. storočia ju začali nahrádzať pálené škridly a neskôr kov. V posledných rokoch sa však hlási k slovu veľkolepý návrat tzv. zelených striech. Izolačné vlastnosti zeminy a plusy striech zarastených flórou sa objavujú čoraz častejšie na moderných stavbách. Ani táto nenápadná chatka nie je výnimkou, nakoľko bola postavená až v roku 1987.

Viac foto v galérii

Podkladom pre machovú pokrývku je asfaltová vrstva zabezpečená plastovým drenážnym systémom. Vzhľadom k poveternostným podmienkam lokality je domček zasadený mierne do zeme. Jeho bočné steny sú nízke, aby ľahšie odolával drsným pobrežným nárazovým vetrom. K domčeku vedie skromné dláždené schodisko a obklopuje ho jednoduchá terasa obložená betónovými dlaždicami. 

Viac foto v galérii

Presklená fasáda hneď pri príchode odhalí moderné a svieže zariadenie interiéru. Na ploche 40 m2 tu nájdeme kuchyňu spojenú s jedálňou a obývačkou, spálňu a kúpeľňu. Presklená fasáda zabezpečuje dostatok denného svetla pre celú prednú spoločenskú časť. Spálňa a kúpeľňa majú vlastné okná zo zadnej časti domu. Do kúpeľne sa vchádza zo spálne.

Viac foto v galérii

Interiéru vládne svetlý drevený obklad a nábytok v bielom a drevenom prevedení. Zariadenie je jednoduché, no účelné. Napriek skromnej podlahovej ploche chatka pôsobí priestranným dojmom. Tomu napomáha rozhodne aj presklená fasáda, ktorá napriek absencii okien v znížených bočných stenách, do priestoru vpúšťa štedrý objem svetla. Interiér pôsobí veľmi útulne a prívetivo, v ostrom kontraste s nehostinným vonkajším prostredím.

Text: Anna Martausová
Foto: EDC
Zdroj: smallhousebliss.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky