Druhá šanca pre opustený statok so stajňami. Kto by sa teraz nenasťahoval?

26.02.2016  |     

Španielski architekti zo spoločnosti PYO Architects premenili starý kamenný statok, jeho obytnú časť a stajne, na miesto ako stvorené pre rodinný život. Casa TMOLO, statok nachádzajúci sa v dedine Parres v Španielsku, bol vo veľmi zlom stave, preto bola použitá nová biela betónová fasáda s kameňom.

Viac foto v galérii

„Hlavná obytná budova bola vo veľmi zlom stave, zarastená vegetáciou, a tak sme museli urobiť početné úpravy, aby sa stal dom obývateľným. Kamenné a drevené konštrukcie v stajniach boli taktiež vážne narušené, museli sme nahradiť väčšinu stien.” tvrdia architekti.

V bývalých priestoroch stajní sa dnes už nachádzajú moderné spálne na hornom poschodí, zatiaľ čo na prízemí nechýba salónik či spoločenská miestnosť. V hlavnej obytnej časti je dominantným prvkom hranatá konštrukcia v tvare diamantu, ktorá rozdeľuje celý priestor obývačky na rôzne vysoké sekcie. 

Viac foto v galérii

Celková veľkosť obytnej plochy je neuveriteľných 413 metrov štvorcových.

Kameň, drevené parkety, biele steny, jednoduchý a funkčný nábytok, posuvné sklenené okná a dvere - to všetko v dokonalom súlade vytvára priestor na oddych pre celú rodinu. 

Viac foto v galérii

Kovové schodisko vedie do spální a detských izieb, využívajú sa pritom rovnaké prvky a detaily ako v prízemí domu. Nechýbajú veľké okná s nádherným výhľadom či terasa s posedením. 

Cieľom architektov bolo navrhnúť dom, ktorý „sklonom terénu a rozvrhnutím prízemia vytvára vzdušný priestor a dáva šancu vyhnúť sa konvenčnosti interiérových priečok.” Majitelia zároveň získali výhľad na tiché španielske údolie v okolí dediny.

Text: Lenka Varchoľaková
Zdroj: freshome.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky