Najmenší byt v Bratislave? Miniatúrna garsónka s rozlohou šestnásť metrov štvorcových!

04.07.2017  |     

Vďaka dôslednému premysleniu každého centimetra, ktorý bol v miniatúrnom byte k dispozícii, a množstvu nápaditých prvkov sa štúdiu Mimoarchitekti podarilo vytvoriť na ploche 16 m2 plnohodnotné bývanie pre mladú dvojicu, ktoré je svojou „neveľkosťou“ vlastne sympatické.

Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou – na oživenie prevažne svetlého interiéru a na písanie poznámok a odkazov.

Do posledného centimetra

Efektívne zariadiť malý byt nie je jednoduché. Hlavne keď sú jeho rozmery extrémne malé. Všetko by malo do seba zapadať, nič by nemalo prekážať, veci by mali byť prehľadne odložené a priestor by nemal pôsobiť klaustrofobicky. Najmenší byt v Bratislave bol pre architektov výzvou, v ktorej sa bojovalo o každý štvorcový centimeter. Požiadavkou majiteľov bolo totiž vytvoriť životný priestor pre dvojicu a bežné štandardy väčších bytov dostať do ich miniatúrneho. Pôvodné členenie bytu preto architekti zmenili a v novej dispozícii vytvorili plnohodnotné miesto na spanie, jedálenský i kuchynský kút, kúpeľňu a dostatok úložných priestorov. Aby sa sem všetko pohodlne vošlo, pôvodnú chodbičku odstránili, takže sa vstupuje priamo do kuchyne. Týmto zásahom sa vytvoril aj priestor na zväčšenie kúpeľne. Naľavo od vstupných dverí umiestnili šatníkovú skriňu, ktorá poskytuje dostatok miesta na odkladanie a prichýlila aj chladničku. Pri okne potom prechádza do niky s obývačkovým sedením. Naproti nej je kuchynská linka s preglejkovou zástenou, ktorá zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru. Posteľ je výklopná a vyvýšená, takže pod ňou vznikla ďalšia praktická skriňa.

Erikin pohľad

Vytvoriť na 16 m2 naozajstný byt znie ako šialené zadanie. Našťastie, podobné výzvy veľmi efektívne štartujú kreativitu, pretože malý priestor sa bez originálnych nápadov, ušitých na mieru s ohľadom na konkrétnu situáciu a konkrétne rozmery, nedá účelne zariadiť. A multifunkčnosť tu architekti skutočne nepoňali v duchu stereotypov – pod posteľou nie je klasická neprehľadná „hromadná“ zásuvka, police si môžete upevniť tam, kde ich potrebujete, a funkciu estetického doplnku dostali aj predmety, o ktorých by ste to asi nepovedali, napríklad radiátor či potrubia. Navyše sa architektom podarilo šikovne namiešať praktické s estetickým, uzavreté s otvoreným, úhľadné s útulným...

Aj výška sa počíta. Architekti maximálne využili aj miesto na stenách – šatníková skriňa prechádza v priestore obývačky do sedenia doplneného zásuvkami pod policami nad ním.

Autori

Z ateliérov MIMOarchitekti a ARCHHOLIKS
Ing. arch. Soňa Králiková (MIMOarchitekti),
Ing. arch. Jana Tartaľová (ARCHHOLIKS),
Ing. arch. Michal Tartaľ  (ARCHHOLIKS)
Spolupráca: Ing. arch. Monika Jendrálová (ARCHHOLIKS)
www.mimoarchitekti.sk, www.archholiks.com


miniatúrna garsónka

obytná plocha 16 m2

lokalita Bratislava

TEXT VERONIKA SLOMKOVÁ
FOTO MARIE KUKULOVÁ
ZDROJ časopis Môj dom 6/2017

Tagy:
novostavby MIMOarchitekti ARCHHOLIKS byty v Bratislave bývanie v Bratislave garsónky jednoizbové byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky